ua en ru

Єврокомісар: Вирок Тимошенко не вплине на транзит газу до ЄС

Автор: RBC.UA
Напруженість між Україною і Європейським Союзом (ЄС) через ув'язнення екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко не вплине на безпеку постачань природного газу в Європу українськими трубопроводами. Про це заявив комісар ЄС з енергетики Гюнтер Еттінгер.

Напруженість між Україною і Європейським Союзом (ЄС) через ув'язнення екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко не вплине на безпеку постачань природного газу в Європу українськими трубопроводами. Про це заявив комісар ЄС з енергетики Гюнтер Еттінгер, передає Reuters.

Еттінгер також підтвердив попередні повідомлення, що ЄС набагато краще підготовлений до будь-якого можливого порушення постачань природного газу з головного постачальника блоку - Росії.

"Ні, жодним чином, - заявив журналістам Еттінгер у відповідь на питання, чи може ситуація в Україні мати будь-який енергетичний вплив. - Ми вважаємо, що справу Тимошенко слід розглядати з точки зору верховенства закону. Це не пов'язано з подачею газу і безпекою постачання".

Утім, західні агентства впевнені, що напруженість між Україною і Росією як і раніше висока, оскільки Київ вважає, що угода в 2009 р. між прем'єр-міністрами Росії і України Володимиром Путіним і Тимошенко змусила його платити непомірно високу ціну за російський газ.

Нагадаємо, в даний час Київ шукає можливість перегляду газових угод з РФ, укладених у січні 2009 р. екс-прем'єром Тимошенко, яка була засуджена 11 жовтня до 7 років позбавлення волі. За словами Януковича, ці угоди є дискримінаційними, кабальними і несправедливими".14 жовтня ц.р. віце-прем'єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко під час XI Міжнародного економічного форуму повідомив, що ціна російського газу для України на сьогоднішній день становить 500,5 дол.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку з запланованим зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики та вугільної промисловості України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м до 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що, за умовами контракту, Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Незабаром після цього прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідований як юридична особа, а всі контракти (у тому числі і з "Газпромом") будуть переглянуті. Росія ж наголосила, що перегляд контрактів можливий лише при злиття "Нафтогазу" з "Газпромом".

Наприкінці вересня видання "Комерсант-Україна" повідомило з посиланням на джерело в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України, що у разі відмови Москви знизити ціну на газ Київ пригрозить підняти питання про підвищення ставки за транзит російського палива. Зараз Росія платить 1,7 дол. за прокачування тисячі кубометрів газу на 100 км, і в Києві цю цифру вважають неадекватною. "Ми виходимо з того, що РФ має платити не менше 3 дол. за тисячу кубів. Наші розрахунки базуються на ціною транзиту по території Словаччини, куди через нас потрапляє російський газ. Словаки отримують за його транзит 4 дол.", - заявило джерело в Мінвуглепромі.

Після поїздки в Росію Президент України Віктор Янукович зазначив, що "газове" питання в російсько-українських відносинах стоїть все ще гостро, але країни вже значно просунулися в його рішенні.

А 18 жовтня Президент Росії Дмитро Медведєв не виключив, що Київ і Москва укладуть нові газові домовленості, і розраховує, що вони будуть вигідні для обох країн.