"Фактор НКРЕКП" або Роттердам плюс мінус атом
Атомна генерація завжди була і залишається основою електроенергетики України – це загальновідомий факт. Не секрет, що протягом останніх двох років частка атомних станцій у структурі Енергоринку в середньому знаходилась на рівні 55%, піднімаючись до 70% на піках споживання в осінньо-зимовий період і опускаючись до 51-52% влітку. Всім, хто цікавиться електроенергетикою також прекрасно відомо, що 1 кВт-год електроенергії, виробленої АЕС, обходиться ДП "Енергоринок" більш ніж удвічі дешевше за електроенергію, вироблену тепловими електростанціями. Очевидно, що саме збереження високої частки атомної енергетики в загальному балансі виробництва електроенергії в країні залишається основним стримуючим чинником зростання ціни кіловат-годин для всіх категорій споживачів. Особливо, під соусом "роттердам плюс".
Відомо, що встановлює тарифи на відпуск електроенергії для всіх видів генерацій, а потім на їх основі розраховує оптову ринкову ціну (ОРЦ) одного кіловата Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Всі перераховані вище факти цілком доступні для розуміння навіть неспеціалісту, але хто ж міг припустити, що для нинішнього керівника НКРЕКП - Дмитра Вовка вони, м'яко кажучи, неочевидні.
Дивує позиція глави Регулятора, викладена в інтерв'ю виданню Bihus.info, опублікованого 13 вересня: "...Причина зростання ОРЦ в цілому пов'язана з іншою причиною – зміною структури виробництва за видами генерацій. Основна причина – це істотне падіння, внаслідок прострочення ремонтів, обсягів виробництва електроенергії Енергоатомом. У них початковий план був 88 млрд. кіловат-годин, зараз їх план - 80 млрд кіловат-годин. Цей ефект є дуже істотним, і саме він призвів до збільшення ОРЦ...".
По-перше, частка НАЕК "Енергоатом" у структурі енергоринку, за підсумками 8 місяців 2016 року склала 53%, що на 8,4% більше ніж за 8 місяців довоєнного 2013 року. Так, дійсно, в реальних цифрах виробництво електроенергії на АЕС в порівнянні з тим же 2013 роком скоротилося. Так само, як її загального споживання. Певні коливання частки атомної генерації в рік дійсно присутні, але загальна тенденція очевидна – за останні три роки зросла. При цьому ні в 2013 році, ні раніше (коли частка АЕС коливалася в районі 47%), нікому і в голову не приходило пов'язувати зростання цін на електроенергію з атомної генерацією, оскільки всім було зрозуміло – саме завдяки атомникам зростання тарифів хоч якось стримується – їх електроенергія найдешевша.
По-друге, говорячи про "прострочення ремонтів" енергоблоків АЕС, Дмитро Вовк, природно, не згадує про те, що Енергоатом неодноразово звертав увагу НКРЕКП на відсутність в тарифі на відпуск електроенергії атомними станціями коштів на закупівлю обладнання, необхідного для своєчасного виконання ремонтів. Міністерство на початку року штучно завищує плани по виробленню для АЕС, щоб НКРЕКП могла прийняти мінімальний тариф для компанії. І тільки коли електротехнічне обладнання виходить з ладу блок відправляється на вимушений ремонт, НКРЕКП виділяє суму на його заміну. При цьому коментуючи журналістам, мовляв, атомники винні.
Ну і по-третє, нам абсолютно очевидно, що звинувачуючи атомників, голова НКРЕКП просто відволікає увагу громадськості від цін на імпортне вугілля, що формуються за так званою формулою "Роттердам + доставка". Інакше чим пояснити те, що чиновник ТАКОГО рівня, піднімаючи розцінки для "тепловиків", стверджує, що винні атомники.
У переддень 20-річчя НАЕК "Енергоатом" українські атомники не чекають привітань і не планують пишних урочистостей, вони як зазвичай готуються нести навантаження на піках споживання електроенергії в осінньо - зимовий сезон. Надійна і безпечна робота АЕС, як і всі попередні роки, дозволить забезпечити споживачів екологічно чистою електроенергією, ціна якої залишається більш ніж в два рази нижче теплової. Колектив "Енергоатому" сподівається, що ЗМІ та громадськість зможуть адекватно оцінити зусилля атомників з підтримання соціально-економічної стабільності в країні і не візьмуть на віру спекулятивні заяви окремих чиновників.