ФРС готова вжити додаткових заходів для відновлення економіки США
У Федеральній резервній системі (ФРС) США готові вжити додаткових заходів, щоб підтримати уповільнене відновлення економіки країни. Відповідну заяву глава американського регулятора зробив в ході свого виступу перед членами економічного комітету конгресу США.
"Комітет з операцій на відкритому ринку продовжить уважно стежити за розвитком економічної ситуації і готовий прийняти додаткові заходи, щоб додати стійкість відновлення економіки країни, не порушуючи цінової стабільності", - зазначив він.
При цьому Бернанке закликав законодавців не поспішати зі скороченням бюджетних витрат в короткостроковій перспективі, незважаючи на необхідність зменшення дефіциту скарбниці в довгостроковій перспективі. В іншому випадку, за його словами, країна не може оживити анемічну динаміку у сфері зайнятості та підняти рівень споживчої довіри, який опустився.
"Затягування пасків", по всій видимості, сповільнить зростання найбільшої світової економіки, розширення якої за I півріччя 2011 р. не дотягнуло до 1%. "Дуже важливо уникнути таких фінансових заходів, які б завадили триваючому відновленню економіки", - констатував він.
Глава ФРС зазначив на ризики для економіки США з боку європейської кризи, відзначивши, що вони вже зробили негативний вплив на настрої домогосподарств і підприємств.
Високий рівень інфляції, що спостерігався раніше в поточному році, не зробив істотного впливу на економіку країни, що запобігає ціновим ризикам в осяжному майбутньому, уклав фінансист.
Раніше повідомлялося, що Бен Бернанке вважає, що американському Центробанку, можливо, доведеться пом'якшити економічну політику в подальшому, якщо інфляція або інфляційні очікування різко знизяться. Бернанке дав зрозуміти, що готовий ширше використовувати нетрадиційну політику, якщо зростання економіки як і раніше буде анемічним.
Крім того, за словами глави ФРС, США та іншим багатим країнам слід взяти "пару уроків" у країн, що розвиваються. Він зазначив, що необхідно вводити дисциплінуючі бюджетні правила, зробити більш вільною торгівлю, здійснювати державні капіталовкладення і підтримувати освіту. Глава ФРС піддав критиці політиків у США та інших країнах за те, що вони не змогли досягти реалізації ряду ключових економічних принципів. У той же час він попередив, що надто швидкі дії можуть послабити економіку.
Нагадаємо, 21 вересня повідомлялося, що ФРС США скоректує свій портфель цінних паперів, підвищивши частку облігацій з більш тривалими термінами обігу.
Американський Центробанк має намір до кінця 2012 р. придбати казначейські облігації США на суму 400 млрд дол, термін погашення яких настає через 6-30 років, і продати такий же обсяг казначейських облігацій, до погашення яких залишається не більше трьох років. Ця програма націлена на зниження довгострокових процентних ставок і подальше полегшення фінансових умов в економіці.
Крім того, ФРС оголосила про додаткові заходи підтримки іпотечного ринку, який ніяк не може вийти з кризи.
ФРС змушена вживати нових зусиль по стимулюванню економіки на тлі боргової кризи в єврозоні, невизначеності на фондових ринках і внутрішніх економічних проблем США. Економіка країни росте дуже повільно, а безробіття наполегливо тримається вище за позначку в 9%, тому Міжнародний валютний фонд попередив, що США можуть знову поринути в рецесію у 2012 р.
9 серпня ц.р. ФРС вперше з початку кризи назвала конкретні часові орієнтири надм'якої грошової політики, заявивши, що має намір утримувати базову ставку поблизу нуля принаймні до середини 2013 р.
Нагадаємо, що Бернанке вважає, що основними причинами повільного відновлення економіки США є "неослабна фінансова напруженість", яка викликана побоюваннями щодо поглиблення боргової кризи в Європі і зниженням кредитного рейтингу США агентством S&P. За його словами, негативний вплив на американську економіку також надає низький рівень витрат домогосподарств.
Зазначимо, що Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) вважає, що розвиненим країнам загрожує різкий спад в кінці року, закликавши центробанки зберігати ставки низькими або здійснювати інші заходи пом'якшення монетарної політики, якщо спад буде тривалим.
Ці оцінки набагато нижчі останніх прогнозів ОЕСР, зроблених в травні, однак при їх складанні використовувалася інша методологія, тому точне порівняння зробити складно.
ОЕСР очікує, що зростання у "Великій сімці" розвинених країн в третьому кварталі 2011 р. в середньому складе 1,6% у річному вирахуванні, а в останні три місяці року сповільниться до 0,2%.
Зростання ВВП США, як очікується, складе 1,1% в третьому кварталі, а в четвертому його темпи скоротяться до 0,4%.