ua en ru

Не Європа: як львівські податківці руйнують українсько-німецьке СП

Не Європа: як львівські податківці руйнують українсько-німецьке СП Українська громадськість давно не чекає позитивних новин у сфері економіки

Українська громадськість давно не чекає позитивних новин у сфері економіки, але проект держбюджету на 2017-й рік здивував навіть песимістів. Обсяг державного боргу очікується на рівні 66,4% ВВП, а в сумі державний і гарантований державою борг - 88,8% ВВП. Дефіцит бюджету, тільки прогнозований урядом, становить близько 80 млрд грн, а деякі депутати називають цифру в 100 млрд грн. 

Країна економить кожну копійку. Вголос говорять про скасування стипендій, підвищення пенсійного віку, неминуче зростання цін на комунальні послуги і товари першої необхідності. Здавалося б, Державна фіскальна служба, яка відповідає за дохідну частину держбюджету, повинна працювати в поті чола для створення комфортних умов сумлінним платникам податків. Особливо тим з них, хто залучає в країну іноземні інвестиції.

В ході Революції гідності була надія, що податкова служба з карального органу, що вимагає хабарі на кожному параграфі Кодексу, перетвориться в сервісний центр, з яким підприємці зможуть співпрацювати без побоювання. Однак, схоже, що "перемога" не торкнулася ДФС у Львівській області. Якраз до першої річниці початку Майдану, а саме в листопаді 2015 року, Львівська ДФС прийшла з перевіркою на спільне україно-німецьке підприємство "Львів-Трейдинг", щоб упевнитися в дотриманні вимог митного законодавства України. За подальші два роки вони ініціювали ще 8 перевірок, все того ж підприємства. Чим пояснити таку пильну увагу? Може надлишком вільного часу і людських ресурсів у ДФС, або, може СП відмовлялося платити податки? Так ні ж, протягом тих двох років, сайт Львівської ДФС називає "Львів-Трейдінг" одним із кращих платників податків області. Якщо точніше, за сумою сплаченого в казну податку на прибуток, СП входить в п'ятірку найбільших платників Львівської області.

Після того, як жодна з перевірок не зафіксувала серйозних порушень, податківці пішли ва-банк і вирішили просто заборонити компанії працювати, шляхом анулювання дозволів на безмитну торгівлю. Так, пізно ввечері в п'ятницю, 23 вересня, Львівська митниця ДФС направляє лист до Києва з пропозицією анулювати дозволи на безмитну торгівлю СП "Львів-Трейдінг", тим самим фактично зупиняє роботу підприємства. Примітним є той факт, що розгляд Спільною комісією Держприкордонслужби та ДФС цього питання призначено на 10 ранку в понеділок. Стає зрозуміло, що ДФС чомусь поспішає. Претензії влади стосуються діяльності компанії за 2013-14 рр., проте в актах, за результатами попередніх дев'яти перевірок, немає жодної згадки про подібні порушення.

Зазначимо, що на Львівській митниці нещодавно змінилося керівництво. З 1 вересня 2016 р. в. о. начальника митниці ДФС у Львівській області призначено Віталія Черкунова, якого перевели з Херсона в рамках експерименту – переміщення керівних осіб ДФС між областями терміном на 1 місяць. Тобто до завершення цього "експериментального" періоду пану Черкунову залишилося менше тижня. Можливо, цим пояснюється такий поспіх у розгляді питання про анулювання дозволів СП "Львів-Трейдингу"? Чиновник хоче виконати вказівки начальства в рекордно стислі терміни? Або ж це податківці нижчої ланки користуються плутаниною, вирішуючи свої корупційні питання?

Як би там не було, європейський інвестор з 25-річним стажем роботи в Україні стикається з максимальним "сприянням" влади нашої про-європейської країни. Ні угода про зону вільної торгівлі з ЄС, ні перспективи Асоціації та безвізового режиму не вплинули на роботу Львівської ДФС. Змінити ситуацію, як і раніше, може тільки увага громадськості.

Довідка. Українсько-німецьке спільне підприємство "Львів-Трейдинг" здійснює свою діяльність у сфері безмитної торгівлі вже більше 25 років і є власником магазинів безмитної торгівлі у міжнародних пунктах пропуску для автомобільного сполучення: "Шегині", "Рава-Руська", "Краковець" на українсько-польському кордоні та "Бачівськ", "Катеринівка" – на кордоні з РФ, а також в міжнародному аеропорту "Київ" (Жуляни) За останні 3 роки підприємство сплатило до державного бюджету України близько 42,4 млн грн податків.