Європейський парламент рекомендуватиме Європейській комісії (ЄК) провести зустріч з Президентом України Віктором Януковичем до початку саміту Україна-ЄС для "відновлення конструктивного діалогу". Про це йдеться в проекті спільної резолюції Європарламенту щодо України, яку поставлять на голосування в четвер, 27 жовтня, повідомляє BBC.
Європейський парламент рекомендуватиме Європейській комісії (ЄК) провести зустріч з Президентом України Віктором Януковичем до початку саміту Україна-ЄС для "відновлення конструктивного діалогу". Про це йдеться в проекті спільної резолюції Європарламенту щодо України, яку поставлять на голосування в четвер, 27 жовтня, повідомляє BBC.
"Європарламент вважає, що недавно перенесена зустріч з Президентом Януковичем надала б можливість вирішити серйозні проблеми і відновити конструктивний діалог, який може привести до парафування Угоди про асоціацію при наявності значного процесу з подолання технічних і політичних перешкод, і закликає Раду ЄС та Європейську комісію призначити зустріч напередодні саміту Україна-ЄС в грудні", - сказано в проекті документа.
У четвер депутати Європарламенту мають голосувати за проект резолюції щодо ситуації в Україні, який вони узгодили у вівторок, 25 жовтня. Документ залишає за Україною перспективу підписання Угоди про асоціацію - однак тільки за певних умов. Євродепутати незадоволені судовим переслідуванням опозиційних політиків, але закликають ЄК не блокувати підписання Угоди про Асоціацію.
Як відзначає BBC, в своїй резолютивній частині проект складається з 15 пунктів. Перший пункт говорить про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС та Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення та є в інтересах обох сторін; визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу, за умови виконання всіх критеріїв, включаючи принципи демократії, повагу до прав людини, фундаментальних свобод та верховенства права".
Євродепутати вимагають від Києва забезпечення чесного, прозорого та неупередженого апеляційного процесу для Тимошенко, можливості для неї повноцінно брати участь у політичних процесах, як зараз, так і під час наступних виборів, перегляд норм Кримінального кодексу, що залишилися Україні в спадок від радянських часів з метою приведення їх у відповідність до європейських та міжнародних стандартів.
"Європарламент закликає усі політичні сили в Україні провести чесні та прозорі дебати щодо політичного процесу схвалення рішень; наполягає, що розслідування щодо можливих помилок в політичному процесі схвалення рішення мають розглядатися парламентським слідчим комітетом", - йдеться в проекті документу. При цьому на увазі маються справи колишніх чиновників уряду Тимошенко та її самої.
Відзначимо, остаточний текст резолюції по Україні став результатом компромісу усіх політичних сил Європарламенту. Переговори з приводу укладання Угоди про асоціацію між Євросоюзом та Україною вирішено було не припиняти. Але депутати погодилися, що доля цього документа після його узгодження та підписання має бути поставлена у залежність від поступу Києва на шляху демократизації. З огляду на те, що представники усіх політичних сил погодилися із текстом резолюції, скоріш за все, він буде схвалений і під час голосування, що відбудеться 27 жовтня.
Декларація по Україні, узгоджена у вівторок, має важливе значення. Оскільки коли Угода про Асоціацію між Євросоюзом та Україною буде остаточно узгоджена і підписана, розпочнеться процес ратифікації. Голосуватиме з цього приводу і Європейський парламент. Тоді євродепутати повернуться до резолюції і використовуватимуть її як основу для ухвалення рішення "за" чи "проти".
Зазначимо, у двосторонніх відносинах України та Європейського союзу в даний час намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення двох кримінальних справ проти екс-прем'єр-міністра, лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко.
Прецедент утримання Тимошенко під вартою і винесення їй судом жорсткого вироку по одному із звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку того, що відбувається серед світової громадськості. Подібний підхід до судових розглядів, за оцінкою перших осіб держав у складі ЄС і провідних політиків, може загрожувати Україні припиненням переговорів щодо укладення Угоди про асоціацію, а також створення ЗВТ з ЄС.
Нагадаємо, раніше глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу і голова Європейської ради Херман ван Ромпей прийняли рішення про скасування візиту Віктора Януковича в ЄС, запланованого на 20 жовтня.
Раніше верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон відзначала, що вирок відносно лідера партії "Батькивщина" в Європі вважають політично мотивованим, і він може стати приводом для перегляду європейсько-українських стосунків.
Прес-служба Ештон повідомила, що рішення про скасування візиту було зроблено європейськими політиками для того, щоб підкреслити необхідність "досягнення прогресу в забезпеченні верховенства закону і незалежності судової влади" в Україні.
"Як нещодавно заявляла Верховний представник Кетрін Ештон, те, як українська влада в цілому буде поважати універсальні цінності і верховенство права, і, зокрема, як будуть проводитися кримінальні справи проти членів колишнього уряду, містить ризик глибоких ускладнень для двосторонніх відносин України-ЄС, включаючи укладення Угоди про асоціацію, наш політичний діалог і більш тісне співробітництво ", - підкреслила речник Ештон Майя Кощанчич.
Нагадаємо, Печерський райсуд Києва 11 жовтня присудив Тимошенко 7 років позбавлення волі з забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.