Financial Action Task Force (FATF) виключила Україну з списку на моніторинг процесу боротьби з відмиванням грошей і протидії фінансуванню тероризму (БОД/ПФТ). Про це повідомляє прес-служба FATF.
Financial Action Task Force (FATF) виключила Україну з списку на моніторинг процесу боротьби з відмиванням грошей і протидії фінансуванню тероризму (БОД/ПФТ). Про це повідомляє прес-служба FATF.
"FATF вітає значний прогрес України в покращенні свого режиму по боротьбі з відмиванням грошей і протидії фінансуванню тероризму і відзначає, що Україна в цілому виконала свої зобов'язання з плану дій щодо стратегічних недоліків, які були визначені FATF у лютому 2010 р., - сказано в заяві, прийнятій відомством 28 жовтня 2011 р. - Отже, Україна не підлягає глобальному моніторингу FATF... Україна буде працювати з MONEYVAL, оскільки продовжує вирішувати весь спектр питань по БОД/ПФТ".
Нагадаємо, пленарне засідання FATF в кінці червня 2011 р. відзначило прогрес України в сфері БОД/ПФТ і ухвалило рішення про направлення в Україну оціночної місії FATF, чиї висновки і були розглянуті на пленарному засіданні 28 жовтня.
Зазначимо, сьогодні про вилучення України з "чорного списку" FATF заявила перший заступник глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова. За її словами, це є сигналом для світової фінансової системи, що Україна не несе ніяких фінансових ризиків.
"Ця подія дуже важлива для України ще і тому, що це сигнал - Україна для світової фінансової системи ризиків не несе. Враховуючи, що зараз фінансова система в усьому світі і так перебуває у вкрай турбулентному стані, я думаю, що цей крок, який був зроблений Україною, є дуже важливим. У майбутньому 2012 р. FATF, як і будь-яка міжнародна організація планує розвивати і переглядати свої стандарти. Україні потрібно буде робити наступні кроки, - підкреслила Акімова. - Це крок у правильному напрямку, він має особливе значення для України особливо зараз, коли на фінансових ринках у світі неспокійна ситуація і Україна показала, що коли ми беремо на себе зобов'язання, то ми вміємо їх ефективно виконувати".
Вона нагадала, що на початку 2010 р. внаслідок того, що українське законодавство не відповідало стандартам і вимогам FATF, Україна була внесена в так званий "чорний список" FATF.
"На практиці це означало, що існували істотні ризики як для наших громадян, фізичних осіб, для підприємств, у разі, коли здійснювалися будь-які банківські операції. Якого роду ризики це могли бути? Наприклад, іноземними банками без попередження могли бути заблоковані експортно-імпортні операції українських суб'єктів діяльності, тобто підприємств. Те ж саме при розрахунках по кредитних картках громадянами України в іноземній валюті. Ці операції теж могли бути заблоковані. Крім того, мали право іноземні банки вимагати від українських банків інформацію про контракти, які були підписані українськими підприємствами і при цьому не гарантувати збереження комерційної або банківської таємниці. Це серйозні речі, серйозні ризики, які за інших рівних умов могли нести дуже негативні наслідки як для діяльності підприємств, так і бути вкрай неприємними для українських громадян", - пояснила перший заступник голови АП.
Вона також нагадала, що Фінмоніторинг і НБУ розробили 4 проекти закону, які були проголосовані на початку 2011 р.
Зазначимо, Україна перебувала в "чорному списку" FATF в 2002-2004 рр. У лютому 2010 р. Україна потрапила в новий список FATF на моніторинг процесу боротьби з відмиванням грошей і протидії фінансуванню терроризму (сірий список). У вересні 2011 р. Україна подала свій звіт у FATF, а голова Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР) Дмитро Тевелєв зазначив, що це дає підстави, що Україна буде виведена з сірого списку FATF.
FATF - міжурядова організація, створена в 1989 р. за ініціативою керівників країн G7. Є основним міжнародним інститутом, що займаються розробкою і впровадженням міжнародних стандартів у сфері ПІД/ФТ. Членами FATF є 34 країни й дві організації, спостерігачами - 20 організацій і дві країни.