Єврокомісія звинуватила 13 банків в порушенні антимонопольного законодавства
Єврокомісія (ЄК) висунула звинувачення проти 13 банків, а також Міжнародної асоціації свопів і деривативів (ISDA) і дослідницької організації Markit за порушення антимонопольного законодавства. Відповідна інформація міститься в оприлюдненому сьогодні прес-релізі Єврокомісії, яка вже направила заяви про протест у вищевказані організації. У документі ЄК перерахувала дії банків і організацій, які викликали підозри регулятора.
"Виходячи з попередніх висновків ЄК, банки, імовірно, діяли спільно. Їх змова була спрямована на те, щоб не допустити на ринок біржових операторів, так як банки побоювалися, що біржовий трейдинг знизить їх прибутки на позабіржовому ринку цінних паперів, де вони діють у якості посередників", - повідомила ЄК.
Звинувачення в "антиконкурентних діях" були висунуті за підсумками дворічного розслідування проти Bank of America, Merrill Lynch, Barclays, Bear Stearns, BNP Paribas, Citigroup, Morgan Stanley, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, J.P.Morgan, RBS, UBS.
Нагадаємо, що за 2012 р. регулятори різних країн виписали найбільшим міжнародним банкам більше десятка індивідуальних штрафів, від 100 млн до 1,9 млрд дол. на загальну суму понад 20,8 млрд дол. Банки також зробили кілька колективних виплат у кілька мільярдів доларів.
Практично всі порушення були допущені під час фінансової кризи, а також у 2005-2008 рр. Частково така затримка пов'язана з тим, що фінансові злочини найчастіше вкрай складні і регуляторам потрібен час, щоб оцінити масштаб збитку. Однак аналітики відзначають і кон'юнктурну причину.
"У ряді країн на тлі заходів економії різко зросла політичний і громадський тиск на банки. Люди бачать, що через проблеми в економіці закриваються лікарні і бібліотеки, і покладають відповідальність на фінансистів. Відповідно, банки змушують розплачуватися за злочини минулого. Громадськість хоче бачити, що вони теж страждають", - вважає аналітик Helvea Тім Доусон.
Розслідування про маніпулювання ставкою LIBOR під час кризи стало одним з найгучніших справ року. Першим угоду з владою уклав британський Barclays, завдяки чому отримав "знижку" і виплатив наглядовим органам США і Великобританії 450 млн фунтів стерлінгів. Однак ця угода зробила надбанням громадськості масштаби махінацій трейдерів великих банків, які прагнули отримати зі спотворення ставки прибуток, а також прикрасити фінансовий стан своїх роботодавців. В результаті гендиректор Barclays Боб Даймонд подав у відставку.
За тиждень до католицького Різдва за свою участь в маніпулюванні LIBOR поплатився і швейцарський UBS, якого регулятори вважають координатором всієї світової афери. Банк заплатив США, Великобританії і Швейцарії близько 1,5 млрд дол. При цьому якщо Управління фінансового нагляду Великобританії банк заплатив 260 млн дол. (рекордний штраф в історії регулятора), то США - 1,2 млрд дол.
Світові регулятори впевнені, що банки далеко не повною мірою розплатилися за "гріхи" минулого, тому в 2013 р. з'являться нові штрафи, прогнозують експерти.