В щорічному рейтингу свободи преси правозахисної організації Freedom House Україна опустилась на 9 позицій, і поділяє 130-131-ті місця з Південним Суданом. Згідно зі звітом, ситуація в Україні за минулий рік значно погіршилася, а рівень свободи преси оцінюється як частково вільний.
В щорічному рейтингу свободи преси правозахисної організації Freedom House Україна опустилась на 9 позицій, і поділяє 130-131-ті місця з Південним Суданом. Згідно зі звітом, ситуація в Україні за минулий рік значно погіршилася, а рівень свободи преси оцінюється як частково вільний, передає радіо "Свобода". Такий занепад став результатом дедалі більшого владного контролю над засобами інформації, мовиться у звіті.
Багато хто з членів правлінь національних засобів інформації в Україні лояльні до урядовця і медіамагната Валерія Хорошковського, а власники засобів інформації зазнають дедалі більшого політичного тиску щодо змісту публікацій, заявляє Freedom House.
За останнім звітом організації, рейтинг України впав до рівня 59 балів, і вона ще лишилася серед країн, преса в яких "частково вільна". Межа переходу в країни з "не вільною" пресою - починаючи з 61 бала. Попереднього, 2010 року рейтинг України становив 56 балів (найкращий можливий показник - 0, найгірший - 100).
"Україна почала рухатися минулого року і далі продовжує рухатися до позиції, небезпечно близької до "не вільної", - наголосила в інтерв'ю радіо "Свобода" аналітик Freedom House у справах свободи преси у Середній і Східній Європі та Євразії Сильвана Хабданк-Колачковська. - За цими тенденціями, які ми нині бачимо, всі гадають, як виглядатимуть рейтинги наступного року".
Однак із пострадянських країн, крім держав Балтії, Україна ще далеко не найгірша. Трохи краще, ніж у ній, становище зі свободою преси - тільки в Грузії, де відзначене значне поліпшення, й Молдові; решта ж цих країн має "не вільну" пресу, повідомляють правозахисники. Відразу три з них, Білорусь, Узбекистан і Туркменистан, потрапили до вісімки найгірших у світі.
Нагадаємо, на початку квітня ц. р. президент Freedom House Девід Креймер зщазначив, що ситуація зі свободою слова в Україні не ідеальна, але вона далека від критичної. "Люди можуть вільно висловлювати свої думки, але деякі розплачуються за це. Ситуація зі свободою слова не ідеальна, але вона далека від критичної", - сказав Креймер. Він зазначив, що медіа повинні контролювати дії уряду, виступати проти тих, хто зловживає владою. "Вони допомагають перемогти корупцію й змушують уряд діяти чесно. Журналістів не повинні залякувати, переслідувати, заарештовувати, це обов'язок країни підтримувати журналістів", - додав він. За словами президента Freedom House, головними проблемами для України залишаються політичні переслідування і корупція. "І щоб поліпшити ситуацію, потрібна як політична воля, так і законодавчі зміни", - уклав Креймер.
Наприкінці березня ц. р. Freedom House понизила рейтинг політичних прав в Україні на один пункт - з трьох до чотирьох. Рейтинг України постраждав "у зв'язку з діями Президента Віктора Януковича, який намагається придушити опозицію за допомогою різних антидемократичних заходів, у тому числі переслідуючи політичного лідера і колишнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко". В іншому рейтинг України, згідно зі звітом Freedom House, не змінився: Україна - частково вільна країна, рівень політичних свобод - на рівні 4.