Валерій Калниш, спеціально для РБК-УкраїнаСхоже, Заходу набридла війна на сході України, в якій вони не беруть участь. Вони готові зробити все від них можливе, щоб убезпечити себе і заспокоїти Росію за рахунок наших інтересів, поступаючи так само, як і Кремль, роблячи вигляд, що ніякої Будапештської угоди начебто й не було.
Валерій Калниш, спеціально для РБК-Україна
Схоже, Заходу набридла війна на сході України, в якій вони не беруть участь. Вони готові зробити все від них можливе, щоб убезпечити себе і заспокоїти Росію за рахунок наших інтересів, поступаючи так само, як і Кремль, роблячи вигляд, що ніякої Будапештської угоди начебто й не було.
Події 5 лютого увійдуть в історію України як день, коли почався черговий виток врегулювання ситуації на сході країни. Це передчуття, засноване на тому, як розвивалися і розвиваються зараз події в країні і за кордоном.
Тільки екстраординарний привід міг змусити лідерів провідних держав світу злетітися до Києва у цей день. Іншого приводу крім цього, назвемо його "подія Х", немає. Тому що, якщо б його не було, то містер Керрі, фрау Меркель і месьє Олланд спокійно готувалися до традиційного саміту з питань безпеки, який відкривається 6 лютого в Мюнхені.
Якби нічого не було, то вони там би висловлювали свою глибоку стурбованість подіями в Україні і закликали Росію до миру. Мюнхен теж є в графіку - найсерйозніший захід року, присвячений питанням безпеки на планеті не залишиться в стороні від ситуації на сході України. Швидше за все, цей майданчик буде використаний для того, щоб оголосити про новий мирний план.
Про те, що він з себе представляє, зараз можна тільки здогадуватися, посилаючись на інформацію джерел. Почнемо з того, кому належить ця ініціатива. Президент Франції стверджує, що йому і канцлеру Німеччини. "Разом з Ангелою Меркель ми вирішили виступити з новою ініціативою. Сьогодні в другій половині дня ми вирушаємо до Києва. Ми зробимо нові пропозиції щодо врегулювання конфлікту на Україні. Сьогодні ми обговоримо їх з Президентом України, а в п'ятницю підемо до Москви на зустріч з Президентом Росії", - цю заяву пан Олланд зробив 5 лютого в Парижі.
Але є й інша версія. Новий мирний план лідери Німеччини і Франції отримали з Москви як варіант, на який Росія готова йти. Отримавши якусь виразну пропозицію, Президент і канцлер прилетіли до Києва для того, щоб переконати Президента Петра Порошенка прийняти цей план. А в Москву Меркель і Олланд відправляються після Києва не для того, щоб переконати Путіна прийняти їх мирну ініціативу, а для того, щоб відвести відповідь, пропозиції, коригування первісного плану розробленого Кремлем і пройшовшого обговорення в Парижі, Берліні, Києві. Чому в списку міст немає Вашингтона? Не знаю, може і є, але слова Марі Харф, представника Держдепу США, яка, коментуючи майбутні переговори в Москві сказала "подивимося, що з цього вийде", демонструють, що план цей народжувався без участі США.
Що ж в цьому плані?
1. Відразу кілька джерел стверджують, що в ньому запропоновано прописати нову лінію розмежування між українською владою і сепаратистами.
Як відомо, 19 вересня в Мінську Хайді Тальявіні (ОБСЄ), другий Президент України Леонід Кучма, посол РФ в Україні Михайло Зурабов, а також представники бойовиків Олександр Захарченко та Ігор Плотницький підписали меморандум, пункт другий якого говорить: "Зупинка підрозділів і військових формувань сторін на лінії зіткнення станом на 19 вересня 2014 року". Тепер, нібито, лінія дотику повинна пройти на момент "зараз".
2. Міститься пункт про припинення вогню. Нібито тут за основу взято пункт плану Порошенка", згідно з яким на 15 км від лінії зіткнення відводяться артилерійські системи калібру понад 100 мм
3. Виписується новий статус окупованих терористами територій в Донецькій і Луганській областях.
Про цей пункт згадують практично всі, хто висвітлював візити світових лідерів в Київ. Ось що з цього приводу пише американський The New York Times, посилаючись на західного дипломата наступне: "Це дорожня карта щодо створення в Україні нового Придністров'я чи Абхазії. Це цинічна спроба вийти з усіх зобов'язань, взятих в Мінську".
Російський "Коммерсантъ", посилаючись на свої поінформовані дипломатичні джерела, підкреслює наступне: "Поступки Заходу і Києва можуть зводитися до того, що ці зміни доведеться визнати в обмін на тверді гарантії Москви, що надалі територіальний статус-кво порушуватися не буде".
А український сайт "Апостроф" зазначає: "Крім цього, ґрунтуючись на принципі територіальної цілісності України", європейські лідери мають намір підтримати одну з ключових вимог Володимира Путіна - федералізацію України в тому чи іншому вигляді. "Це не може називатися федералізацією, а тим або іншим видом децентралізації, але фактично це зробить Україну недієздатною державою".
4. Україна нібито погодиться з тим, що не буде вступати в НАТО.
Абсолютно точно в новому тексті будуть загальні фрази про мир, неприпустимість військових конфліктів в Європі в 21 столітті та інші дипломатичні необхідності. Втім, цілком можливо, що це фікція і ніякої пропозиції з Кремля не було. Зокрема, заступник глави Адміністрації Президента Валерій Чалий категорично заперечує, що високі сторони обговорювали якийсь "план Путіна". За його словами, європейські команди, прибувши до Києва, напрацьовували пропозиції для імплементації плану Порошенка" - як він вважає, основи основ мирного врегулювання війни на сході. І все ж, я думаю, пан Чалий говорить тільки те, що може сказати, але це далеко не все, що він знає.
Як в такому випадку бути зі словами держсекретаря США Джона Керрі, який в Києві заявив: "У тому, що вони (Ангела Меркель і Франсуа Олланд - В. К.) отримали від Президента Путіна, є кілька ідей, але повністю вони не проаналізували пропозицію, отриману від Москви. Ми ознайомилися з текстом тільки сьогодні, а після обіду було оголошено, що вони нададуть зустрічну пропозицію. Ми поки ще це питання повністю з ними не обговорили"?
Не претендуючи на більшу інформованість, зауважу наступне. Переговори, результатом яких повинен був стати новий зміст мирного плану, планувалися на 15 січня в Астані. Вже тоді в президентській партії у Верховній раді говорили про те, що окуповані райони Донбасу стануть певною економічною зоною. Більш того, переформатуванню повинен був піддатися весь адміністративно-територіальний устрій України. В країні, замість 24 областей повинні з'явитися 9 земель, при цьому частини окупованих областей опиняться в різних землях". Тільки тоді можна буде говорити про децентралізацію, наповнення бюджетів та інші блага. При цьому мова не йде про федералізацію, самостійні конституції і права, за типом американських штатів. Однак це поки плани і невідомо, чи будуть вони реалізовані.
Поки ж Росія і Україна вживає заходів, які, якщо подивитися з боку, можна вважати підготовкою до повномасштабної війни. 5 лютого Путін підписав указ, яким постановив "закликати в 2015 році громадян Російської Федерації, які перебувають у запасі, для проходження військових зборів до двох місяців у Збройних силах Російської Федерації, у внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, органах державної охорони, органах федеральної служби безпеки".
Сайт адміністрації Президента України, тоді, коли Петро Порошенко вечеряв з керівниками Німеччини і Франції повідомив, що глава держави підписав Закон "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо вдосконалення порядку проходження військової служби та питань соціального захисту громадян України, які проходять військову службу під час особливого періоду". Цей закон "зокрема, спрямований на врегулювання призову громадян на строкову військову службу, введення кримінальної відповідальності за ухилення від проходження військової служби за призовом осіб офіцерського складу, розширення переліку категорій громадян, які можуть бути прийняті на військову службу за контрактом в особливий період, проведення більш ефективної підготовки військовослужбовців строкової військової служби з військово-обліковими спеціальностями, забезпечення підвищення соціального захисту військовослужбовців".