Економічна активність в Німеччині різко скоротилася у квітні, поставивши хрест на надіях, що економіка-локомотив допоможе вивести з кризи всю єврозону. Тепер інвестори розраховують на втручання ЄЦБ, який вже наступного тижня може вперше з липня 2012 р. знизити процентну ставку у валютному союзі, що знаходиться зараз на рівні 0,75%. Такі прогнози вчора обвалили євро нижче позначки в 1,3 дол.
Економічна активність в Німеччині різко скоротилася у квітні, поставивши хрест на надіях, що економіка-локомотив допоможе вивести з кризи всю єврозону. Тепер інвестори розраховують на втручання ЄЦБ, який вже наступного тижня може вперше з липня 2012 р. знизити процентну ставку у валютному союзі, що знаходиться зараз на рівні 0,75%. Такі прогнози вчора обвалили євро нижче позначки в 1,3 дол.
У квітні індекс ділової активності PMI впав в Німеччині, найбільшій економіці валютного союзу, до мінімального за останні півроку рівня в 48,8 п., повідомила у вівторок дослідницька компанія Markit Economics. Якщо індекс знаходиться вище 50 п., це означає, що ділова активність зростає, нижче - знижується. У березні PMI у Німеччині дорівнював 50,6 п. Причиною ослаблення ділової активності стало уповільнення промислового виробництва, а також тривала зима, зазначив Bundesbank.
Читайте також: Центробанки світу повинні зберігати низькі ставки, - МВФ
"Слабкий показник Німеччини негативно позначається на євро і підсилює очікування зниження процентної ставки ЄЦБ", - цитує Reuters стратега з валютних ринків Nordea Нільса Крістенсена. Вчора під час торгів курс євро до долара знизився на 0,6%, до 1,2977 дол, вийшовши з коридору в 1,3-1,32 дол, в якому валюта перебувала два останні тижні. Останній раз за підсумками торгів євро знаходився нижче психологічної позначки 2 квітня (1,28 дол).
При цьому зниження ділової активності в Німеччині практично не залишає надій на швидке поліпшення ситуації в єврозоні в цілому. У квітні індекс PMI там і залишився на березневим рівні в 46,5 п. За останні 20 місяців зведений PMI валютного союзу долав поріг в 50 п. тільки один раз. "Індекс за експортними замовленнями падає другий місяць поспіль в результаті зростання євро в другій половині минулого року. Так що зовнішній сектор навряд чи сприятиме економічному відновленню. До нього регіону ще далеко", - зазначив аналітик Capital Economics Бен Мей.
Читайте також: Інфляція в єврозоні в березні сповільнилася до 1,7%
Інвестори та експерти очікують, що остання економічна статистика змусить ЄЦБ знизити ставку рефінансування, щоб підтримати економіку єврозони. Остання, за офіційним прогнозом Eurostat, скоротиться цього року на 0,5%. "ЄЦБ може оголосити про зниження ставки на 25 п.п. вже наступного тижня", - вважає валютний стратег UBS Бет Зігентхалер. Найближче засідання ЄЦБ намічено на 2 травня.
На початку квітня глава ЄЦБ Маріо Драгі сказав, що всередині організації йдуть "широкі дискусії" щодо процентної ставки. Незважаючи на те, що вона знаходиться на рекордно низькому рівні, вона вища, ніж ставки в Японії (0%), США (0,25%) і Великобританії (0,5%). "У кінцевому рахунку ми зійшлися на тому, що зараз не час дивитися за ставкою", - сказав глава ЄЦБ.
Ще одним сигналом про те, що ЄЦБ може незабаром піти на перше з липня 2012 р. зниження ставки, стали слова Драгі про динаміку курсу євро, вважає економіст BNP Paribas Кен Уоттрет, якого цитує The Financial Times. Зокрема, глава ЄЦБ зронив фразу "дуже пильно стежимо" за подіями на валютних ринках. Саме після таких слів попередник Драгі на цій посаді Жан-Клод Тріше, як правило, оголошував про зниження ставки.
Читайте також: Moody's підтвердило рейтинг Німеччини на рівні "AAA"
При цьому експерти відзначають, що зараз ЄЦБ може з достатнім комфортом прийняти рішення про скорочення ставки, так як інфляція в зоні євро знижується. За даними Eurostat, в березні зростання цін в річному численні скоротився до 1,7% (у лютому показник становив 1,8%). Роком раніше інфляція дорівнювала 2,7%. За прогнозами ЄЦБ, в 2014 році інфляція сповільниться до 1,3%, при тому що цільовий показник становить 2%.
При цьому супротивники подальшого зниження процентної ставки вважають, що захід не призведе до пожвавлення економіки регіону, в якому реальна вартість позикових коштів сильно різниться для "ядра" і периферії. Так, розрив у ставках по кредитах малому та середньому бізнесу між відносно благополучною Францією і проблемними Італією та Іспанією становить до 4 п.п. Драгі раніше обіцяв знизити цю різницю за допомогою введення "нестандартних заходів", правда, не уточнивши, яких саме.