ua en ru

Файлообмінники беруть на абордаж: чому закриваються ex.ua та fs.to

Файлообмінники беруть на абордаж: чому закриваються ex.ua та fs.to Киберполіція закриває піратські онлайн-кінотеатри в Україні

Цього тижня українські інтернет-користувачі позбулися відразу двох найбільших майданчиків з безкоштовним контентом. Спочатку кіберполіція закрила піратський онлайн-кінотеатр fs.to, а потім файлообмінник ex.ua заявив, що припиняє роботу.

У чому причина закриття цих майданчиків, які останні роки давали безкоштовний доступ до піратського контенту і куди тепер підуть користувачі у його пошуках, розбиралося РБК-Україна.

Кіберполіція в ударі

Департамент кіберполіції Національної поліції України 15 листопада вилучив сервери одного з найбільших в Україні онлайн-кінотеатрів fs.to. Ресурс припинив роботу за основною адресою, а також на доменах fs.ua і brb.to.

Як випливає з повідомлення Нацполіції, власникам сайту пред'явлені звинувачення в порушенні авторських і суміжних прав і заподіянні збитків правовласникам. У числі постраждалих виявилася і Американська асоціація кінокомпаній (Motion Picture Association of America). Загальна сума збитку становить близько 5 млн гривень, ведеться розслідування.

Поки воно буде йти, поліція обіцяє постійно моніторити інтернет на випадок, якщо піратський ресурс відновиться за новою адресою. За наявною інформацією, відомство не збиралося обмежуватися закриттям тільки одного ресурсу з безкоштовним контентом. Паралельно йшов збір даних, і готувалася аналогічна справу відносно іншого великого сайту - файлообмінника ex.ua.

Керівництво ex.ua вирішило зіграти на випередження. Ввечері 16 листопада на сайті з'явилося повідомлення адміністрації про припинення роботи файлообмінника.

Користувачів попросили забрати свої файли до кінця місяця. "Ex.ua ніколи не зійде з позицій поваги до законів України, і тому ресурс прийняв рішення просто припинити свою роботу", - пояснила своє рішення адміністрація.

Керуючий партнер адвокатського об'єднання "Юскутум" Артем Афян, який представляє інтереси ex.ua, зізнається, що закриття fs.to стало одним із чинників, які підштовхнули його клієнта до такого кроку. "Чиниться тиск на ринок. Хоча ех.uа працював у правовому полі, ми теж опинилися у групі ризику", - пояснює він. У повідомленні на сайті файлообмінника також йдеться, що протягом останнього року він відчув на собі прямі погрози, шантаж на міждержавному рівні і DDOS-атаки. Хоча весь цей час, як стверджує Афян, співпрацював з правовласниками в питаннях видалення контенту: "Нам вдалося вибудувати ефективну модель взаємодії з правовласниками, і ми завжди реагували на їхні скарги".

Ще однією причиною закриття ех.uа адміністрація називає створення в Україні законодавчого поля, несумісного з такою діяльністю. Зокрема, очікує підпису президента законопроект №3081-Д, що зобов'язує провайдерів блокувати доступ абонентів до контенту, який може порушувати авторські та суміжні права. "Ми вважаємо те, що буде відбуватися в Україні після прийняття цього закону, сильно шкодить її інтересам", - йдеться у повідомленні адміністрації ех.uа.

Безсмертні пірати

Керівництво ех.uа не планує відновлювати роботу файлообмінника на іншому домені. За новою адресою переїде тільки поштовий сервіс mail.ex.ua.

А ось навколо відновлення fs.to вже почали утворюватися чутки. Після закриття сервісу у соцмережі "ВКонтакте" на сторінці, яка називає себе офіційною сторінкою fs.to, з'явилося повідомлення про переїзд на новий домен. "Кіберполіція вилучила сервери тільки на території України. Але ще у далекому 2013 році ми розмістили деякі сервера і на острові Тонга. Зараз же частина команди полетіла ще в одну країну для розміщення інших серверів, щоб відновити роботу сайту. Нам потрібно 3-7 днів для відновлення сервісу", - говорилося у повідомленні. Там також говорилося, що пред'явлені ресурсу звинувачення вивчають адвокати.

Але, через пару годин, на сайті онлайн-кінотеатру з'явилося зовсім інше за змістом повідомлення. З нього випливає, що fs.to не присутній у будь-яких соцмережах, і всі повідомлення від його імені - провокація. Ця версія має право на життя, але також є ймовірність, що керівництво fs.to таким чином просто знімає з себе відповідальність за появу нових піратських сайтів.

Тим більше, якщо вірити повідомленням адміністрації, у сайту з'явився шанс на життя. "Ситуація незрозуміла, і є великі шанси, що вона вирішиться в позитивну сторону. Поточне припинення роботи стане останнім не тільки для fs, але і для інших, які не працюють на даний момент сайтів", - йдеться у повідомленні адміністрації.

Якщо fs.ua і ex.ua не відновлять роботу, їх аудиторію із задоволенням заберуть інші "пірати". За даними лічильника Similarweb, кожного місяця ех.uа відвідує понад 36 млн користувачів. Щомісячна аудиторія fs.to становить близько 23 млн користувачів.

Найбільші конкуренти цих сайтів - російські kinogo.club і seasonvar.ru. Українська аудиторія першого з них - 37 млн відвідувачів на місяць, другого - 20 млн. Також в Україні доступна бібліотека неліцензійного відео ex-fs.net, filmix.net, kinovo.cc - всього кілька десятків великих сайтів і торрент-трекерів, з якими кіберполіція поки що не бореться.

Імідж – все

Легальна альтернатива піратам в Україні також є: це сервіси Megogo, Divan.tv, Oll.tv російський Ivi.ru. Але їх бібліотеки у рази бідніше піратських. Для порівняння, на oll.tv понад однієї тис. одиниць фільмового контенту і 60 серіалів, у той час як на ex-fs.net понад дев’ять тис. фільмів, і майже дві тис. серіалів. Інвестувати в покупку такого ж обсягу контенту легальні сервіси не ризикують, так як в умовах розвитку піратства ці інвестиції ніколи не окупляться.

"Ми усвідомлюємо, що закриття fs та ех, будь воно тимчасове або постійне, - ще не перемога над піратством, як явищем. Дуже багато користувачів будуть шукати і знаходити інші нелегальні ресурси", - говорить директор зі стратегічного розвитку медіахолдингу StarLightMedia Федір Гречанінов. На його думку, якщо пірати будуть отримувати справжні тюремні терміни, нести великі фінансові втрати, то охочих займатися такого роду "бізнесом" буде менше.

Тому на миттєве зростання аудиторії легальні гравці не розраховують, хоч і сподіваються на краще. Як вважає директор з маркетингу Megogo Іван Шестаков, частина користувачів ех.uа та fs.to піде на інші піратські ресурси і торрент-трекери. Але він також очікує зростання інтересу до легальних сервісів, оскільки користувачеві стане складніше отримати фільм у піратів.

Відхід великих "піратів" може позитивно позначитися і на вартості реклами. За оцінками Шестакова, відеоінвентарю стане менше, а, це означає, що ціна реклами зросте. У цьому випадку виграють як легальні гравці, так і нелегали, які стануть більше заробляти на рекламі.

Боротьба з піратством в Україні має як економічне, так і політичне підґрунтя. Щорічно Торгове представництво США (USTR) і Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA) вносять нашу країну до списку найбільш злісних піратів. До 2016 року Україна очолила цей список. Однією з претензій уряду США був високий рівень інтернет-піратства і бездіяльність держави щодо таких сайтів, як ex.ua і fs.ua. Навіть якщо спроба української держави закрити піратські сайти виявиться невдалою, тепер Україну хоча б не зможуть звинуватити у бездіяльності.