ua en ru

ЄС узгодив виділення Кіпру 10 млрд євро для ліквідації наслідків кризи (відео)

Автор: RBC.UA
Глава Єврогрупи (об'єднання міністрів фінансів держав єврозони) Йерун Дейсселблум підтвердив виділення Кіпру 10 млрд євро для ліквідації наслідків кризи. Рішення про це було ухвалене після 10-годинних консультацій міністрів фінансів ЄС, представників Європейського центрального банку і Міжнародного валютного фонду.

Глава Єврогрупи (об'єднання міністрів фінансів держав єврозони) Йерун Дейсселблум підтвердив виділення Кіпру 10 млрд євро для ліквідації наслідків кризи. Рішення про це було ухвалене після 10-годинних консультацій міністрів фінансів ЄС, представників Європейського центрального банку (ЄЦБ) і Міжнародного валютного фонду (МВФ), передає Reuters.

Однією з цілей фінансової допомоги стане досягнення Кіпром паритету рівня державного боргу і розміру економіки до 2020 р. Досягнута в Брюсселі угода передбачає одноразовий збір у розмірі 9,9% на депозити кіпрських банків розміром понад 100 тис. євро і 6,7% для внесків менше 100 тис. євро. Буде введений податок на прибуток з банківських внесків. Крім того, Никосії доведеться підвищити корпоративний податок 12,5%, тоді як зараз він складає 10%. Оподаткування депозитів дозволить отримати, за оцінками Дейсселблума, до 5,8 млрд євро.

У програмі допомоги Кіпру може взяти участь і МВФ, проте розмір допомоги з боку фонду ще підлягає твердженню. Глава Єврогрупи вітав залучення МВФ до розв'язання кіпрської кризи.

"Ми вважаємо, що пропозиція ЄС цілком під силу кіпрській економіці. МВФ думає про те, щоб внести свій внесок в допомогу від ЄС. Але його точний розмір поки не визначений, а уточнення вимагає деякого часу", - сказала глава міжнародної фінансової організації Крістін Лагард.

Раніше повідомлялося, що Кіпру може знадобитися до 17 млрд євро, що приблизно складає річний обсяг острівної економіки. "Різницю" острову доведеться знаходити з власних резервів. В даний час обговорюється питання введення додаткових податків на депозити місцевих банків.

Програма фінансової допомоги Кіпру пов'язана з низкою "чутливих" питань, включаючи відомий статус Кіпру як податкового притулку. У зв'язку з цим держави єврозони хочуть, щоб "багаті підприємці і компанії, які зберігають кошти на рахунках у банках республіки, також розділили тягар фінансового порятунку Кіпру".

Читайте також: Moody's на три ступені знизило рейтинг Кіпру

Нагадаємо, на початку березня міністри фінансів країн-учасниць єврозони і влада Кіпру домовилися про спільну протидію існуючим схемам з відмивання грошей у банках республіки.

Раніше на цьому тижні глава єврогрупи (об'єднання міністрів фінансів 17 держав ЄС) і міністр фінансів Нідерландів Йерун Дейсселблум також заявив у парламенті своєї країни, що розмір вливань ЄС в острівну економіку складе близько 10 млрд євро.

У січні 2013 р. член ЄЦБ Йорг Асмуссен заявив, що фінансові проблеми навіть такої порівняно невеликої держави, як Кіпр, не можуть бути не взяті до уваги, оскільки вони здатні підірвати крихку довіру інвесторів до всієї єврозони. Після цього Асмуссен відзначив, що Кіпр може оголосити дефолт у разі відтермінування надання країні фінансової допомоги.

Читайте також: Fitch знизило суверенний кредитний рейтинг Кіпру з ВВ- до B

Асмуссен додав, що фінансова допомога Кіпру не буде "вулицею з одностороннім рухом". В обмін на позики уряд цієї країни буде зобов'язаний виконувати "тяжкі умови" кредиторів, зокрема скорочувати фінансовий сектор, що розрісся, і підвищувати прозорість банківських операцій.

Нагадаємо, що Кіпр звернувся за фінансовою допомогою до "трійки" міжнародних кредиторів (Європейський союз, Міжнародний валютний фонд і ЄЦБ) в червні 2012 р., після того, як економіка острова опинилася в кризі через проблеми в материковій Греції.

Читайте також: Кіпр може оголосити дефолт у разі відтермінування надання країні фінансової допомоги, - член правління ЄЦБ

У лютому 2013 р. лідер кіпрських консерваторів Нікос Анастасіадес (на фото) переміг на президентських виборах в острівній республіці, набравши близько 57,48% голосів.

Експерти зазначають, що ключовим завданням нового глави держави стане виведення економіки країни з кризи. За оцінками Європейської комісії, в 2013 р. ВВП Кіпру скоротиться на 3,5%. Кіпру необхідно знайти до 17,5 млрд євро, щоб впоратися з економічними складнощами, спровокованими проблемами в сусідній Греції. Зокрема, на рекапіталізацію банківської системи може знадобитися до 10 млрд євро.