ua en ru

Фініш коаліціади у Бундестазі: чи варто очікувати змін у політиці Німеччини

Фініш коаліціади у Бундестазі: чи варто очікувати змін у політиці Німеччини Німеччина розраховує на продовження реформ з боку Києва, особливо з питань боротьби з корупцією (Фото: flickr.com-barcoder-ID17127)

7 лютого нарешті сформувалася коаліція в німецькому Бундестазі. Після оголошення перших подробиць коаліційної угоди, з'явилася інформація про те, що в документі згадується і Україна.

Після парламентських виборів у Німеччині пройшло більше 4-х місяців. Весь цей час між партіями, які пройшли в Бундестаг, йшли коаліційні переговори, які важко було назвати успішними. Встигли навіть змінитися ключові учасники переговорів. Після невдалої спроби створити коаліцію "Ямайка" (між християнськими демократами, Вільною демократичною партією і "зеленими") в діалог вступив лідер Соціал-демократичної партії Мартін Шульц. Він же, за результатами домовленостей, стане новим міністром закордонних справ Німеччини. Хоча, після оголошення результатів виборів, Шульц заявляв про перехід в опозицію і заперечував можливість створення "великої коаліції" з партією канцлера Ангели Меркель. Чого чекати від нової правлячої коаліції Німеччини – в матеріалі РБК-Україна.

Коаліційні перипетії

24 вересня 2017 року в Німеччині пройшли парламентські вибори. За їх результатами, до Бундестагу пройшли 6 партій. Лідерство здобув правлячий блок Християнсько-демократичного Союзу (ХДС) і Християнсько-Соціального Союзу (ХСС), набравши 33% голосів. Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), очолювана Мартіном Шульцем, отримала 20,5% - це найнижчий результат політсили з повоєнних часів. На третьому місці – націоналістична право-популістська партія "Альтернатива для Німеччини" з результатом 12,6% голосів. Також до парламенту пройшли Вільна демократична партія, Ліва партія та "Союз 90/Зелені".

У день виборів, після оголошення попередніх результатів, лідер соціал-демократів Мартін Шульц заявив про перехід в опозицію і заперечив можливість своєї партії бути членом коаліції в Бундестазі.

У жовтні-листопаді йшли попередні переговори з приводу можливого створення так званої коаліції "Ямайка" - ХДС/ХСС, СДПН і "зелені". Представники партій не могли дійти згоди з низки питань: зокрема, з проблеми мігрантів, енергетичної і кліматичної політики.

19 листопада лідер Вільної демократичної партії Крістіан Лінднер заявив про вихід своєї політсили з переговорного процесу. Він пояснив своє рішення, заявивши, що його партія не вірить у запропонований політичний курс. "Краще не керувати, ніж правити неправильно", - написав він у своєму Twitter. Таким чином, переговори перервалися, йшлося навіть про ймовірність перевиборів навесні 2018-го.

На думку німецького політолога Андреаса Умланда, в тій ситуації зіграв роль особистісний фактор. "Керівник ліберальних демократів, тобто Вільної партії Німеччини, вважав, що інтереси ліберал-демократів недостатньо б враховувалися в цих переговорах, і він вирішив просто-напросто зірвати переговори", - пояснює Умланд. За словами політолога, що після цього кроку партія Лінднера втратила близько 3% рейтингу. "Там не було якоїсь глибокої фундаментальної проблеми, але вони не могли просто домовитися. Мабуть, там були особистісні якісь напруги", - вважає Умланд.

Щоб не допустити політичної кризи, президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмайер звернувся до лідерів партій-переможців почати переговори про створення "великої коаліції". Глава Соціал-демократичної партії Мартін Шульц, не дивлячись на оголошений перехід в опозицію, погодився вступити в переговори. Пізніше Він оголосив про готовність брати участь в консультаціях і почати "зондування" з приводу створення нової "великої коаліції" у Бундестазі разом з партіями канцлера Німеччини Ангели Меркель (ХДС) і Хорста Зеенхофера (ХСС). Партія підтримала свого лідера в цьому рішенні.

У середині січня стало відомо про завершення попередніх переговорів і готовності лідерів ХДС/ХСС і СДПН приступити до початку коаліційних переговорів щодо створення парламентської більшості. Мартін Шульц назвав тоді результати переговорів "чудовими" і додав, що такої ж думки дотримуються й інші учасники консультацій.

7 лютого німецькі ЗМІ повідомили, що переговори завершені, сторони підписали коаліційну угоду. В цей же день з'явилися новини про те, як розподіляться міністерські портфелі в новому німецькому уряді. Так, за інформацією німецької преси, Олаф Шольц, бургомістр Гамбурга, член СДПН стане новим міністром фінансів та віце-канцлером. Також, за даними ЗМІ, соціал-демократи очолять міністерства у справах сім'ї, навколишнього середовища, юстиції, праці. Мартін Шульц стане новим міністром закордонних справ і залишить посаду голови Соціал-демократичної партії. Його наступницею може стати Андреа Налес.

Члени Християнсько-демократичного Союзу можуть очолити (а деякі і залишитися на своїх посадах) міністерства оборони, економіки, освіти, охорони здоров'я.

Лідер Християнсько-соціального Союзу Хорст Зеенхофер може стати главою Міністерства внутрішніх справ Німеччини. Його однопартійці можуть обійняти посади глав міністерств транспорту та цифрової інфраструктури, економічного розвитку.

Сторони позитивно оцінили нову коаліційну угоду. Канцлер Ангела Меркель вважає, що досягнуті домовленості стануть основою стабільного уряду.

Андреас Умланд підкреслює, що останні переговори між ХДС/ХСС і СДПН пройшли відносно швидко. "Там мова, в принципі, тільки йшла про таке часткове переформатування старого, вже існуючого уряду", - каже Умланд. Однак, процедура формування коаліції і нового уряду ще не завершена. Угоду мають затвердити на з'їздах СДПН і ХДС. У разі позитивного результату, новий уряд Німеччини почне працювати не раніше квітня цього року.

Згадали Україну

Ще до офіційного фіналу коаліційних переговорів, оглядач Financial Times Вольфганг Мюнхау писав, що нова коаліційна угода, на відміну від попередньої 2013 року, буде більше стосуватися Євросоюзу і його реформування.

Після оголошення перших подробиць коаліційної угоди, з'явилася інформація про те, що в документі згадується і Україна. Так, Deutsche Welle повідомило, що згідно з досягнутими домовленостями Німеччина буде підтримувати повне відновлення територіальної цілісності України, однак, від Києва потрібно дотримання певних умов. Німеччина готова надавати кошти для відновлення Донбасу і співпрацювати з Францією для досягнення миру на Сході України. Підтримка буде надаватися за умови дотримання Мінських угод (відведення важких озброєнь від лінії розмежування і встановлення справжнього режиму припинення вогню). В угоді підкреслюється, що за дотриманням перемир'я на Донбасі повинні спостерігати миротворці ООН. Також Німеччина розраховує на продовження реформ з боку Києва, особливо з питань боротьби з корупцією. Від прогресу реформування також залежить можливість надання фінансової допомоги Україні.

Німецький політолог Андреас Умланд пояснює, що, по суті, нової більшості немає – це продовження старої коаліції між соціал-демократами і християнськими демократами, яка ось вже багато років править в Німеччині. Умланд не очікує кардинальних змін у політиці Німеччини по відношенню до України: "Стара лінія буде продовжуватися, і, може бути, будуть деякі нюанси з огляду на те, що Мартін Шульц має унікальний досвід довгої роботи в Брюсселі, як представник соціал-демократії в Європейському парламенті, і як спікер Європарламенту. І тому він, напевно, краще інших знає всі ці проблеми між Україною, Європейським Союзом, Росією і так далі. Тобто, у нього є якийсь такий досвід, який, як мені здається, йому буде корисний як міністру закордонних справ".

За інформацією німецької преси, коаліційний договір вказує на можливе поступове послаблення санкцій проти Росії тільки в разі повного виконання Москвою Мінських угод.

Президент України Петро Порошенко привітав лідерів ХДС/ХСС і СДПН з укладенням коаліційної угоди. "Надважливо, що федеральний уряд буде підтримувати повне відновлення територіальної цілісності України: повернення Криму, реінтеграцію Донбасу, розміщення миротворців ООН, допомогу у його відновленні і курс реформ", - написав він у Twitter.