Міністри фінансів і керівники центробанків G20 запропонують збільшити ресурси Міжнародного валютного фонду (МВФ) через двосторонні кредити і випуск облігацій фонду, випливає з чорнового варіанту комюніке, яке обговорюється на зустрічі міністрів "двадцятки" в Мехіко.
Міністри фінансів і керівники центробанків G20 запропонують збільшити ресурси Міжнародного валютного фонду (МВФ) через двосторонні кредити і випуск облігацій фонду, випливає з чорнового варіанту комюніке, яке обговорюється на зустрічі міністрів "двадцятки" в Мехіко.
"Прогрес цієї стратегії (поповнення резервів МВФ) буде розглянуто на наступному міністерському засіданні в квітні 2012 р.", - наводить Reuters витяг з проекту комюніке.
МВФ вже вдавався до двосторонніх угод про купівлю-продаж своїх облігацій після світової фінансової кризи. Так, в 2009 р. Китай придбав облігації МВФ на 50 млрд дол., а навесні 2010 р. Індія і Росія вклали в папери МВФ по 10 млрд дол.
Як очікується, міністри фінансів G20 також визначать позицію, згідно з якою ресурси МВФ можуть бути збільшені лише після того, як Європа зміцнить свій потенціал у боротьбі з кризою суверенних боргів. Обсяг майбутнього постійного стабфонду Євросоюзу (Європейський стабілізаційний механізм, ESM) в даний час передбачений на рівні 500 млрд євро, однак неєвропейські представники G20 хочуть, щоб він був збільшений хоча б до 750 млрд євро.
На початку 2012 р. МВФ оголосив, що потребує додаткових ресурсів на 500 млрд дол. для нейтралізації наслідків європейської боргової кризи. При цьому в зазначену суму входять 200 млрд дол., які країни єврозони в грудні 2011 р. пообіцяли внести до фонду на боротьбу з європейською борговою кризою. Фонд оцінює світові потенційні потреби у фінансуванні в 1 трлн дол. на найближчі роки.
В даний час МВФ має приблизно 380 млрд дол., які він може використовувати для кредитування проблемних країн. Таким чином, виходячи з намірів МВФ, загальний обсяг резервів фонду може бути збільшений приблизно до 1 трлн дол.
Нагадаємо, на саміті G20 4 листопада 2011 р. країни G20 зобов'язалися забезпечити МВФ достатніми фінансовими ресурсами для виконання своєї системної ролі. Лідери G20 також доручили своїм міністрам фінансів пропрацювати до наступного міністерського засідання (яке зараз проходить в Мехіко) різні способи посилення кредитної потенціалу МВФ, включаючи перерахування коштів МВФ на двосторонній основі, розширення можливостей SDR (розрахункової одиниці фонду) і добровільні вкладення в спеціальні структури під егідою фонду.
В ході переговорів на саміті обговорювалося питання збільшення фінансових обсягів МВФ з метою сприяння вирішення європейськї боргової кризи. Передбачалося збільшити обсяг МВФ за рахунок добровільних внесків країн, які можуть дозволити собі це. Як повідомляв Reuters з посиланням на свої джерела, на збільшенні обсягів фонду наполягав Президент Франції Ніколя Саркозі. Обговорювалося, що це буде сума в розмірі 300-350 млрд дол. Пізніше Саркозі повідомив, що ресурси МВФ таки будуть збільшені, проте конкретні цифри стануть відомі лише в лютому 2012 р.
Раніше повідомлялося, що країни БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південно-Африканська Республіка) виступають за збільшення розмірів МВФ. Таким чином, вони можуть посилити свій вплив у структурі фонду. Експерти відзначали, що розвинені країни не підуть на такий крок.
Так, голова КНР Ху Цзіньтао раніше закликав міжнародне співтовариство "розширити використання SDR (штучний резервний і платіжний засіб МВФ), провести реформу валютного кошика SDR і створити міжнародну резервну валюту", фактично, в обмін на китайські вливання у фонд.
У вересні 2011 р. глава МВФ Лагард попередила, що поточні кредитні можливості фонду "тьмяніють порівняно з потенційним обсягом кредитів, які можуть знадобитися в разі ескалації боргової кризи єврозони". У липні розрахунки показували, що за найгіршого розвитку подій обсяг валютного попиту складе 640 млрд дол.
МВФ вже фінансував програми стабілізації в Греції, Ірландії і Португалії, і є серйозні побоювання, що без кредитів МВФ не обійдуться Італія та Іспанія.