Фіговий листок: як на Одеській митниці намагаються видати бажане за дійсне
Начальник Одеської митниці Юлія Марушевська, про яку так багато нині ведеться розмов у контексті краху реформ, започаткованих на одній окремо взятій митниці, з реплік з-за спини губернатора Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі, перейшла на широкоформатний епістолярний жанр. Днями один з сайтів опублікував її просякнутого почуттями листа до голови Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова. Куртуазністю цього витвору мистецтва можна було б замилуватись. Проте цього не дозволяють дані від експертів, що свідчать: на Одеській митниці "хімічать" в бухгалтерії, підтасовують показники та ігнорують державні інтереси.
Навіть цифри, використані для бравади і чергового піару Юлії Марушевської, свідчать про відсутність серйозного державного погляду на свою роботу. За основні показники особистого шаленого успіху авторка листа бере зростання кількості протоколів про порушення митних правил, зниження частки митних оглядів "у ручному режимі" та часу оформлення міжнародного транзиту. Але не пише, що за цими показниками криється зростання валу контрабанди та уникнення сплати реальних митних платежів.
Експертна оцінка ситуації на Одеській митниці доводить, що поданий у листі аргументний ряд є якщо не нікчемним, то слабким. Отож, звернімося до офіційної статистики, наданої експертами.
Так зване "скорочення часу митного оформлення"
Наявна в Єдиній автоматизованій системі інформація свідчить про скорочення середнього часу митного оформлення імпортних вантажів в Одеській митниці ДФС. Середній час митного оформлення складав: січень 2016 року – 2 год. 58 хв., лютий 2016 року – 3 год. 03 хв., березень 2016 року – 2 год. 36 хв., квітень 2016 року – 1 год. 54 хв. За рахунок чого досягнуто скорочення часу?
Як зазначають експерти, всупереч митному законодавству скорочення часу митного оформлення відбулось в зв’язку з тим, що при здійсненні митного оформлення товарів не здійснювались окремі процедури митного контролю. Це дозволяло контрабанді проходити крізь митницю, як ніж крізь масло. Тобто, цей показник сфальсифікований.
І це не єдиний ляп. Так, за 1 січня по 14 травня 2016 року на Одеській митниці було оформлено 14 102 митних декларацій типу ІМ 40. При цьому:
- у 4 473 випадках (31,7%) перевірка правильності класифікації товарів не здійснювалась;
- у 6 238 випадках (44,2%) перевірка правильності визначення митної вартості товарів не здійснювалась;
- у 4 617 випадках (32,7%) перевірка правильності нарахування митних та інших платежів не здійснювалась.
І такий стан справ вдало використовують навколомитні ділки, у тому числі - з батьківщини одеського губернатора.
У 130 випадках оформлення МД, взагалі митні процедури проводились після завершення митного оформлення. А це кримінальний злочин.
Ці факти свідчать про порушення Митного кодексу, вимог Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Мінфіну №631 від 30 травня 2012 року, та формування недостовірної статистичної звітності, - наголошують експерти.
Інфраструктура Одеської митниці та підлеглі Марушевської
За офіційною інформацією, в структурі Одеської митниці ДФС створено 10 митних постів. У зоні діяльності Одеської митниці ДФС знаходяться 35 пунктів пропуску - 25 міжнародних та 10 міждержавних. З них: 19 автомобільних пунктів пропуску, 3 пункти пропуску для повітряного сполучення, 4 залізничних пункти пропуску, 9 морських пунктів пропуску.
За офіційною інформацією, у зоні діяльності митниці функціонують 42 митні склади. З них - 41 відкритого типу та 1 закритого типу. Також 20 складів тимчасового зберігання: 13- відкритого типу та 7 закритого типу.
При пані Марушевській частими стали випадки, коли митні товари зберігаються на складах за простроченими договорами. Коли неналежно обліковуються і ненадійно зберігаються без забезпечення правил митної зони ліки з вмістом наркотиків, зброя тощо. Така практика призвела до того, що після неодноразових вимог Романа Насірова навести порядок зі зберіганням митних товарів на Одеській митниці, один зі складів пограбували невідомі у масках і вивезли продукцію на мільйон гривень.
До здійснення ДФС заходів, направлених на реалізацію постанови Кабміну №840 від 21 жовтня 2015 року щодо скорочення чисельності працівників ДФС на 30%, штатна чисельність Одеської митниці ДФС становила 1317 осіб. Зважаючи на наявність у зоні діяльності митниці сухопутного та морського кордонів, придністровської ділянки українсько-молдовського кордону, створення у структурі митниці митного поста "Відкритий митний простір", керівництвом ДФС було прийняте рішення за загального скорочення штату збільшити чисельність працівників Одеської митниці ДФС на 100 осіб.
Проте позитивно на показники митниці це не вплинуло. Зараз штатна чисельність митниці, за офіційними даними, складає 1 187 посадових осіб.
Про падіння розмірів офіційного товаропотоку, частина якого, вірогідно, перейшла у тінь
Аналіз динаміки обсягів імпорту високоліквідних товарів з високим податковим навантаженням, оформлених у 2015-2016 роках показує, що починаючи з кінця минулого року відбувається різке зменшення обсягів широкого спектру таких товарів, оформлених у зоні діяльності Одеської митниці, - стверджують експерти, спираючись на офіційну статистику ДФС.
Починаючи з жовтня минулого року відбувається різке падіння обсягів імпорту одягу та взуття. При цьому, в інших митницях обсяги імпорту таких товарів не збільшуються. Цікаво куди він дівається, кудою заїжджає і на яких ринках реалізується?
На графіках видно, що різниця між обсягами імпорту одягу по системі і обсягами цих же товарів, оформлених Одеською митницею, є майже сталою величиною. Тобто, існують лише незначні відхилення впродовж усього періоду як у 2016, так і у 2015 роках. У 2015 році (до листопада) Одеська митниця була: по оформлених обсягах імпорту одягу – другою по системі, по оформлених обсягах взуття – першою. Але, починаючи з листопада 2015 року, на Одеській митниці зникають одяг і взуття, і вони теж не з'являються на інших митницях.
Йдемо далі. Цікавою є і структура одягу, оформленого Одеською митницею. Так, за 10 місяців 2015 року Одеською митницею оформлено 2 214 тонн одягу трикотажного (в середньому за місяць 221 тонна), а за 6 місяців – з листопада минулого року по квітень цього року – 140 тонн: в середньому 23 тонни в місяць. А наприклад, у квітні Одеською митницею оформлено 1,811 тонн товарів "одяг трикотажний" (товари 61 групи за УКТЗЕД), із них:
1,75 тонни (97 %) – рукавички трикотажні;
15,5 кг – футболки бавовняні;
3,3 кг – сукні жіночі і інших текстильних матеріалів;
2,1 кг – сукні жіночі з бавовни;
0,9 кг – блузки, сорочки, трикотажні, жіночі;
41,3 кг – іншого одягу.
Тобто, крім рукавичок трикотажних, у квітні нічого суттєвого через Одеську митницю у цій категорії не заїхало офіційно. Не густо, як для митниці, що стоїть на порозі з Туреччиною, і через Середземне море - з кращими модельними домами Європи.
Та й важко уявити українських громадян, котрі влітку ходять лише у трикотажних рукавичках, бо решта кілька кілограмів суконь, блузок і сорочок на наш кепсько вдягнений народ не розділив би навіть той, хто зумів розділити дві риби. Вірогідно, маємо справу на Одеській митниці з успішними підкилимними потоками, які фіговим листком мокрого від сліз послання не прикриєш.
Так, морське повітря Південної Пальміри п’янить. Фонтани, платани, калкани з Привозу, а тепер ще хінкалі, хачапурі, лобіані, кіндзмараулі у міксі з неповторним флером неперевершених курячих бульйонів, який затягає з розчинених вікон єврейських кварталів, крутила голови і чиновникам рангом вище. Проте робота на державу, що загрузла у АТО, яке Юлія Марушевська згадує, не може бути нескінченним курортним романом з ілюзіями. Граблі втомилися шикуватися в очікуванні нових кроків юної реформаторки. І з цим треба щось робити, доки не сталася біда.