Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Іспанії в місцевій і іноземній валюті з А до ВВВ. Короткостроковий РДЕ знижений з F1 до F2. Прогноз за всіма рейтингами - "негативний". Інформація про це міститься у відповідній доповіді агентства.
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Іспанії в місцевій і іноземній валюті з А до ВВВ. Короткостроковий РДЕ знижений з F1 до F2. Прогноз за всіма рейтингами - "негативний". Інформація про це міститься у відповідній доповіді агентства.
Fitch пішло на зниження рейтингу Іспанії, так як в агентстві розраховують, що за нових обставин, для нормалізації роботи банківського сектора країни уряду знадобиться мінімум 60 млрд євро, що складає близько 6% від національного ВВП. Разом з тим розглядається і більш негативний сценарій, при якому уряду буде потрібно не менше 100 млрд євро (10% ВВП). Раніше вважалося, що для нормалізації сектора буде потрібно тільки 30 млрд дол.
За оцінками експертів Fitch, валовий державний борг Іспанії до 2015 р. досягне 95% від національного ВВП, включаючи кошти, заплановані на рекапіталізацію. Крім цього, вони прогнозують, що протягом всього 2013 р. країна буде перебувати в стані рецесії. На економіку Іспанії продовжують чинити негативний вплив ситуація в Греції, зокрема загальна нестабільність так чи інакше призведе до збільшення зовнішньої заборгованості.
Прогноз по рейтингу залишається "негативним", так як відображає серйозний ризик подальшого зниження. Зазначимо, що рейтинг ВВВ знаходиться в двох позиціях від позначки, коли рейтинг країни можна вважати спекулятивним.
Нагадаємо, що 18 травня міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило довгостроковий рейтинг платоспроможності 16 іспанських банків, включаючи найбільший Banco Santander SA Також Moody's знизило суверенний довгостроковий кредитний рейтинг чотирьох іспанських провінцій з негативним прогнозом.
Зазначимо, що кредитний рейтинг Іспанії, за оцінкою Moody's, знаходиться на рівні A3 з негативним прогнозом. На початку місяця Standard & Poor's слідом за суверенним рейтингом Іспанії знизило кредитні рейтинги 10 регіонів країни.
Протягом кількох останніх тижнів у центрі уваги перебуває проблема іспанських банків. Зараз уряд країни вносить останні штрихи у власну програму рекапіталізації банківського сектора країни. Очікувалося, що міжнародні фінінститути нададуть Іспанії допомогу для вирішення цих проблем, проте, згідно з останнім повідомленням глави МВФ Крістін Лагард, фонд не планує надавати екстреної фінансової допомоги Іспанії, яка знаходиться у фінансовій кризі, викликаній дефіцитом бюджету і високим обсягом держборгу.
Зазначимо, що обсяг запозичень іспанських банків становить левову частку всіх кредитів ЄЦБ для банків єврозони. З урахуванням погашених заборгованостей сума позики банків за березень сягнула 263,54 млрд євро. Найбільш наочною цифрою є показник позик квітня минулого року, тоді він становив 42,23 млрд євро. Наведені дані становлять майже 28% від позик всіх банків єврозони, які в минулому місяці склали 1,146 трлн євро. Частина грошей, отриманих від ЄЦБ у вигляді дешевих кредитів, банки спрямовують на купівлю облігацій країн єврозони. Якщо ж ситуація на борговому ринку продовжить погіршуватися, висока ймовірність того, що баланси іспанських кредиторів, які і так обтяжені, ризикують поповнитися новою партією токсичних активів.
Іспанія, поряд з Грецією, Італією, Ірландією і Португалією, входить до групи проблемних країн зони євро, відому під англійською абревіатурою PIIGS. Раніше Центробанк Іспанії поставив діагноз економіці країни - повторна рецесія. У IV кварталі минулого року іспанська економіка скоротилася на 0,3%. У I кварталі цього року ситуація повторилася. Однак уряд Іспанії на чолі з Маріано Рахоєм запевняє ринки, що не буде звертатися за фінансовою допомогою до зовнішніх кредиторам. Так, уряд Рахоя вже оголосив, що виділить 19 млрд євро банківському конгломерату Bankia.
На 2012 г Іспанія прийняла дуже жорсткий бюджет. На початку вересня 2011 Іспанія змінила конституцію, щоб врятувати економіку країни від дефолту. Поправка свідчить, що до 2020 р. дефіцит бюджету центру, регіонів і комун не повинен бути вище 0,4% внутрішнього валового продукту. Також парламентарії відновили податок на доходи багатих, скасований на початку 2008 р., з метою скорочення дефіциту бюджету країни.