ua en ru

ФРС США скоректує портфель цінних паперів на користь більш "довгих" облігацій

Автор: RBC.UA
Федеральна резервна система (ФРС) США скоректує свій портфель цінних паперів, підвищивши частку облігацій з більш тривалими термінами обігу. Про це йдеться в заяві Комітету з операцій на відкритому ринку ФРС за підсумками його дводенного засідання.

Федеральна резервна система (ФРС) США скоректує свій портфель цінних паперів, підвищивши частку облігацій з більш тривалими термінами обігу. Про це йдеться в заяві Комітету з операцій на відкритому ринку ФРС за підсумками його дводенного засідання.

"З метою забезпечення більш впевненого відновлення економіки і підтримки інфляції на рівнях, відповідних місії ФРС, комітет прийняв рішення збільшити середній термін обігу цінних паперів, що знаходяться на балансі ФРС", - говориться у повідомленні.

Американський Центробанк має намір до кінця 2012р. придбати казначейські облігації США на суму 400 млрд дол, термін погашення яких настає через 6-30 років, і продати такий же обсяг казначейських облігацій, до погашення яких залишається не більше трьох років. Ця програма, пояснює ФРС, націлена на зниження довгострокових процентних ставок і подальше полегшення фінансових умов в економіці.

Крім того, ФРС оголосила про додаткові заходи підтримки іпотечного ринку, що ніяк не може вийти з кризи. Тепер Федеральний резерв буде реінвестувати надходження від облігацій у яких завершується термін погашення і забезпечених іпотекою, у нові іпотечні облігації, тоді як раніше ці надходження спрямовувалися на купівлю казначейських облігацій.

Ключову облікову ставку (так звану "ставку по федеральних фондах"), як і очікувалося, ФРС зберегла в діапазоні 0-0,25% річних, повторивши намір утримувати ставку на виключно низькому рівні щонайменше до середини 2013 р. "Економічне зростання залишається повільним. Останні індикатори вказують на слабість ринку праці, рівень безробіття залишається підвищеним", - заявили в ФРС, додавши, що турбулентність на світових фінансових ринках зумовлює "значні знижувальні ризики" щодо економічних перспектив США.

Зазначимо, що програма ФРС, що передбачає заміщення короткострокових паперів довгостроковими, отримала в пресі назву "Операція Твіст" і раніше проводилася ФРС ще в 60-х роках минулого століття. Рішення ФРС знову вдатися до цього методу прогнозувалося більшістю експертів. Воно продиктоване прагненням знизити довгострокові ставки в економіці (через підтримку попиту на довгострокові цінні папери), що повинно стимулювати кредитну активність та економічне зростання.

Нині загальний баланс ФРС складає 2,85 трлн дол, з яких майже 1,7 трлн дол припадає на облігації казначейства США.

ФРС змушена вживати нові зусилля по стимулюванню економіки на тлі боргової кризи в єврозоні, невизначеності на фондових ринках і внутрішніх економічних проблем США. Економіка країни росте дуже повільно, а безробіття наполегливо тримається вище за позначку в 9%, тому Міжнародний валютний фонд (МВФ) напередодні попередив, що США можуть знову поринути в рецесію у 2012р.

На минулому засіданні 9 серпня ц.р. ФРС вперше з початку кризи назвала конкретні часові орієнтири надм'якої грошової політики, заявивши, що має намір утримувати базову ставку поблизу нуля принаймні до середини 2013р. До цього Федеральний резерв використовував вираз "протягом тривалого періоду".

Крім того, у своїх останніх виступах глава ФРС Бен Бернанке не раз говорив, що ФРС готова використовувати додаткові стимулюючі інструменти, наприклад, скоротити відсоток, який ФРС нараховує банкам за їх резервам. Це змусить банки направляти більше коштів на кредитування, а не просто тримати їх на рахунках Федерального резерву.

Після заяви Федеральної резервної системи США американський фондовий ринок просів. Після того, як ФРС оприлюднила свої рішення, індекс Dow знижується на 1,35%, індекс S&P 500 - на 1,54%, а індекс Nasdaq - на 0,35%. Перед оголошенням ФРС індекс Dow знижувався на 0,26%, S&P - на 0,51%, Nasdaq демонстрував зростання на 0,37%.

Відкрилися торги незначною зміною провідних індексів, чекаючи рішення ФРС. Гравці фондового ринку були впевнені, що глава американського Центробанку Бен Бернанке повідомить про нові заходи стимулювання економіки і прогнозували рішення ФРС про коригування портфеля цінних паперів. Аналітики коментували ситуацію так: процес відновлення американської економіки не може зрушитися з мертвої точки, і всі, включаючи Бернанке, впевнені в тому, що їй необхідна підтримка. Одночасно експерти вказували на те, що окрім як ФРС, допомогти американській економіці більше нікому.