ua en ru

ЄС: Переговори щодо політичної частини Угоди про асоціацію відбудуться в Києві на наступному тижні

Автор: RBC.UA
Переговори щодо політичної частини угоди про асоціацію України з ЄС відбудуться в Києві наступного тижня. Про це пише видання "Комерсант-Україна" з посиланням на інформацію, отриману в представництві ЄС в Україні.

Переговори щодо політичної частини угоди про асоціацію України з ЄС відбудуться в Києві наступного тижня. Про це пише видання "Комерсант-Україна" з посиланням на інформацію, отриману в представництві ЄС в Україні.

Повідомляється, що в ході дискусії буде обговорюватися не тільки замовлена українською стороною перспектива членства, але і ряд інших спірних положень договору, в тому числі термін його дії та порядок перегляду його положень, включаючи норми зони вільної торгівлі. Так, українська сторона пропонує встановити десятирічний термін дії документа, а європейці вважають за краще зафіксувати його безстроковий характер.

Нагадаємо, Україна і ЄС почали переговори про створення Зони вільної торгівлі (ЗВТ) - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Натомість було схвалено рішення про те, що новий документ, який регламентує відносини України і ЄС, матиме назву "Угода про асоціацію".

При цьому високопоставлені чиновники ЄС неодноразово заявляли про можливе завершення переговорного процесу до кінця 2011 р. Так в квітні 2011 р. голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, а в червні комісар Єврокомісії з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле заявили, що в ЄС хотіли б завершити цього року переговори за Угодою про асоціацію і глибоку та всебічну ЗВТ.

30 вересня 2011 р. у Варшаві під час саміту "Східне партнерство" Президент України Віктор Янукович обговорив з представниками країн ЄС питання про асоціацію України з ЄС і створення ЗВТ. Тоді він заявив, що Україна сподівається, що в тексті Угоди про асоціацію з ЄС будуть відображені перспективи членства в ЄС. Європейські чиновники неодноразово заявляли, що не можуть дати Києву таких гарантій. Фюле раніше заявив, що Угода про асоціацію не буде включена перспектива членства України в ЄС, сказавши, що "в Угоді про асоціацію має бути згадка про перспективу приєднання України до ЄС. Це принципово важливо для нас, і ми будемо працювати над цим".

Останнім часом переговорний процес між сторонами загальмувався у зв'язку з засудженням Юлії Тимошенко на 7 років. Представники Європарламенту і Єврокомісії висловили стурбованість вироком екс-прем'єру України, як політично мотивованим. На думку аналітиків, вирок Тимошенко стане головним спотикання в підписанні угоди про ЗВТ та асоціації. При цьому, на думку інших спостерігачів, даний факт не відіб'ється на підписання угоди про ЗВТ, але загальмує підписання Угоди про асоціацію з ЄС, що передбачають подальшу євроінтеграцію України.

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон 13 жовтня заявила, що переговори ЄС і України щодо угоди про асоціацію та ЗВТ будуть продовжені, незважаючи на вирок Тимошенко.

На тлі критики ЄС з приводу вироку Тимошенко, Янукович заявив про те, що Україна повинна підписати таку угоду з Євросоюзом, яка потрібна країні. При цьому він зазначив, що Україна готова перенести на пізніший термін підписання Угоди про асоціацію і створення ЗВТ, заплановане на грудень, якщо європейські лідери виявляться до цього не готові у зв'язку зі справою Тимошенко. "Якщо Європа або Україна з якоїсь причини не готова для цього (підписання угоди), це означає, що рішення може бути прийняте пізніше", - зазначив Янукович.

"Ми багато працювали над цією угодою, ми намагалися переконувати наших партнерів в Європейському Союзі, що ця угода має бути наповнений змістом і нести певні зобов'язання - зобов'язання України інтегруватися в європейський простір, це реформи, це європейські стандарти, а зобов'язання ЄС є чи ні? Ми ж не говоримо, давайте нам мільярди, платіть, хоча вони там країнам Євросоюзу багато допомагають. Ми таке питання не ставимо. Ми ставимо питання, щоб в цій угоді була відбита перспектива України, входження в Європейський Союз. Якщо цієї перспективи не буде, вона буде порожня. Це перше. Вона навіть, ну я скажу, буде негативно впливати на процес євроінтеграційний. Тобто мотивації немає в цій угоді", - сказав Янукович.

Вчора член Європейської комісії з питань торгівлі Карел де Гюхт повідомив, що в ході вчорашньої зустрічі з першим віце-прем'єр-прем'єром України Андрієм Клюєвим досягнуті всі угоди між Україною і ЄС щодо ЗВТ. Раніше Гюхт заявив, що втілення угоди між Євросоюзом та Україною про ЗВТ залежить від політичної волі офіційного Києва. При цьому він не бачить протиріч в підписаній угоді про ЗВТ в рамках СНД і створенням ЗВТ Україна-ЄС.

Економічна складова ЗВТ може почати функціонувати з 1 січня 2013 р зазначив, раніше директор департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин.

Тепер же, швидше за все, акцент в переговорному процесі зміститься на користь політичного питання.