ua en ru

ОЕСР: Розвиненим країнам загрожує різкий спад в кінці року

Автор: RBC.UA
Розвиненим країнам загрожує різкий спад в кінці року, повідомила в четвер Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), закликавши центробанки зберігати ставки низькими або здійснювати інші заходи пом'якшення монетарної політики, якщо спад буде тривалим, передає Reuters.

Розвиненим країнам загрожує різкий спад в кінці року, повідомила в четвер Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), закликавши центробанки зберігати ставки низькими або здійснювати інші заходи пом'якшення монетарної політики, якщо спад буде тривалим, передає Reuters.

Ці оцінки набагато нижчі останніх прогнозів ОЕСР, зроблених в травні, однак при їх складанні використовувалася інша методологія, тому точне порівняння зробити складно. Голова ОЕСР Анхель Гурріа сказав в серпні, що ОЕСР готується скоротити прогнози для Європи і Японії.

ОЕСР очікує, що зростання у "Великій сімці" розвинених країн в третьому кварталі 2011 р. в середньому складе 1,6% у річному вирахуванні, а в останні три місяці року сповільниться до 0,2%.

Цей спад, на думку ОЕСР, особливо сильно зачепить Німеччину. Організація прогнозує, що найбільша європейська економіка зросте на 2,6% в третьому кварталі і скоротиться на 1,4% у четвертому.

Зростання ВВП США, як очікується, складе 1,1% в третьому кварталі, а в четвертому його темпи скоротяться до 0,4%.
ОЕСР, яка повинна пізніше в цьому році представити більш повні прогнози, попередила, що її останні оцінки мають високу межу похибки через виключно велику невизначеність.

Оскільки повні масштаби впливу боргових проблем в Європі і США поки невідомі, ОЕСР попередила про високу ймовірність того, що зростання може виявитися ще слабшим, ніж очікується. Тим не менш, організація виключила можливість рецесії того ж розмаху, як під час фінансової кризи 2008-2009 рр.

У світлі погіршення прогнозу центробанки повинні зберігати ключові ставки незмінними, вважає ОЕСР.

"Якщо в найближчі місяці з'являться ознаки того, що ослаблення триває, або економічні ризики будуть схилятися до рецесії, ставки повинні бути знижені там, де для цього є можливість", - заявила ОЕСР.

Так як ставки в США і Японії близькі до нуля, центробанкам цих країн варто обговорити, при необхідності, подальшу інтервенцію на ринки цінних паперів і пообіцяти утримувати ставки на мінімумах протягом тривалого часу.

Багато країн не зможуть звернутися до урядів за бюджетними стимулами через слабкість їх фінансового стану, зазначила ОЕСР, але закликала країни, що володіють міцною позицією, обміркувати додаткове пом'якшення, якщо спад буде тривалим.

Нагадаємо, що на думку професора Нью-Йоркського університету Нуріеля Рубіні, який передбачив останню рецесію ще в 2006 р., поточне уповільнення світової економіки наблизило нову криза - вона може початися вже в 2012 р.

"Кілька місяців тому я чекав "ідеального шторму" у 2013 році. Однак зараз економіки США і зони євро слабкі, а британська перевантажена. Тому повторний спад трапиться раніше. Його пік може припасти на 2013 рік, а може бути, і раніше", - заявив засновник Roubini Global Economics. За словами Рубіні, ймовірність того, що більшість розвинених країн зіткнуться з повторним спадом, становить 60%, у той час як у влади залишається все менше можливостей надати екстрену підтримку економіці.

Економіст IHS Global Insight Найджел Голт розраховує, що в США збережеться слабке зростання, але оцінює вірогідність нової рецесії в 40%.

Експерти згодні, що ситуація в глобальній економіці склалася невтішна, і не виключають того, що деякі країни можуть зіткнутися з тимчасовим спадом на хвилі фінансової паніки з приводу майбутнього зони євро. "Незважаючи на те що нинішнє уповільнення не таке різке і обвальне, як це було після колапсу Lehman Brothers, перспективи слабкі і несуть у собі дуже багато ризиків. Слабке, із зупинками відновлення економіки, схоже, краще, на що можуть сподіватися розвинені економіки", - вважає старший економіст Capital Economics Ендрю Кеннігем.

Щоб запобігти катастрофі, владі необхідно терміново вишукувати шляхи стимулювання економіки, відзначає Нуріель Рубіні.

"Необхідно відновити економічне зростання, не через п'ять років, а вже сьогодні. У короткостроковій перспективі нам необхідно провести масштабне стимулювання, інакше трапиться нова Велика депресія. Ситуація погіршується, і головна відмінність між "зараз" і ситуацією у кілька років назад у тому, що цього разу інструменти (стимулювання) вичерпуються", - підкреслив професор.

Раніше Європейський банк реконструкції та розвитку переглянув у бік підвищення свої прогнози економічного зростання на 2011 р. в європейських країнах з ринками, що розвиваються. Але згідно з оприлюдненими останніми розрахунками фахівців ЄБРР, посилення ризиків у зоні євро може загрожувати перспективам економічного розвитку даного регіону.

На тлі триваючого процесу виходу країн зі світової економічної кризи економісти ЄБРР прогнозують, що в 2011 р. всі 29 держав регіону операцій банку чекає позитивне зростання на рівні 4,8%, що вище 4,6%, зафіксованих у травні. Прогноз зростання на 2012 р. залишається без змін на рівні 4,4%.

Зазначимо, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) знизив прогноз зростання економік США і єврозони і закликав монетарні влади регіонів бути готовими до дій з пом'якшення монетарної політики. Економіка єврозони, за прогнозами МВФ, виросте в поточному році на 1,9%, що нижче за попередню оцінку в 2,0%. У 2012 році економіка зони обігу єдиної валюти розшириться на 1,4%, що також менше попереднього прогнозу на 1,7%.

Зі свого боку міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's Ratings Services вважає, що економіка єврозони уникне повторної рецесії, хоча гальмування економічного зростання в регіоні підвищує ймовірність негативного сценарію. Рейтингове агентство скоротило свій прогноз щодо економічного зростання зони євро до 1,7% у 2011р. і до 1,5% - у 2012 р.проти 1,9% і 1,8% зростання, що прогнозувалося в липні ц.р.

Також і Федеральна резервна система (ФРС) США готова застосувати інструменти для підтримки відновлення економіки у разі необхідності. З відповідною заявою виступив її голова Бен Бернанке. Він зазначив, що ситуація з відновленням економіки виявилася гіршою, ніж очікувалося, а останні дані показують, що обмежуючі зростання фактори виявилися зовсім не тимчасовими.

Нагадаємо, на початку серпня ФРС повідомляла, що прийняла рішення зберегти ключову облікову ставку в діапазоні 0-0,25% річних. Крім того, у ФРС США заявили, що мають намір зберігати ключову облікову ставку в діапазоні, близькому до нуля, до середини 2013 р.

Україна також готується до можливого погіршення економічної кон'юнктури. Уряд підготував цілий ряд комплексних заходів щодо запобігання кризових явищ в економіці Україні.

Втім, на думку глави групи радників глави НБУ Валерія Литвицького, макроекономічні індикатори липня (зростання ВВП на 7,5%) дають підстави розраховувати на те, що Україні краще готова до всіх можливих викликів і при сприятливому розвитку подій ми маємо шанси на покращення показників, закладених до бюджету за основними параметрами економіки: зростання, інфляції, цінової та курсової стабільності.