Європейський союз вважає, що Україні необхідно якомога швидше внести зміни в закон про здійснення державних закупівель. Про це сьогодні на брифінгу повідомив голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський, передає кореспондент РБК-Україна.
Європейський союз вважає, що Україні необхідно якомога швидше внести зміни в закон про здійснення державних закупівель. Про це сьогодні на брифінгу повідомив голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
"На жаль, в Україні цей закон не в повній мірі відповідає вимогам прозорості через виключення галузей з конкуренції. Ми б хотіли, щоб цей закон був виправлений якомога швидше, щоб забезпечити довіру до того, як робота в Україні ведеться, і як веде себе держава як економічний учасник ринку. Створення прозорих та рівних можливостей може підштовхнути потік міжнародних інвестицій в Україну", - сказав Томбінський.
На уточнююче запитання РБК-Україна Томбінський зазначив, що з закону повинні бути вилучені положення про виключення певних галузей зі стандартною конкуренцією.
Читайте також: В Україні за підсумками I кварталу 91% держзакупівель був здійснений в одного учасника
"Так, він повинен бути вдосконалений у тому плані, щоб створити рівні правила для всіх учасників цієї гри, в якій залучені державні гроші. Якщо є винятки для певних елементів ринку, на відміну від звичайної системи державних закупівель, то не створюємо конкуренції, а це не в інтересах українських громадян, оскільки це має бути конкурентний ринок. Якщо ринок є конкурентним, то ми будемо впевнені, що вибір різних постачальників, ціна, якість будуть кращими саме для споживача. Це також питання філософського характеру. 46 млн населення України повинні бути рушійною силою ринку. Ці виключення певних галузей, секторів зі стандартною конкуренцією повинні бути із закону вилучені", - зазначив він.
Про те, що сфера держзакупівель в Україні корумпована і непрозора, визнають вже і у владі. Про це в грудні заявляв тодішній в.о. першого віце-прем'єр-міністра Валерій Хорошковський, про це говорять і висновки Рахункової палати України.
Рахункова палата обґрунтовує свої висновки цифрами. Приміром, у закупівлі до Євро-2012 порушень виявлено на 18,8 млрд грн. Державні кошти, в основному, використовувалися непрозоро, неефективно і безконтрольно.
Читайте також: Українська влада не дбає про прозорість сайтів держзакупівель, - Transparency International
Про плачевну ситуацію з держзакупівлями в Україні говорять і за кордоном. Transparency International відзначає, що результати досліджень в сфері держзакупівель виявилися гіршими за найпесимістичніші оцінки експертів. Українська влада не піклується про прозорість сайтів держзакупівель.
У відповідь на ці звинувачення уряд Миколи Азарова підготував нову редакцію закону про державні закупівлі, яку більшість прийняла на виїзному засіданні парламенту на Банковій в кінці квітня. Президент вже підписав цей закон.
Документом тимчасово до 31 грудня 2015 року встановлено нові кваліфікаційні критерії для учасників процедур закупівель, згідно з якими замовник може вимагати від учасника замість наявності обладнання та матеріально-технічної бази, як це передбачено чинною нормою, наявність обладнання та матеріально-технічної бази, в тому числі власних виробничих потужностей та/або центрів обслуговування на території України.
Читайте також: Рахункова палата виявила порушень на 18,8 млрд грн у закупівлі до Євро-2012
За словами Азарова, зміни спрямовані на підтримку, насамперед, вітчизняного виробника під час здійснення процедури державних закупівель.
Однак ці зміни жодним чином не стосуються відкритості та прозорості сфери держзакупівель в Україні.