Міжнародні кредитори Греції - Євросоюз (ЄС) і Міжнародний валютний фонд (МВФ) надали владі цієї країни список з 15 заходів по скороченню бюджетного дефіциту, реалізацію яких необхідно прискорити, аби Греція змогла отримати наступний кредитний транш за програмою фінансової допомоги на 110 млрд євро. Перелік цих заходів сьогодні опублікували грецькі ЗМІ.
Міжнародні кредитори Греції - Євросоюз (ЄС) і Міжнародний валютний фонд (МВФ) надали владі цієї країни список з 15 заходів по скороченню бюджетного дефіциту, реалізацію яких необхідно прискорити, аби Греція змогла отримати наступний кредитний транш за програмою фінансової допомоги на 110 млрд євро. Перелік цих заходів сьогодні опублікували грецькі ЗМІ.
Згідно документу, Греція повинна провести скорочення "бюджетників", урізувати або хоч би заморозити оклади держслужбовців, скоротити витрати на охорону здоров'я. Крім того, ЄС і МВФ наполягають на підвищенні тарифів на теплову енергію, ліквідації збиткових держпідприємств і прискоренні програми приватизації, повідомляє Reuters.
Всі вказані заходи вже були схвалені грецьким парламентом в червні 2011 р., проте уряд запізнюється з їх виконання, що і послужило причиною затримки з наданням Греції чергового транша міжнародних кредитів. За даними місцевих ЗМІ, профільні міністерства повинні до сьогоднішнього дня викласти конкретні адміністративні заходи, які вони мають намір прийняти для виконання вимог ЄС і МВФ.
Минулого тижня представники ЄС повідомили, що рішення про перерахування Греції чергового кредитного транша відкладене до середини жовтня 2011 р. Спочатку передбачалося, що ЄС і МВФ приймуть рішення про виділення Греції наступного кредитного транша до вересня 2011 р. Проте на початку цього місяця інспектори ЄС і МВФ, контролюючі хід грецької програми скорочення бюджетного дефіциту і реструктуризації економіки, виїхали з Афін без якого-небудь рішення, а місцеві ЗМІ написали, що міжнародні кредитори невдоволені виконання бюджетних цілей країни.
Грецьке Міністерство фінансів попереджає, що засобів в казні залишилося до середини жовтня 2011 р. Без наступного кредитного транша за програмою ЄС-МВФ Афінам майже напевно загрожує дефолт.
Євросоюз, МВФ і Європейський центробанк за підсумками чергового огляду грецької програми скорочення бюджетного дефіциту повинні схвалити виділення країні нового кредитного транша у розмірі 8 млрд євро. На додаток до кредитної програми Євросоюзу, що діє, в кінці липня 2011 р. схвалив новий план фінансової допомоги Греції на суму 109 млрд євро.
Відзначимо, вчора міністр фінансів Греції Евангелос Венізелос виступив із заявою, в якій назвав розмови про дефолт країни безпідставними. "Усі коментарі та аналітичні дослідження на тему дефолту або банкрутства не тільки безвідповідальні, але й смішні", - йдеться в заяві міністра.
Нагадаємо, економіка Греції після світової фінансової кризи 2007-2009 рр.. перебуває в стані "глибокого нокауту". На дно її тягне державний борг, що перевищує ВВП майже в 1,5 рази, і значний бюджетний дефіцит.
Країни єврозони, в основному Німеччина і Франція, всіма заходами намагаються утримати Афіни від дефолту, оскільки це призведе до нестабільності на всій території застосування єдиної європейської валюти.
Нагадаємо, 15 вересня Президент Франції Ніколя Саркозі, канцлер Німеччини Ангела Меркель, а також прем'єр-міністр Греції Георгіос Папандреу заявили після телефонної наради, що Греція залишиться в складі Європейського союзу.
Напередодні директор Єврокомісії з економіки Марко Бутті заявив, що контрольована реструктуризація боргів Греції є ілюзією. Як повідомив Бутті, боргові проблеми, з якими зіткнулася Греція, не можна зосередити в середині географічних кордонів держави. Він зазначив, що боргова криза легко може поширитися на всю зону євро.
Глава Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що виступає за підтримку всіма 17 країнами-членами єврозони випуску єдиних довгострокових облігацій - в спробі не допустити розширення боргової кризи в Європі. Нинішню нестабільну ситуацію в Греції, Португалії, Іспанії, Ірландії, а також ризики, пов'язані з нею, Баррозу назвав "найсерйознішим викликом покоління".
Раніше Мінфін Греції заявляв, що влада своєму розпорядженні має кошти, щоб утримати країну на плаву до жовтня. Під тиском Євросоюзу Афіни погодилися на жорстку програму економії, що припускає досягнення бюджетного дефіциту в 7,6% ВВП в 2011 р. і 6,5% ВВП - в 2012 р.
Крім цього, економіки Іспанії, Португалії та Італії, швидше за все, підуть за грецькою за принципом доміно.
Зазначимо, 14 вересня нижня палата парламенту Італії схвалила другий за три місяці пакет жорстких заходів економії порядку 54 млрд євро бюджетних коштів. А вчора міжнародне рейтингове агентство Moody's на місяць продовжило розгляд питання про зниження суверенного рейтингу Італії, що на даний момент знаходиться на рівні Aa2.
На початку вересня Іспанія змінила конституцію, щоб врятувати економіку країни від дефолту. "Змінена поправка до конституції стосується обмеження дефіциту державного бюджету", - повідомили представники властей. Уряд Іспанії має намір довести бюджетний дефіцит країни до рівня в 3% від ВВП до кінця 2013 р. Для цього влада країни прийняла пакет екстрених заходів.
13 серпня, МВФ оголосив про виділення 3,98 млрд євро Португалії в рамках економічної програми підтримки економіки країни, що розрахована на кілька років. Загальна допомога з Євросоюзу і МВФ складе 78 млрд євро. Для отримання коштів кредитування Португалії Євросоюз випустить нові 10-річні облігації.