ua en ru

Євген Філімонов: СБУ має займатися вузьконаправленою діяльністю

Євген Філімонов: СБУ має займатися вузьконаправленою діяльністю Фото: Євген Філімонов

Підвищений інтерес громадськості до діяльності правоохоронних органів в Україні і недовіра суспільства до органів - це актуальна картина української правоохоронної системи. Чому так відбувається і чи реформа поліції є вдалою розповів колишній міліціонер, військовий Євген Філімонов, який раніше працював начальником УБОЗ у Києві, був заступником начальника ГУБОЗ МВС України, а також очолював департамент протидії наркозлочинності МВС України.

Звільнився в 2016 році з посади першого заступника СБУ м. Києва та Київської області у зв'язку з досягненням пенсійного віку. Сьогодні займається приватною адвокатською практикою.

- Ви очолювали департамент протидії наркозлочинності МВС України. Скажіть, як змінилися підходи у боротьбі з наркозлочинністю після Революції гідності? І чи змінилися вони взагалі?

- В Україні була і залишається головна проблема – це відсутність ефективної законодавчої бази щодо наркотиків. Більшість "популярних" на сьогодні вживаних речовин в Україні можна. Це так звані "китайські солі" та інші китайські аналоги психотропних речовин. Заміна БНОН на ДНА Аваковим не дасть ефективних результатів. Що може змінити новий департамент, якщо закони залишаються старими? Особливо нічого. Наркоторговці перейшли в інтернет і зараз мало кого можна зловити на вулиці. Закони потрібно терміново міняти.

- Не так давно почався процес по суті легалізації добровольчих батальйонів. Чи цей процес буде ефективним і безболісним?

- Створювати окремий закон під добровольчі батальйони ніхто не буде, як і створювати приватні армії – це суперечить міжнародному праву. Багато батальйонів не захочуть входити в держструктури, а іншим захочеться вигідних для себе умов. Тут і виникає камінь спотикання.

Легалізація добровольчих формувань можлива тільки при взаємних домовленостях і ці домовленості повинні бути чітко прописаними нормами закону та змінами в законодавстві. Державі потрібно постаратися і знайти формулу інтеграції добровольчих підрозділів поки ще ці батальйони не втратили свою силу.

- Деякі експерти вважають, що конфлікт на Донбасі перейшов в так звану "холодну" стадію інформаційної, економічної, "війни спецслужб". Ви вважаєте, що активні бойові дії більше не є ефективним способом проведення АТО?

- Активні бойові дії були ефективні тільки в перші місяці, а то й тижні початку конфлікту. Коли швидкі і точні дії могли мати реальну силу і закінчити АТО до його початку. Зараз же завдяки мінськими угодами ми не можемо йти в наступ. Час вже втрачено.

- Наскільки ефективна програма СБУ "Тебе чекають вдома"? Скільки бойовиків, за вашими даними, нею скористалися?

- На територіях, непідконтрольних Україні сильно перекручена інформація про цю програму. Багато хто боїться нею скористатися, боячись якоїсь вигаданої розправи. Це все нісенітниця. Якщо ви усвідомили свої помилки і не скоїли тяжких злочинів проти України, то ми чекаємо на вас вдома. На даний момент цією програмою скористалися близько 200-х сотень українців.

- За 2015 рік СБУ затримали 492 людини за підозрою в тероризмі. Про що це свідчить? Служби стали працювати краще, або ж навпаки, випадки тероризму почастішали?

- Однозначної відповіді немає. В сьогоднішніх умовах служби змушені працювати на 200% відсотків, що вони і роблять. Тому і випадків затримання стало більше. Але і кількість терористичних актів так само збільшилася.

- 14 березня 2016 президентом затверджена концепція розвитку сектору оборони і безпеки України. Чим зумовлена зміна концепції СБУ і чому СБУ хочуть усунути від боротьби з корупцією?

- СБУ, як і будь-який інший державний орган, який повинен займатися вузьконаправленою діяльністю. Тільки в такому разі можна досягти виразних результатів. Я вважаю, що боротьбою з корупцією повинні займатися окремі органи, а СБУ повністю спрямувати свої ресурси на захист держави.

- В травні 2016 року ЗМІ писали про ваше затримання співробітниками СБУ на хабарі. Однак офіційно ця інформація не була підтверджена. Як ви це прокоментуєте?

- Можу прокоментувати як "інформаційне вкидання" з метою моєї дискредитації, але кому це було потрібно і з якою метою мені не відомо. Щодо мене ніхто не порушував жодних справ, не проводив ні обшуків у мене вдома, ні на робочому місці. Так само, як і не вилучались кошти, які нібито були у мене знайдені будинку.

Цю інформацію легко перевірити. У той час, коли цю інформацію почали поширювати я підготував документи для виходу на пенсію і вже фактично не працював. На сьогодні мною було подано низку судових позовів про захист честі, гідності та ділової репутації, очікую справедливого рішення стосовно себе... Я дізнався про власне затримання рано вранці, коли мене дзвінком розбудив друг і повідомив, що мене затримали.