ua en ru

Єгор Фірсов: Час показав, що президент обманював

Єгор Фірсов: Час показав, що президент обманював Екс-нардеп Єгор Фірсов запевняє, що фракція БПП загрузла в корупції
Автор: Егор Фирсов
Цього тижня Центральна виборча комісія позбавила депутатського мандата Єгора Фірсова. У Верховну Раду він пройшов за списком "Блоку Петра Порошенка", але вже в лютому вийшов з президентської фракції. В інтерв'ю РБК -Україна він розповів про те, як зсередини влаштована фракція БПП і хто, скільки і за що доплачують депутатам, назвав людей, які впливають на президента, і пояснив, чому він разочаровався в Порошенко.

Цього тижня Центральна виборча комісія позбавила депутатського мандата Єгора Фірсова. У Верховну Раду він пройшов за списком "Блоку Петра Порошенка", але вже в лютому вийшов з президентської фракції. Тоді Фірсов пояснював це тим, що його колеги відмовилися виключати з БПП Ігоря Кононенко, якого звинуватив у корупції міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус.

Те, що Фірсов сам покинув фракцію, дало привід його колишнім колегам звернутися до ЦВК з вимогою забрати у нього мандат. Що Центрвиборчком і зробив. Фірсов це рішення не визнає і обіцяє судитися з владою.

В інтерв'ю РБК -Україна він розповів про те, як зсередини влаштована фракція БПП і хто, скільки і за що доплачують депутатам, назвав людей, які впливають на президента, і пояснив, чому він разочаровався в Порошенко.

РБК-Україна: 25 березня з'їзд БПП прийняв рішення про позбавлення депутатських повноважень вас і вашого колегу - Миколи Томенка. Що плануєте робити далі?

Єгор Фірсов: Якщо чесно, в першу чергу хочу виспатися. Але потім - відразу в бій, буду продовжувати працювати. Само собою, не визнаю це абсурдне рішення так званого з'їзду БПП, де 50 голосами в якійсь незрозумілій кімнатці, непублічно, закрито від журналістів та громадськості взяли "рішення" про позбавлення мене мандата. Яке потім освятили члени ЦВК, чиї повноваження закінчилися ще в 2014 році. Я розумію, що проти мене діє вся система, але не збираюся мовчати.


Знаєте, я проривався в парламент не для того, щоб зайняти своє місце, а щоб подивитися депутатам в очі, виступити перед ними. Прориватися до парламенту таким чином кожен день, влаштовувати істерики і виламувати двері я не буду - немає сенсу, враховуючи, що мою картку заблокували і пропуск анулювали.

Тим не менш, буду використовувати всі інструменти, щоб боротися з корупцією і добиватися справедливості. Природно, буду подавати позов в суд, зокрема, Європейський суд з прав людини. Але для цього потрібно пройти всі інстанції в Україні. Я розумію, що більша частина суден підконтрольна Адміністрації президента, буде діяти "телефонне" право і рішення буде цілком передбачуване. Але тим не менш.

РБК-Україна: Коли ви плануєте подати позов?

Єгор Фірсов: Є таке поняття - строк позовної давності. І він дозволяє не поспішати. Не хочу подавати не до кінця аргументоване заяву. Над ним працюють зараз юристи. Загалом, скоро все побачите.

РБК-Україна: Скільки часу у вас є?

Єгор Фірсов: Термін позовної давності по цьому питанню - один місяць.

РБК-Україна: Ви сказали, що будете використовувати всі інструменти боротьби з корупцією. Що це за інструменти?

Єгор Фірсов: Все, що є. Я йшов у парламент працювати, а не заробляти, змінювати країну, як би пафосно це не прозвучало. Є у мене мандат чи ні, я все одно продовжу боротьбу з допомогою акцій протесту, всіляких мітингів, юридичної роботи. Також я написав близько сотні депутатських запитів, матеріалів по них вистачить ще надовго.

Вже розпочато величезна кількість розслідувань, наприклад, щодо Олександра Грановського, який рейдерським чином "віджав" ТРЦ Sky Mall у відомого бізнесмена з світовим ім'ям. Продовжу розслідування справ Ігоря Кононенка та його офшорних компаній.

Ще я подавав заяви стосовно Леоніда Черновецького, про чиї махінації, здається, вже всі забули. Всі розуміють, що під час його каденції корупція і розкрадання землі йшли просто в астрономічних масштабах. До речі, за допомогою Сергія Березенко. І дуже дивує позиція того ж Юрія Луценка, який в 2008-2009 роках воював з "космічним мером" з цього питання, а зараз склав руки і нічого не робить.

РБК-Україна: Ви 1,5 року були членом БПП, розкажіть про стосунки всередині фракції. Можна говорити про існування в БПП різних груп впливу?

Єгор Фірсов: Формальним керівником фракції є Юрій Луценко. Але, по факту, фракцією "рулить" Адміністрація президента. Головний комунікатор з АП - це Ігор Кононенко, і його група корупціонерів - Грановський і Березенко.

Так, є і багато адекватних, гідних людей. Був Віктор Чумак. Є Наталія Новак, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Юлій Мамчур, Мустафа Джемілєв - авторитетні люди з різних сфер. Але чомусь фракцією керують Кононенко, один із його заступників - Олексій Гончаренко, ще один заступник - Олександр Третьяков, ну, і згадані Сергій Березенко з Олександром Грановським.

По суті, керівництво фракцією з дозволу президента захопили люди з корупційним шлейфом. Вони складають рада фракції і ведуть її по неправильному шляху. Вони хочуть мати ручний парламент, ручну фракцію з кріпосним правом. Виганяючи мене, вони хотіли домогтися, щоб інші депутати боялися і не рипалися. Мій випадок як раз говорить про те, що система завжди виштовхує людину з позицією.

Що стосується Кононенко, він - основний провідник волі АП. Всі рішення приймаються або самим Петром Олексійовичем, або наближеними до нього людям він диктує, що потрібно вирішити. Це неправильно. Кажуть, Кононенко займається корупцією і відмиванням грошей, лобіює людей в Кабінет Міністрів, на керівництво держпідприємств, які потім відмивають гроші для нього і всієї угруповання "любих друзів".

Якщо ви приїдете в Рівному, то дізнаєтеся, що весь процес незаконного видобутку бурштину "кришує" Кононенко. Якщо ви підете на кожне друге державне підприємство, наприклад, "Центренерго" , то дізнаєтеся, що контролює його теж Кононенко.

Я, слава Богу, не входжу в цю банду і не можу сказати, як вони розподіляють між собою функції. Головне, що мені відомо - це те, що вони не займаються парламентською роботою, а виключно відмиванням грошей і збільшенням власного капіталу.

Яка роль Березенко? Дуже схожа. Ще раз нагадаю, що я не входжу в їх корумповану команду і не знаю, хто у них відповідає за "общак", а хто "дивиться", хто його заступник. Але я знаю, що вони спільники. І разом розробляють ці схемки. Це такий собі клуб за інтересами, члени якого, перебуваючи на державній посаді, заробляють гроші. Це не тільки моя думка, це думка журналістів, активістів, експертів.

РБК-Україна: А яка роль Третьякова, Грановського?

Єгор Фірсов: Грановський - права рука Кононенко. Третьяков працював з Порошенком ще з 2004 року, вони стикалися з бізнес-питань з Ігорем Коломойським.

РБК-Україна: Все-таки якісь групи функціонують у фракції?

Єгор Фірсов: Кожен керівник групи є заступником керівника фракції. Група УДАР, група Гончаренко, група Третьякова…

РБК-Україна: Що вам відомо про доплати депутатів у фракції БПП? Які це суми?

Єгор Фірсов: Є чутки про те, що Кононенко і Березенко доплачують депутатам в місяць від 15 до 30 тисяч доларів. У мене немає яких-небудь фото і відео-доказів. Але мені здається, що ці чутки не безпідставні.

РБК-Україна: За що депутатам доплачують?

Єгор Фірсов: За голосування. Кононенко важливо мати дресированих депутатів. Наприклад, "Блок Петра Порошенка" розсилає СМСки, як правильно голосувати за ті чи інші законопроекти - "плюс" або "мінус".

РБК-Україна: Вам приходили такі смс?

Єгор Фірсов: Всім приходять. Бувають ситуації, коли на фракції ухвалюється одне рішення, а в смс приходить - інше. Це - не парламентаризм.

РБК-Україна: Як приймаються рішення на засіданнях фракції?

Єгор Фірсов: Рішення приймаються нав'язуванням, маніпуляціями. Керівництво, по суті, вбило фракцію. Туди не приходять депутати, тому що немає дискусії. Є дискусія, тільки коли Юрій Луценко приходить і каже: "Хлопці, давайте тут почекаємо, а ось тут АП, або президент попросили прийняти таке рішення, а тут ось ми повинні піти на поступки". Дуже абсурдно, коли фракція обговорює важливі питання 30-40 хвилин і типу йде працювати. Це не нормально. Вона повинна сидіти довго і скрупульозно все обговорювати, шукати компроміси і чіткі позиції.

РБК-Україна: Як проходили фракції за участю президента?

Єгор Фірсов: я намагався ставити питання президенту, навіть десь дискутувати з ним. Потім зрозумів, що це - безрезультатно. На жаль, він більше говорить - десь 90% часу, ніж слухає депутатів. Якщо ти ставиш незручні питання, президент, користуючись своїм становищем, перебиває, підвищує голос. Через це проходив я, Віктор Чумак та багато інших.

РБК-Україна: чи Змінилося ваше ставлення до президента за ці 2 року?

Єгор Фірсов: Звичайно. Змінилося дуже сильно. Час показав, що, на жаль, президент обманював. По суті, жодна обіцянка до кінця не виконано. Дуже багато лицемірства. Ми так і не навчилися жити по-європейськи, відкрито спілкуватися з людьми, а не в тіньовому кулуарному форматі проштовхувати більшу частину рішень.

РБК-Україна: Хто впливає на прийняття рішень президентом?

Єгор Фірсов: Яка ситуація була з Януковичем? Янукович закрився в Межигір'ї і перестав слухати і парламент, і громадських діячів, а потім і вулицю. Він оточив себе п'ятьма людьми, які формували його світогляд - Клюєв, Льовочкін, Рибак і ще кілька людей. "Сім'єю". З Порошенком трапилася така ж ситуація. Він перестав чути тих, у кого є критичне мислення. На превеликий жаль, президент переконаний у своїй правоті, він щиро вірить, що бореться з олігархами, що поборов корупцію.

РБК-Україна: Хто ці п'ять-шість людей?

Єгор Фірсов: Це Кононенко, Гройсман, Ложкін, Березенко, Луценко, як керівник фракції, можливо Зубко, в силу того, що в уряді він представляє президентське крило.

РБК-Україна: чи Можливі найближчим часом дострокові президентські вибори?

Єгор Фірсов: У нас в країні є два головні революціонера - Порошенка і Яценюк. Вони роблять все, щоб президентські та парламентські вибори відбулися якомога швидше.

РБК-Україна: ЗМІ неодноразово писали, що ви близькі до екс-голові СБУ Валентину Наливайченку. Які у вас з ним стосунки?

Єгор Фірсов: Звичайні робочі відносини. У свій час, коли Наливайченко пішов з СБУ, ми створили організацію "Антикорупційний Рух", куди запросили багато громадських активістів. Співпрацювали в силу того, що у мене була можливість писати депутатські запити, а він ділився своїм досвідом роботи в СБУ. Я знаю його ще з 2012 року, ми познайомилися ще в часи Удару. Він приїжджав у Донецьк допомагати захищати результати виборів 2012 року. Сама наявність Наливайченко тоді в Донецьку при тому режимі стримувало банди, які проводили фальсифікації.

РБК-Україна: чи Правда, що ви приймаєте участь разом з Наливайченком у створенні нового політичного проекту?

Єгор Фірсов: Це тільки чутки. Я за останній час де тільки не "брав участь" - у Наливайченка, "Самопомочи", Кропі, у Михайла Саакашвілі. Якщо ви хочете спитати мене, чи буду я в якійсь політичній силі, то відповім чітко: "так, буду". Я планую залишатися в політиці. Значить, треба буде примикати до якоїсь політичної структури. Воювати поодинці, на жаль, неможливо.

РБК-Україна: До якої, наприклад?

Єгор Фірсов: Мені треба спершу відпочити, зібратися з думками. Але буду визначатися, виходячи з цінностей. Дуже важливо, що та чи інша політична партія несе, яка в неї програма.

РБК-Україна: Це буде новий політичний проект?

Єгор Фірсов: Немає. Є організації, яким я достатньою мірою симпатизую.

РБК-Україна: Яким?

Єгор Фірсов: "Демальянсу", "Самопомичи", "Силі людей". Це ті партії, які хоча б щось будують. Решта… Треба думати.

РБК-Україна: Ви сказали, що не приймаєте участь у створенні партії разом з Наливайченком. Але він все ж готує такий проект?

Єгор Фірсов: У Валентина Олександровича є певні політичні амбіції. Я знаю про те, що він створив політичну партію. Зараз він її формує. До неї будуть приєднуватися різні лідери думок.

РБК-Україна: Які цілі цього проекту? Під якою назвою?

Єгор Фірсов: Я знаю про це рівно стільки ж, скільки і ви. Я поки до цього проекту не маю відношення.

РБК-Україна: Поки що? Тобто, він все ж збирається залучити вас?

Єгор Фірсов: Валентин пропонував мені це зробити. Я думаю. Поспішних рішень приймати не буду. Важливо подивитися на цінності і команду, в якій працюєш. Йти в проект імені когось, який через два роки розвалиться, я не хочу.

РБК-Україна: Яких людей він збирається залучити в команду?

Єгор Фірсов: Поставте краще це питання Валентину Наливайченку.

РБК-Україна: Коли Наливайченко запропонував вам приєднатися?

Єгор Фірсов: Десь місяці два тому.

Розмовляла: Надія Андрікевич