"З епідеміологічної точки зору не можна нинішні карантини називати цим терміном. Це неправильно. Карантини в Україні оголошує Кабінет міністрів. Те, що зараз відбувається в школах, називається обмежувальними заходами. Чесно кажучи, це не дуже ефективно, оскільки це особливо не впливає на поширення грипу"
Цієї зими Україна страждає від епідемій. Вслід за спалахами кору в країні погіршилася ситуація з грипом і гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ). За даними МОЗ, протягом 5-11 лютого в Україні вперше в цьому зимовому сезоні був перевищений епідемічний поріг - на 16,8%. Через тиждень ситуація продовжувала погіршуватися – 12-18 лютого епідпоріг був перевищений на 31,1%, а захворіли на грип та ГРВІ близько 290 тис. осіб. Як і раніше, більше всього від грипу страждають діти – 68,4%. Про те, якими саме вірусами грипу найбільше хворіють українці в цьому сезоні, чи варто очікувати другої хвилі грипу та про ризики прямого перенесення пташиного грипу на людину розповів в інтерв'ю РБК-Україна доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медакадемії післядипломної освіти імені Шупика Федір Лапій.
- Наскільки критична ситуація із захворюваністю на грип зараз в Україні?
- Незважаючи на те, що в деяких областях вже перевищено епідеміологічний поріг, в цілому ситуація із захворюваністю в цьому році легше, ніж у два попередні. У цьому епідемічному сезоні, який триває приблизно з середини жовтня до середини квітня, рівень захворюваності нижче. Зараз, в основному хворіють діти вірусом грипу В. Практично у всіх випадках виділяється саме цей штам. Він уражає, насамперед, дітей. Хоча знаходять і штами вірусу А H1N1, який прийнято називати пандемічним, а також H3N2. Крім того, дуже часто разом з вірусом грипу В виділяться вірус парагрипу, який викликає гострі ларинготрахеїти (запальне захворювання з ураженням гортані і трахеї, викликане вірусною інфекцією, - ред.). Як раз парагрип і викликає найбільше випадків госпіталізації.
Тому говорити, що цей сезон є в плані захворюваності на грип страшніше, ніж попередні, не доводиться. Про це свідчить статистика.
- Але минулого тижня МОЗ повідомило, що в Україні вже перевищено епідпоріг з грипу...
- Так, як я вже сказав, це відбулося за рахунок деяких областей.
- В цьому сезоні більше або менше ускладнень після грипу?
- Вірус грипу В набагато легше протікає і дає менше ускладнень, у порівнянні з вірусом грипу А. Оскільки в цьому сезоні більше хворіють вірусом грипу В, тому, в цілому, зараз менше випадків ускладнень. Але, на жаль, минулого тижня вже є два летальних випадки через грип. Правда, у мене немає даних, які саме віруси – А чи В – спровокували їх.
- Як саме протікає хвороба після зараження вірусом грипу?
- Точно так само, як і після зараження вірусом грипу А. тобто у пацієнта відзначається висока температура під 38-39 градусів до трьох-чотирьох днів. Крім того, для грипу і А, і В характерно ураження трахей. Крім того, вірус грипу А дає більше ускладнень у вигляді тих же грипозних пневмоній.
- За вашим прогнозом, цей сезон грипу Україна пройде з меншим числом ускладнень і смертей?
- Складно сказати. Були сезони, коли відзначалися дві хвилі грипу. Зокрема, спочатку проходила хвиля грипу В, а потім хвиля грипу А. Зараз домінує вірус грипу В. Але попереду у нас ще 14 тижнів досить активної циркуляції вірусу грипу. І не виключається, що на початку або в середині березня може на зміну вірусу В прийти вірус грипу А. В попередні роки ми таке відзначали, коли, наприклад, у грудні був вірус грипу В і слідом за ним практично відразу в січні приходив вірус грипу А. Були роки, коли вірус грипу А приходив на початку березня і дуже інтенсивно циркулював практично до квітня.
- Чи правильно я розумію, що нинішній спалах захворюваності від вірусу грипу є першою хвилею в поточному сезоні?
- Так. Нинішнє підвищення захворюваності від вірусу грипу почалася приблизно в кінці новорічних канікул.
- Ця хвиля досить пізно прийшла в цьому сезоні, тому не буде надто багато часу для другої?
- Стандартно в одному сезоні відзначається одна хвиля захворюваності. Зазвичай, вона приходить в січні-лютому. Але так не відбувається щороку. До прикладу, в минулому сезоні спалах захворюваності від вірусу грипу А вже відзначалася в грудні, але потім вона пішла на спад і не давала про себе особливо знати до кінця сезону.
Але бували сезони, коли протягом всієї зими грип особливо не був активний, але давав про себе знати лише на початку березня. У той же час бували роки, коли грип приходив в грудні, а потім ще й, наприклад, в січні або лютому.
- Можна перехворіти грипом кілька разів за сезон?
- Так, можна перехворіти грипом кілька разів за сезон, у залежності від того, з якими штамами ви зіткнетеся і які будуть хвилі.
- Як лікуватися від грипу?
- Якоїсь особливої терапії для лікування грипу на сьогодні немає. Спеціальних ліків від грипу дуже мало – це лише озельтамівір і занамівір. Але медперсонал їх використовує, оскільки нічого іншого у них немає. Ці препарати використовуються для важких випадків, що потребують госпіталізації. Їх немає сенсу використовувати для лікування вдома, тому що ці препарати мають побічні ефекти і також надмірне їх використання призводить до того, що вірус грипу починає виробляти до них стійкість.
Одна з японських фармкомпаній анонсувала розробку нового препарату, який буде більш ефективний, ніж вищевказані ліки, але поки що він не дозволений до використання, оскільки ліки тільки проходить етап клінічних досліджень.
- Чи підтримуєте ви введення карантину в школах для запобігання поширення грипу?
- З епідеміологічної точки зору не можна нинішні карантини називати цим терміном. Це неправильно. Карантини в Україні оголошує Кабінет міністрів. Те, що зараз відбувається в школах, називається обмежувальними заходами. Чесно кажучи, це не дуже ефективно, оскільки це особливо не впливає на поширення грипу. Завдяки введенню таких обмежувальних заходів діти хворіють менше в конкретний проміжок часу. Але після того, як діти повернуться до школи, вірус знову буде поширюватися.
Я не можу підтримувати введення таких обмежувальних заходів з тієї точки зору, що діти замість того, щоб вчитися, повинні сидіти вдома. У мене виникає питання: "Коли діти не ходять до школи і залишаються самі вдома, то наскільки зростає рівень дитячого травматизму через те, що за ними ніхто не доглядає?".
- В такому разі, який механізм ви вважаєте ефективним для протидії поширенню грипу?
- Вакцинація. Багато країн, навіть в умовах дефіциту коштів, цільовою групою для обов'язкової вакцинації визначають шкільний вік. Наприклад, так відбувається в Японії. Як я вже говорив, в основному на грип хворіють діти і в основному вірус передається у школах. Завдяки школярам вірус грипу проникає в сім'ї, де він може передатися представникам груп ризику, а саме, дітям дошкільного віку, вагітним жінкам, літнім людям. Представники цих груп частіше за інших людей хворіють на грип з ускладненнями.
Тому країни, які не можуть забезпечити універсальну вакцинацію, як у США, визначають цільові групи, щоб знизити ризик поширення грипу в країні. В результаті в ситуації з дітьми знижується ризик захворюваності на грип, і вони не пропускають навчання.
- Але в Україні також вакцинують цільові групи, зокрема, лікарів. Це не допомагає?
- В Україні не той рівень вакцинації, про який я говорив. В Україні він занадто малий, щоб забезпечити ефективний рівень колективного імунітету.
- Але який сенс робити кожен рік щеплення від грипу, якщо можна один раз у житті перехворіти тим чи іншим штамом грипу, після чого їм ніколи більше не хворіти?
- Якщо штам змінився, то це не допоможе. Це стосується вірусу грипу А. Частково це твердження вірне відносно вірусу грипу В, оскільки він не так сильно схильний до змін, як вірус А. Але все одно краще робити щеплення.
- Чи вистачає Україні зараз медперсоналу під час спалаху вірусу грипу?
- Ситуація не змінилася порівняно з попередніми роками. У цьому сезоні медперсонал менше хворіє, оскільки, як я говорив вище, зараз більше поширений вірус грипу, від якого, як правило, страждають діти. Але медперсонал зараз більше хворіє на парагрип. Правда, в умовах дефіциту медперсоналу під час спалахів захворюваності грипу навантаження зростає в рази.
- Немає передумов для появи нового пандемічного штаму вірусу грипу?
- Нові віруси грипу постійно з'являються. Але Україна не є територією, де з'являються пандемічні віруси грипу. Вони з'являються в субекваторіальній зоні, де є для цього передумови – висока щільність населення, міграція птахів, наявність домашній тварин, а саме свиней.
У мене немає інформації про зародження нового пандемічного штаму грипу. Але в останні роки у світі зберігається ризик, пов'язаний з можливістю прямого перенесення пташиного грипу людини, минаючи свиней. Багато лабораторій в світі стежать за тим, як розвивається пташиний грип і чи може переноситися безпосередньо людині. Зараз вірус пташиного грипу адаптується до організму людини після того, як він уразить свиней і вже від свиней передається людині.
- Але у 1997-2005 роках люди вже хворіли пташиним грипом.
- Це були невеликі локальні спалахи, які вдалося дуже швидко загасити. Для того щоб знизити ризик того, що людина може безпосередньо хворіти від птахів на грип, як багато хто пам'ятає, у багатьох країнах світу масового знищували поголів'я свійських птахів. Ми були стурбовані тим, що пташиний грип може почати передаватися безпосередньо людині.
- Що такого поганого в пташиному грипі?
- Якщо вірус пташиного грипу безпосередньо передасться людині, то наслідки будуть набагато страшніші, ніж від пандемічного вірусу грипу. Якщо ми будемо заражатися на грип від птахів, то швидкість зараження буде набагато вище темпів поширення пандемічного, оскільки птахи дуже швидко пересуваються по планеті. Крім того, у людства імунітет до пташиного грипу набагато гірше, ніж до пандемічного. Тобто, пташиний грип характеризується двома негативними факторами – високою швидкістю передачі і поганим імунітетом людства до нього.