ua en ru

ЄС готує реформу в роботі "великої трійки" рейтингових агенцій

Автор: RBC.UA
Єврокомісія розробила проект реформи роботи рейтингових агенцій, в якому зібрані воєдино різні ініціативи, що довгий час обговорювалися політиками і економістами. При цьому, як повідомила The Financial Times, зміни торкнуться не тільки самої болючої теми - суверенних рейтингів, але й оцінки фінансових інструментів. По суті, перегляду піддадуться всі основні принципи роботи "великої трійки" рейтингових агенцій в Європі.

Єврокомісія розробила проект реформи роботи рейтингових агенцій, в якому зібрані воєдино різні ініціативи, що довгий час обговорювалися політиками і економістами. При цьому, як повідомила The Financial Times, зміни торкнуться не тільки самої болючої теми - суверенних рейтингів, але й оцінки фінансових інструментів. По суті, перегляду піддадуться всі основні принципи роботи "великої трійки" рейтингових агенцій в Європі.

Нові норми припускають в першу чергу обмеження тривалості роботи з емітентами цінних паперів. "Рейтингові агенції не зможуть працювати з одним емітентом більше трьох років або більше року, якщо за цей період вони виставлять більше десяти рейтингів його боргових інструментів", - цитує видання законопроект. Агенція зможе відновити співпрацю з емітентом не раніше ніж через чотири роки.

Ще одна зміна торкнеться повноважень регулятора сектора - ESMA. Єврокомісія пропонує наділити його додатковими функціями. У тому числі ESMA зможе забороняти агенціям виставляти рейтинги країнам, які отримують допомогу зі стабфонду ЄС.

Таким чином, за задумом авторів документа, регулятор буде запобігати виставленню рейтингів в невідповідний момент, щоб не погіршити і без того складне становище проблемних країн. При цьому розрахунок рейтингів має стати більш прозорим. За задумом єврокомісара з внутрішніх ринків Мішеля Барньє, оцінки кредитоспроможності країн повинні публікуватися після закриття європейських бірж, але не пізніше, ніж за годину до їх відкриття.

Коли змінені правила набудуть чинності, поки неясно. За даними Financial Times Deutschland, Барньє має намір представити свої пропозиції щодо нового закону вже в листопаді. Якщо їх схвалять Європарламент і законодавчі влади 27 країн, то обмеження можуть набути чинності в кінці 2012 року. Тим не менш, Великобританія може відхилити документ.

Спеціальний комітет верхньої палати парламенту Великобританії ще влітку визнав агентства невинними в розпалюванні кризи і не схвалив ініціативу Барньє за скасування рейтингів для країн, які одержують фінансову допомогу. Замість цього британці порадили вивчити можливість створення незалежного конкурента американським монополістам.

Зазначимо, досить гострій критиці піддаються дії рейтингових агентств зараз, під час кризи суверенних боргів зони євро. Багато експертів вважають, що агентства своїми діями лише додають нервозності учасникам ринків, що призводить до подальшого зростання вартості запозичень для проблемних держав.

Нагадаємо, 14 жовтня міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's (S&P) знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Іспанії на один щабель - з АА до АА-. Прогноз за рейтингом - "негативний". Своє рішення експерти S&P пояснюють як макро-, так і мікроекономічними причинами. Згідно аналітиків агентства, зниження довгострокового рейтингу Іспанії викликане, в першу чергу, нестійкістю економічного зростання, залежністю приватного сектора від припливу іноземного капіталу на тлі великого боргу країни і загальної нестабільної ситуації в єврозоні.

Наприкінці вересня S&P знизило суверенний кредитний рейтинг Італії на одну сходинку - з A+ до А, прогноз по рейтингу "негативний". Основними причинами зниження рейтингу Італії названа нестабільність економіки, зокрема, податково-бюджетної сфери, а також проблеми політичного характеру. На думку аналітиків агентства, у Італії, третьої економіки єврозони, на даний момент немає передумов до економічного зростання, багато в чому через управлінську слабкість правлячої коаліції, яка не здатна ухвалювати рішення для ефективної боротьби з кризою.

5 жовтня Мoody's Investors Service знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз за рейтингом - "негативний". При цьому експерти підтвердили короткостроковий рейтинг на рівні Prime-1. Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн єврозони через високі обсяги національних боргових зобов'язань і пов'язана з цим втрата довіри кредиторів та інвесторів. Також згадується зниження макроекономічних показників, як на національному, так і на глобальному рівні. Крім того, в агентстві зазначають наявність ризиків недотримання прийнятих фіскальних показників, обумовлене політичним фактором, і, як наслідок, подальше посилення боргової кризи.

Але найбільш неоднозначну реакцію на світових ринках викликало зниження рейтингу США до рівня АА+ агентством S&P 5 серпня. Прогноз за рейтингом - "негативний". Як повідомили аналітики агентства, причина зниження рейтингу криється в побоювання щодо зростання дефіциту бюджету країни. На їх думку, ефективність американської політики в області фінансів ослабла. Відзначимо, що це перший випадок зниження кредитного рейтингу в історії США. Раніше він перебував на рівні ААА - показнику вищого ступеня надійності кредитоспроможності країни. Влада США заявила свій протест у зв'язку з, на її думку, необґрунтованим зниженням рейтингу.