ua en ru

Ердоган: Туреччина припиняє військову співпрацю з Францією

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган заявив про припинення військової співпраці з Францією. За його словами, французьким військовим літакам більше не дозволяється сідати на турецькій території, а французькому військовому флоту - користуватися турецькими портами, передає радіо "Свобода".

Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган заявив про припинення військової співпраці з Францією. За його словами, французьким військовим літакам більше не дозволяється сідати на турецькій території, а французькому військовому флоту - користуватися турецькими портами, передає радіо "Свобода".

Раніше сьогодні Туреччина відкликала свого посла у Франції. Про відкликання посла було оголошено по турецькому телебаченню. Посол Тахсін Бурджуоглу залишить Францію в п'ятницю. Пізніше Ердоган також оголосив про те, що Туреччина припиняє програму державних візитів між двома країнами.

Всі ці заходи - реакція турецьких властей на закон про введення кримінальної відповідальності за заперечення факту геноциду вірмен в Османської імперії під час Першої світової війни. Його прийняла сьогодні нижня палата французького парламенту. Ердоган назвав прийнятий французьким парламентом закон "політикою, заснований на расизмі, дискримінації і ксенофобії". За словами турецького прем'єра, закон "відкриває рани" у відносинах з Францією, які "буде важко залікувати".

До лютого 2012 р. закон буде розглянуто в Сенаті, верхній палаті парламенту.

Згідно з законопроектом, публічне заперечення геноциду буде каратися тюремним терміном до одного року або штрафом у розмірі до 45 тис. євро.

Перед голосуванням у Парижі турецький прем'єр заявив, що метою голосування є підвищення рейтингів Президента Франції Ніколя Саркозі до майбутніх в наступному році виборах, але такі дії можуть завдати шкоди французько-турецьким відносинам". Як передає Анатолійське інформаційне агентство, Ердоган заявив, що у відповідь Туреччина розглядає можливість введення санкцій проти Франції.

Правляча і опозиційні партії Туреччини виступили з сумісною заявою, яка засуджує законопроект, відзначивши, що він "ганьбить турецьку історію".

Поблизу французького посольства в Анкарі пройшла акція протесту.

Міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу висловив надію, що Франція не пожертвує "великою і старою дружбою і французькими цінностями заради політичної та передвиборної вигоди". "Але, без сумніву, ніхто не може чекати, що ми промовчимо і ніяк не відреагуємо", - сказав глава турецького МЗС журналістам.

Однак єдиної думки щодо законопроекту у самій Франції немає. Міністр закордонних справ країни Ален Жюппе висловив заклопотаність з приводу імовірного відчуження такого важливого торговельного партнера, як Туреччина. Деякі французькі історики також різко відреагували на спроби ввести статтю про заперечення геноциду вірмен, звинувативши парламентаріїв у спробі правового втручання в історію.

Зазначимо, Франція формально визнала вбивства вірмен геноцидом в 2001 р. Ухвалений сьогодні закон передбачає покарання у вигляді великого штрафу або ув'язнення строком до 1 року - за заперечення того, що вбивства були геноцидом. Схожим чином у Франції карається заперечення Голокосту.

Крім Франції, ще більше 20 країн офіційно визнали події 1915 р. геноцидом.

За вірменським даними, в 1915 р. в османській Туреччині було вбито близько півтора мільйона вірмен. За версією Анкари, загинуло приблизно 300 тис. вірмен. Крім того, внаслідок повстання вірмен проти Османської імперії при вторгнення російських військ у Східну Анатолію загинуло багато турків.

Зазначимо, у Франції проживає близько півмільйона вірмен, і їхні голоси можуть зіграти важливу роль на президентських виборах наступного року, нагадує BBC.

Вірменська влада вітала рішення Національних зборів Франції. Однак на рішення французького парламенту гнівно відреагував Азербайджан.