ua en ru

Великобританія буде блокувати загальноєвропейський податок на фінансові транзакції

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон пообіцяв заблокувати ухвалення законопроекту про введення загальноєвропейського податку на фінансові транзакції, для чого потрібна згода всіх 27 країн блоку. При цьому він висловив готовність підтримати відповідаю ініціативу, якщо податок буде введений по всьому світу, повідомляє Reuters.

Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон пообіцяв заблокувати ухвалення законопроекту про введення загальноєвропейського податку на фінансові транзакції, для чого потрібна згода всіх 27 країн блоку. При цьому він висловив готовність підтримати відповідаю ініціативу, якщо податок буде введений по всьому світу, повідомляє Reuters.

Він також додав, що влада Франції, яка разом з Німеччиною послідовно наполягає на введенні нового податку, воліє прийняти його в односторонньому порядку.

"Я не вважаю справедливою ситуацію, за якої ця норма діє в Євросоюзі, але відсутня в законодавстві інших країн, - заявив Кемерон. - Якщо решта членів міжнародного співтовариства не підтримає цю ініціативу, і ми її не підтримаємо".

6 січня 2012 р. Президент Франції Ніколя Саркозі висловив готовність продовжити роботу з введення нового податку, незважаючи на позицію Лондона.

"Якщо французам такий вже потрібний цей податок, ніщо їм не заважає ввести його в своїй країні", - зазначив британський прем'єр. Він також запропонував іншим європейським лідерам як альтернативу перейняти види банківських податків, що вже діють в королівстві.

Такж сьогодні організація провідних фінансових інститутів Франції піддала жорсткій критиці висловлювання Президента Ніколя Саркозі про те, що Франція в односторонньому порядку повинна ввести податок на фінансові транзакції. Асоціація Paris Europlace заявила, що введення податку в односторонньому порядку викличе відтік банків і страхових компаній з Франції, знизивши її роль у глобальній економіці.

Про те, що податок на фінансові транзакції може стати одним з кроків по виходу Європи з кризи заявляв в жовтні 2011 р. і голова Єврогрупи Жан-Клод Юнкер, пропонуючи 10 кроків для подолання боргової кризи в єврозоні.

Міністр фінансів Австрії Марія Фектер заявляла також, що ринок повинен знайти механізми стабілізації, а країни могли б їх додатково супроводжувати. Мався на увазі саме податок на транзакції, який міг би стати інструментом, що забезпечив би управління, що відповідає потребам ринку.

«Повернення в минуле століття до кейнсіанства з державними інтервенціями - шлях, звичайно, невірний. Ми не маємо права забувати про ринок. У даній ситуації слово не тільки за однією державою. Як правило, державні фінансові потоки набагато слабкіші, ніж глобальна фінансова галузь в цілому. Таким чином, управляти через державу можна не всім - це просто неможливо. Виходить, ринок повинен знайти механізми стабілізації і для себе самого, а країни їх ще додатково б супроводжували, я маю на увазі, наприклад, податок на транзакції. Він міг би стати тим інструментом, за допомогою якого забезпечувалося б відповідне до потреб ринку управління», - заявляла Фектер.

Нагадаємо, у вересні 2011 р. глава Європарламенту Жозе Мануель Баррозу запропонував ввести податок на фінансові операції в регіоні, що може приносити 55 млрд євро до бюджету Євросоюзу щороку.

За його словами, якщо проект буде схвалений, то рішення набуде чинності не раніше 2014 р.

28 вересня Єврокомісія розкрила деталі законопроекту про податок на фінансові операції. Згідно з проектом закону, податком будуть обкладатися будь-які угоди з фінансовими інструментами, що укладаються фінансовими інститутами, якщо хоча б одна зі сторін угоди базується в ЄС. При цьому ставка податку на операції з акціями та облігаціями встановлена ​​в розмірі 0,1% від суми угоди, тоді як на операції з деривативами (похідними інструментами) - 0,01%. Новим податком будуть обкладатися 85% фінансових операцій, що укладаються фінансовими організаціями. Законопроект підлягає обговоренню і схваленню одноголосним усіма країнами-членами блоку на рівні Ради ЄС за рекомендацією Європарламенту.

Погляди навколо "справедливого податку" розділилися. Єврокомісар з внутрішніх ринків Мішель Барньє вважає, що податок, який лобіює влада Франції та Німеччини, принесе солідний обсяг коштів. Експерти побоюються, що якщо податок не буде введений хоча б у країнах "великої двадцятки", то ініціатива не тільки не стабілізує ситуацію на ринках, але й, навпаки, негативно вплине на економіку Європи. Відповідно до внутрішнього опитуванням Інституту CFA, що об'єднує понад 100 тис. фахівців з інвестицій по всьому світу, тільки 5% респондентів вірять в ефективність податку на території ЄС. 44% наполягають, щоб податок визнали хоча б на рівні G20, тоді як 45% впевнені, що користі від двійника податку Тобіна, який повинен був обмежити транскордонні валютні спекуляції, ніякої. Сама Єврокомісія раніше не виключала, що в довгостроковій перспективі податок знизить зростання економіки Європи на 0,53-1,76% сумарного ВВП регіону.