ЄЦБ залишив облікову ставку на рівні 0,75% і погіршив прогноз економічного зростання єврозони на 2012-2013 рр
Європейський центральний банк (ЄЦБ) залишив облікову ставку на рівні 0,75%, говориться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Це рішення співпало з очікуваннями більшості аналітиків. Місяцем раніше ставка також була залишена на колишньому рівні.
Раніше сьогодні повідомлялося, що ВВП в зоні обігу єдиної європейської валюти (євро) за III квартал 2012 р., за уточненими даними, знизився на 0,1% в порівнянні з попереднім кварталом. Таку інформацію опублікувало європейське статистичне бюро Eurostat. Значення співпало з очікуваннями аналітиків.
Тим часом споживчі ціни в єврозоні, гармонізовані з Євросоюзом, за попередніми даними, зросли на 2,2% в листопаді 2012 р. в річному численні. Аналітики очікували інфляцію на рівні 2,5%.
Читайте також: Глава ЄЦБ Драгі прогнозує відновлення економіки зони євро в другій половині 2013 р
Крім того, за підсумками жовтня безробіття в зоні євро досягла рекордної величини в історії валютного блоку. Рівень безробіття підвищився на 0,1% в порівнянні з переглянутим значенням за вересень і склав 11,7% з урахуванням сезонності.
Показник збігся з очікуваннями аналітиків.Також Європейський центральний банк погіршив прогнози зростання ВВП зони обігу євро в 2012-2013 рр. За підсумками минулого року ЄЦБ очікує зниження ВВП на 0,4-0,6% (тобто мінус 0,5% в середній точці діапазону), тоді як трьома місяцями раніше прогнозувалося зниження на 0,2-0,6% (мінус 0,4% в середній точці).
В 2013 р. ЄЦБ очікує динаміку економічного зростання в єврозоні від мінус 0,9% до плюс 0,3%. Таким чином, продовження рецесії бачиться більш імовірним, ніж відновлення зростання. У вересні ц.р. ЄЦБ прогнозував динаміку ВВП на 2013 р. в діапазоні "мінус 0,4 - плюс 1,4%".
"Слабкість економіки єврозони, як очікується, продовжиться в наступному році", - заявив глава ЄЦБ Маріо Драгі на традиційній прес-конференції після рішення банку щодо ставок. Як і очікувалося, ЄЦБ зберіг облікову ставку на рівні 0,75% п'ятий місяць поспіль.
ЄЦБ очікує, що економічне зростання відновиться в 2014 р., прогнозуючи зростання ВВП єврозони на 0,2-2,2%.
Драгі повідомив, що ЄЦБ продовжить надавати банкам необмежені обсяги ліквідності принаймні до липня 2013 р. Крім того, він зазначив, що на сьогоднішньому засіданні ради Центробанку обговорювалася можливість зниження депозитної ставки ЄЦБ до негативного рівня порівняно з поточним нульовим значенням.
У липні 2012 р. ЄЦБ знизив ставку овернайт-депозитів, розміщених комерційними банками на його рахунках, до нуля. Цей безпрецедентний крок переслідував мету стимулювання міжбанківського ринку кредитування.
Нагадаємо, ЄЦБ скоротив облікову ставку до нового історичного мінімуму в 0,75% з 1,0% 5 липня ц.р. Через кілька днів Драгі не виключив можливості подальшого зниження базової ставки у випадку появи необхідності.
Читайте також: ЄЦБ повинен утримувати низькі ставки, - МВФ
ЄЦБ знаходиться під постійним тиском як з боку інвесторів, так і з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ) та окремих європейських лідерів, які закликають структуру до більш активних дій по боротьбі з кризою. ЄЦБ наполягає, що його роль у вирішенні боргових проблем єврозони закінчена і інше знаходиться в руках урядів держав, в той час як МВФ наполягає на відновленні європейським центробанком скупки держоблігацій країн єврозони, що, як відзначають експерти, малоймовірно.
При цьому Драгі категорично відкидає можливість розпаду єврозони. Драги також не вірить в рецесію всієї єврозони. На його думку, економічна ситуація буде поступово поліпшуватися до кінця 2012 р. - початку 2013 р. При цьому зовсім нещодавно Драгі заявляв, що економічне зростання в зоні обігу євро залишається слабким, а інфляційний тиск зменшилося. Відновленню економіки єврозони допоможуть, на думку глави ЄЦБ, створення європейського бюджетного союзу і випуск єдиних єврооблігацій.
Читайте також: Євросоюз обмежить повноваження ЄЦБ з банківського нагляду
Як повідомлялося, Європейський союз (ЄС) обмежить повноваження Європейського центрального банку побанковскому нагляду. Для цього ЄС створить групу експертів, яка буде стежити за тим, щоб мандат ЄЦБ не погрожував Європейському банківському регулятору. ЄЦБ є Центральним банком для 17 держав єврозони, у той час як Європейський банківський регулятор відповідальний за нагляд за банками і фінансовими організаціями всіх 27 держав ЄС. Передбачається, що до 2014 р. ЕЦБбудет наділений повноваженнями по нагляду за майже 6 тис. банками єврозони. Однак держави ЄС, зберегли національні валюти, побоюються, що банк може використовувати отримані можливості для контролю і над їх фінансовими системами.
Експерти відзначають, що на обмеженні повноважень Європейського банківського регулятора наполягала Німеччина, в той час як Великобританія відстоює незалежність регулятора.