ua en ru

Європарламент: Необхідно посилити роль ЄС у врегулюванні придністровського конфлікту

Автор: RBC.UA
Європейський парламент висловився за посилення ролі Європейського союзу в переговорному процесі щодо врегулювання придністровського конфлікту.

Європейський парламент висловився за посилення ролі Європейського союзу в переговорному процесі щодо врегулювання придністровського конфлікту. Як повідомили РБК в постійному представництві ЄС в Молдавії, про це йдеться в резолюції, яку ухвалив Європарламент.

На думку членів Європарламенту, посилення ролі ЄС буде сприяти пошуку вирішення проблеми, особливо, підвищенню рівня довіри та підтримки спільних проектів Кишинева і Тирасполя. Члени Європарламенту привітали бажання уряду Молдавії знайти вирішення придністровського конфлікту в рамках територіальної цілісності країни, а також закликали всі сторони до відновлення переговорів у форматі «5+2» за участю країн-гарантів і посередників від Росії, Україна, ОБСЄ, спостерігачів від ЄС і США, а також сторін конфлікту - Молдавії і Придністров'я.

У резолюції Європарламенту також підкреслюється значний прогрес у відносинах Євросоюзу і Молдавії за останній рік. У документі депутати Європарламенту закликали Єврокомісію прийняти план з лібералізації візового режиму для громадян Молдавії. Депутати також відзначили «дуже гарний початок переговорів» про угоду про асоціацію між ЄС і Молдавією в січні цього року. Крім того, в резолюції міститься заклик до влади Молдавії забезпечити чесну передвиборчу кампанію напередодні парламентських виборів, запланованих на 28 листопада ц.р.

Раніше Молдавія висловилася за утвердження Європейського союзу і Сполучених Штатів Америки в якості посередників в переговорному процесі з врегулювання придністровської проблеми разом з Росією, Україною і ОБСЄ. Зараз вони мають статус спостерігачів. Віце-прем'єр-міністр Молдавії з питань реінтеграції Віктор Осипов, виступаючи в ході проведених у Відні 27-28 вересня консультацій з придністровського врегулювання у форматі «5+2» (Росія, Україна, ОБСЄ - гаранти й посередники, Євросоюз і США - спостерігачі, Молдавія і Придністров'я - сторони конфлікту), відзначив активізацію зусиль ЄС і США, підкресливши, що на можливість затвердження їх у якості посередників в переговорному процесі поряд з Росією, Україною і ОБСЄ вказують їх заяви та ініціативи, що пролунали на найвищому рівні.

Відзначимо, надзвичайний і повноважний посол РФ в Молдові Валерій Кузьмін заявив, що Російська Федерація не може вивести свої війська і боєприпаси з Молдавії відповідно до рішення, прийнятому в 1999р. на Стамбульському саміті ОБСЄ, оскільки "часи змінилися". Він зазначив, що в 1999р. "Світ був інший, в тому числі в Молдові". Російський дипломат підкреслив, що РФ виконувала свої зобов'язання, але потім не з її вини був перерваний процес придністровського врегулювання, і вивіз боєприпасів став неможливим, а збереження миротворців - неминучим.

"Це не шантаж, не окупація, а гарантія невідновлення конфлікту на Дністрі", - зазначив В. Кузьмін. Він висловив подив з приводу заяви і. о. президента Молдови Міхая Гімпу, який знову зажадав, щоб Росія вивела війська на підставі молдавсько-російської угоди 1994р. і Стамбульських зобов'язань.

За словами М. Гімпу, російську військову присутність на території Молдови серйозно підриває зусилля міжнародного співтовариства щодо мирного врегулювання конфлікту і підживлює придністровський сепаратизм. У заяві з приводу 16-річчя підписання 21 жовтня 1994р. Угоди між Москвою і Кишиневом про правовий статус, порядок і терміни виведення військових формувань РФ, М. Гімпу відзначив, що придністровські сепаратистські лідери розцінюють присутність російських військ як моральну, політичну і матеріальну підтримку своїх дій.

М. Гімпу відзначив, що основні положення Угоди між РФ і Молдовою про правовий статус, порядок і терміни виведення військових формувань Російської Федерації, які тимчасово знаходяться на території Молдови, яке не вступило в силу до теперішнього часу, передбачають, що перебування російських військ на території Молдови є тимчасовим, і що російська сторона здійснить висновок зазначених військових формувань протягом трьох років.

Він підкреслив, що хоча з підписання Угоди минуло 16 років, а Російська Федерація в ході Стамбульського саміту ОБСЄ у 1999р. додатково зобов'язалася вивести свої військові формування з території Молдови, вони як і раніше дислокуються в східних районах Молдови (Придністровський регіон), що порушує норми міжнародного права і Конституцію республіки.

Раніше, постійний представник ЄС в Молдові Кальман Міжей заявив на засіданні Постійної ради ОБСЄ про те, що Росії необхідно згорнути свою миротворчу операцію в Придністров'ї. А в існуючий переговорний формат щодо врегулювання придністровського конфлікту, іменований "5+2", внести зміни: Євросоюзу і США, які є спостерігачами і проходять в переговорній формулі під цифрою 2, слід підвищити статус до посередників. З 1992 р. посередниками називаються Росія, Україна і ОБСЄ.

Нагадаємо, в Придністровському регіоні Молдови знаходиться оперативна група російських військ чисельністю 1,5 тис. військовослужбовців. Основними завданнями ОГРВ є участь у миротворчій операції на Дністрі і охорона складів з боєприпасами поблизу придністровського населеного пункту Ковбасне. На даний момент тут знаходяться 21,5 тис. т боєприпасів, що належать РФ. ОГРВ покликана оперативно реагувати на раптові зміни ситуації в регіоні.