ua en ru

Fitch: Зростання попиту на сталь в Китаї і на ринках, що розвиваються, буде на рівні 5-8%

Автор: RBC.UA
Зростання попиту на сталь в Китаї і на ринках, що розвиваються, буде залишатися на рівні 5-8% у середньостроковій і довгостроковій перспективах, що позитивно вплине у першу чергу на вертикально інтегровані і диверсифіковані сталеливарні компанії з більш низькими витратами. Це частково компенсує більш слабкий попит на розвинених ринках, особливо в Західній Європі і Північній Америці, і підтримує існуючі кредитні рейтинги в галузі, говориться у звіті Fitch Ratings.

Зростання попиту на сталь в Китаї і на ринках, що розвиваються, буде залишатися на рівні 5-8% у середньостроковій і довгостроковій перспективах, що позитивно вплине у першу чергу на вертикально інтегровані і диверсифіковані сталеливарні компанії з більш низькими витратами. Це частково компенсує більш слабкий попит на розвинених ринках, особливо в Західній Європі і Північній Америці, і підтримує існуючі кредитні рейтинги в галузі, говориться у звіті Fitch Ratings.

У той же час Fitch очікує, що на короткострокову перспективу, до кінця 2012 р., фундаментальні фактори попиту в сталеливарній галузі залишаться під тиском на тлі непростих умов у світовій економіці.

За даними Всесвітньої асоціації виробників сталі, видимий попит на сталь в світі збільшився на 10,1% в 2010 р. Fitch вважає, що це значною мірою було обумовлено завершенням циклічного відновлення ринку після економічної кризи кінця 2008 р., а в 2012 р. відбудеться ослаблення глобального зростання попиту приблизно до 3-4%, перш ніж знову почнеться прискорення темпів зростання. Після появи нових факторів стурбованості економічною ситуацією в єврозоні гравці на ринку в III кварталі 2011 р. зайняли вичікувальну позицію. Це призвело до зниження цін на сталь приблизно на 10-20% за квартал з кінця червня 2011 р.

Fitch не очікує, що видимий попит на сталь на розвинених ринках досягне докризових рівнів раніше кінця 2014 р. Відновлення реального попиту після кризи 2008 р. йде нерівномірно, і розвинені ринки істотно відстають від зростання в країнах з економікою, що розвивається. За даними Всесвітньої асоціації виробників сталі, попит у Китаї в даний час на 63% вище рівнів 2007 р. (до кризи), у той час як у США і Європі попит залишається на 13% і 20% нижче докризових рівнів.

В той же час ступінь, в якій виробники сталі в регіоні Європа, Близький Схід і Африка будуть отримувати переваги від сильного зростання економіки і попиту на сталь на ринках, що розвиваються, буде залежати від ряду факторів. Слід зазначити, що рівень вживаного/планованого розширення потужностей всередині країни, щоб задовольнити більш високий попит на сталь, зокрема в Китаї, буде визначати абсолютний обсяг імпорту сталі в Китай. На частку Китаю припадає більше однієї третини світового споживання і виробництва сталі, і йому доведеться швидкими темпами нарощувати потужності, щоб задовольнити внутрішній попит. Крім того, здатність сталеливарних компаній контролювати зростаючі грошові витрати в ситуації підвищення цін на сировину буде ключовим фактором для підтримки прибутковості та отримання переваг від зростання попиту на ринках, що розвиваються.

Підвищення попиту на сталь на ринках, що розвиваються, відбувається з низького стартового рівня, і ключові індикатори розвитку інфраструктури будуть визначати умови для продовження зростання в 2011-2020 рр.

"Прогнози по галузях, які є кінцевими споживачами і такими, що визначають попит на сталь на розвинених ринках, говорять про слабкі перспективи на найближчий час. В будівельному і автомобільному секторах і обробній промисловості очікується збереження непростої ситуації в 2012 р., коли активність ще не відновиться до докризового рівня, - відзначає директор в аналітичній групі Fitch по європейських промислових компаніях Рулоф Стенекамп. - Більш того, проведення масштабних жорстких заходів на розвинених ринках і занепокоєння з приводу своєчасного рефінансування суверенного боргу в єврозоні будуть посилювати невизначеність на ринку і негативно вплинуть на попит і ціни на сталь в 2012 р., перш ніж почнеться відновлення, починаючи з 2013 р. і далі".

Відзначимо, що аналітики World Steel Association (WSA) вважають, що світове споживання сталі в 2011 р. порівняно з 2010 р. зросте на 6,5% - до 1,398 млрд т. Про це йдеться в короткому огляді світового ринку сталі WSA, опублікованому 12 жовтня. Згідно із прогнозом WSA, в 2012 р. зростання складе 5,4%. Нагадаємо, в 2010 р. обсяг споживання сталі в світі виріс на 15,1%.

Згідно із прогнозом WSA, споживання сталі в Китаї в 2011 р. порівняно з 2010 р. виросте на 7,5% - до 643,2 млн т. Асоціація очікує, що в 2012 р. споживання сталі в Китаї виросте ще на 6% - до 681,6 млн т. В Індії зростання попиту на сталь в 2011 р. очікується на рівні 4,3% - до 67,7 млн т, в 2012 р. - на рівні 7,9%. На думку WSA, в США в 2011 р. підвищиться попит на 11,6%, і ще на 5,2% - в 2012 р., до 93,8 млн т, що становить 87% від попиту 2007 р. "В СНД зростання споживання сталі прогнозується на сильному рівні 14,4% в 2012 р., і потім на 7,5% в 2012 р. - до приблизно 60 млн т, що складе новий рекорд для регіону", - говориться в огляді.

Нагадаємо, за даними WSA, виплавка сталі в Україні за І півріччя 2011 р., порівняно з аналогічним періодом 2010 р., зросла на 7,3% - до 17 млн 896 тис. т.

А в серпні виробництво сталі в світі (у 64 країнах, включаючи Китай) впало до найнижчого рівня за 6 місяців - 124,6 млн т. Зниження світового виробництва сталі відзначали третій місяць поспіль, після того як у травні 2011 р. воно досягло свого нового історичного максимуму - 129,8 млн т. Зокрема, за серпень виробництво сталі в світі знизилося порівняно з попереднім місяцем на 2,9 млн т, або на 2,3%.

Порівняно з аналогічним місяцем попереднього року (серпень 2010 р.) світове виробництво сталі збільшилася майже на 10%. В той же час, за підсумками 8 місяців 2011 р. виробництво сталі в світі зросло на 8,3% і склало 1 млрд 011,3 млн т проти 933,4 млн т роком раніше, говориться у звіті WSA.