Комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммарберг заявив, що приділить особливу увагу ролі Генеральної прокуратури України (ГПУ) в своєму звіті щодо дотримання прав людини в Україні, повідомляє BBC.
Комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммарберг заявив, що приділить особливу увагу ролі Генеральної прокуратури України (ГПУ) в своєму звіті щодо дотримання прав людини в Україні, повідомляє BBC.
"Великою мірою у моєму звіті я буду зосереджуватися на ролі, яку відіграє прокуратура... А саме - домінантної роль прокуратури у нинішній судовій системі, що було запозичено з радянської системи", - заявив комісар 26 листопада в Києві.
На думку Хаммарберга, Генпрокуратура в Україні досі має функцію загального нагляду над судовою системою. На його переконання, цей механізм є застарілим і неприйнятним в демократичному суспільстві.
Єврокомісар також зазначив, що в Україні серед всіх судових вироків на виправдувальні вироки припадає менше 1%. У переважній більшості інших випадків вирок практично збігається з тим, чого вимагає прокуратура, і це, переконаний Хаммарберг, є дуже тривожним сигналом.
Крім того, як сказав Хаммарберг, під час зустрічей в Україні він чув від багатьох людей, що нині судді відчувають на собі дуже потужний тиск з боку політиків. Він також сказав, що правоохоронні органи продовжують практику жорсткого поводження із затриманими.
Також Хаммерберг вважає, що підстав тримати в попередньому ув'язненні екс-прем'єра України Юлію Тимошенко, екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка і колишнього виконуючого обов'язки міністра оборони Валерія Іващенка не було і немає. При цьому він зазначив, що це не означає, що він сумнівається в вагомості звинувачень, але, за його словами, стосовно всіх осіб має діяти принцип презумпції невинності.
Нагадаємо, Хаммарберг з візитом в Україну прибув 22 листопада.
На початку 2012 р. Хаммарберг планує представити масштабний звіт про дотримання прав людини в Україні. Єврокомісар сьогодні повідомив, що включить у нього події, пов'язані з протестами чорнобильців.
Нагадаємо, Іващенко в серпні 2010 р. був арештований у справі про незаконну приватизацію. Луценко 26 грудня 2010 р. був затриманий співробітниками СБУ за підозрою в затягуванні ознайомлення з матеріалами кримінальної справи проти нього, неявці на допити, а також підготовки до втечі за кордон. На наступний день Печерський Районнный суд Києва засудив його до арешту, який триває вже майже рік. Тимошенко Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив до 7 років ув'язнення з забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією.
Зазначимо, справи Тимошенко можуть згодом перейти з розряду злочинів економічного характеру в розряд кримінальних. Вчора перший заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін в ефірі телеканалу "Інтер" заявив, що ГПУ має докази причетності Тимошенко до вбивства депутата Верховної ради Євгена Щербаня в 1996 р. За словами Кузьміна, гроші, які отримали кілери за вбивство Щербаня надійшли з рахунків фірм, що належать Юлії Тимошенко і Павлу Лазаренку, який займав тоді посаду глави уряду. Заступник генпрокурора відзначає, що ці ж фірми перераховували Тимошенко гроші для придбання шуб, коштовностей, за оплату готелів, ресторанів і на інші витрати.
Нагадаємо, через судове переслідування колишніх українських політиків, зокрема Тимошенко, Луценка, Іващенка, зіпсувалися відносини між Україною і ЄС. У Брюсселі вважають справи проти екс-політиків політично мотивованими. Це може поставити під загрозу парафування угоди про асоціацію між Україною і ЄС, яке має відбудуться 19 грудня. Європейські політики неодноразово висловлювали свої протести і побоювання з приводу ситуації з правами людини і погіршення демократії в Україні.