В Україні посилюється концентрація влади в руках Президента Віктора Януковича і його родини. Про це йдеться у звіті міжнародної організації Freedom House, який називається "Б'ючи на сполох-2: Захист демократії в Україні".
В Україні посилюється концентрація влади в руках Президента Віктора Януковича і його родини. Про це йдеться у звіті міжнародної організації Freedom House, який називається "Б'ючи на сполох-2: Захист демократії в Україні".
Експерти вважають, що це тенденція нова. "Цей термін, який ми вперше почули під час нашого моніторингового візиту в квітні 2012 р., показує, як посадові особи, зокрема Президент Янукович і його оточення, не просто збагачувалися при владі, а їхні родичі ставали заможними і впливовими з дивовижною швидкістю. Інші спостерігачі називають це тенденцією створення "родини", в якій сини і друзі Президента здобувають все більше політичної та економічної влади", - сказано в звіті.
Втім, за оцінкою експертів, громадянське суспільство не послабилося, а стало активнішим. За оцінкою Freedom House, серйозною проблемою залишається контроль української влади над мас-медіа, зокрема, телебаченням.
У звіті, зокрема, зазначається, що протягом наступних тижнів українське керівництво має зробити остаточний вибір - або й надалі утримувати за гратами опозиціонерів і здійснювати подальшу централізацію влади, або показати світу, що країна справді хоче інтегруватися в Європу, провівши чесні парламентські вибори і припинивши вибіркове правосуддя.
При цьому головними проблемами для становлення демократії в Україні залишається, на думку організації, судове переслідування опозиції, корупція і контроль влади над ЗМІ.
Freedom House зазначає, що найважливішим завданням для України є надання можливості Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та іншим опозиціонерам брати участь у виборах до Верховної Ради (ВР) України. "Все більше розмов про застосування санкцій щодо України. Хоча ми не радимо це робити на цьому етапі, все ж сподіваємося, що ситуація із санкціями навколо Росії, і сама можливість прийняття санкцій стане "дзвіночком" для українського уряду про те, що він рухається хибним шляхом", - підкреслив президент Freedom House Девід Креймер.
Відзначимо, в Сенаті США зареєстровано вже дві резолюції, які пропонують застосування санкцій щодо України.
Організація Freedom House опублікувала звіт у четвер, 19 липня, у Вашингтоні. Рік тому організація вже представляла документ щодо стану демократії в Україні. Нинішній звіт є результатом відновленого моніторингу.
Як повідомлялося, прийняття нового законодавства в Україні, яке регулює діяльність громадських об'єднань, неурядових і некомерційних організацій, Freedom House визнала найбільш значущою подією для розвитку громадянського суспільства минулого року. Крім того, в організації вважають, що в Україні окреслилась нова тенденція залучення представників громадських організацій до громадських рад при численних керівних органах.
Нагадаємо, в червні Freedom House заявила, що в країнах Східної та Центральної Європи останнім часом почала превалювати антидемократична тенденція, і навела в приклад Угорщину і Україну. Згідно зі звітом організації, рейтинг демократії в Україні впритул підібрався до рівня, що спостерігався до початку помаранчевої революції 2004 р. У доповіді вживається термін "путінізація" щодо процесів, які спричиняють у своїх країнах Президент України Віктор Янукович і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Наприкінці березня ц.р. Freedom House понизила рейтинг політичних прав в Україну на один пункт - з трьох до чотирьох, а в січні 2012 р. у власному рейтингу Freedom House змінила статус України із "вільної" на "частково вільну".
Також у січні правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала щорічний звіт, присвячений захисту прав людини в усьому світі. В Україні відзначали підірвану довіру до судів, корупцію і зростання тиску на ЗМІ.