Міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило довгостроковий кредитний рейтинг Греції з CCC до C, говориться в повідомленні агентства.
Міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило довгостроковий кредитний рейтинг Греції з CCC до C, говориться в повідомленні агентства.
Fitch вважає, що обмін держпаперів Греції, що належать приватному сектору, у разі його завершення буде підставою для визнання дефолту Греції.
Зниження суверенного рейтингу Греції пов'язано з рішенням Єврогрупи 21 лютого 2012 р., яка схвалила другу програму фінансової допомоги Греції, включаючи угоду з приватним сектором з обміну грецьких суверенних облігацій зі списанням 53,5% номінальної вартості паперів.
Відповідно до методології Fitch реструктуризація грецьких бондів трактується як "обмін проблемних боргових зобов'язань" (distressed debt exchange). У зв'язку з цим Fitch знизило рейтинг Греції до позначки C, що означає виключно високий ступінь кредитного ризику, близьку ймовірність дефолту.
Після завершення боргового свопа Fitch має намір знизити суверенний рейтинг Греції до RD ("обмежений дефолт"). Рейтинги грецьких державних облігацій, які будуть брати участь в обміні, будуть змінені на D (дефолт), говориться в повідомленні Fitch.
Однак дефолтний рейтинг Греції буде тимчасовим: незабаром після завершення обміну з випуском нових облігацій Fitch зніме з Греції статус RD і переоцінить її суверенний рейтинг на підставі постдефолтной структури боргу та кредитного профілю.
Fitch вказує, що обмін грецьких паперів де-факто носить примусовий характер для інвесторів, оскільки уряд Греції обіцяв законодавчо затвердити так звану застереження про колективні дії (collective action clause), яка зобов'яже погодитися на обмін абсолютно всіх інвесторів, якщо частка тих, що добровільно погодилися, досягне 66% .
Тримачі грецьких бондів (банки, страхові компанії тощо) обміняють існуючі папери на нові з скороченням номінальної вартості. Основний борг по облігаціях буде скорочено на 53,5% (замість 50%, передбачуваних раніше), або на 107 млрд євро. За неофіційними даними, реальні втрати інвесторів при обміні складуть 73-74% від чистої приведеної вартості (NPV) вкладених коштів. Термін погашення нових паперів - 2042 р. Ставка купона - мінлива наростаюча: 2% річних до 2015 р., 3% - до 2020 р. і 4,3% - протягом решти періоду. Крім того, інвестори отримають спеціальні папери, прибутковість яких буде прив'язана до темпів зростання грецького ВВП після 2015 р. Обмін облігацій повинен завершитися не пізніше 10 березня 2012 р., оскільки 20 березня Греції належить виплатити 14,5 млрд євро по діючим облігаціями.
Міністр фінансів Греції Евангелос Венізелос заявив, що процедура обміну облігацій завершиться до середини березня 2012 р.
Раніше міністри фінансів країн ЄС домовилися про надання другого кредитного траншу Греції. Основною умовою для виділення Греції другого пакета фінансової допомоги є досягнення в 2012 р. обсягу боргу, що не перевищує 121% ВВП. Обсяг кредитного траншу складе 130 млрд євро. Перший пакет фінансової допомоги в розмірі 110 млрд євро був наданий Греції в травні 2011 р.
11 лютого грецький уряд схвалив кредитну угоду з ЄС і МВФ. План економії пропонує зниження мінімальної оплати праці на 22%, скорочення бюджетних робочих місць на 150 тис. і зменшення пенсій. Крім того, серед вимог ЄС - скорочення видатків на додаткові 325 млн євро, а також "докази того, що Греція буде проводити реформи" перш, ніж фінансова допомога буде надана.
Згідно зі шкалою Fitch, рейтинг "С" означає, що "відносно емітентів та цінних паперів, зобов'язання за якими виконуються, дефолт видається неминучим".