ua en ru

Епістолярна енергетика

Автор: RBC.UA
«... а вона взяла оселедець і єйною мордою почала мене в харю тикати».«Ванька», А.П.Чехов Тільки ці рядки приходять на розум, коли чуєш різко риторику з боку чиновника Європейського енергоспівтовариства (ЕС) по відношенню до України, яка різко змінилась.

«... а вона взяла оселедець і єйною мордою почала мене в харю тикати».
«Ванька», А.П.Чехов

Тільки ці рядки приходять на розум, коли чуєш різко риторику з боку чиновника Європейського енергоспівтовариства (ЕС) по відношенню до України, яка різко змінилась. І не тільки риторику. Не встигло висохнути чорнило, після підписання традиційного, сьомого за рахунком протоколу між Україно та ЕС, де останнє не мало жодних претензій до Києва щодо виконання умов членства, як Україна опинилася під шквальним вогнем критики з боку представників ЕС.

Зокрема, були висунуті опосередковані претензії до ДТЕК, як основного експортеру електроенергії з України до Європи. У відкритому листі, опублікованому на сайті ЕС, сказано, що «у Секретаріата склалась попередня думка, що українські правила розподілу перетину, а також заборона на вторинну торгівлю ним порушують кілька положень і принципів Європейського Енергетичного Співтовариства». Секретаріат ЕC надав Україні три місяці для того, щоб відреагувати на цей лист і обгрунтувати нинішню позицію з питання експорту.

Читайте також: ЄС готовий до створення тристороннього консорціуму з управління ГТС, але потрібні гарантії, - посол ЄС в Україні

Другим кроком став лист щодо підвищеного вмісту сірки в рідкому паливі. З цього приводу новопризначений директор Секретаріату ЕС Янез Копач відзначив, що «минулого тижня ми, наприклад, відкрили проти України справу за невиконання впровадження директиви про зменшення вмісту сірки у певних видах рідкого палива. Може бути, відкриття цієї справи і буде шляхом для початку конструктивного діалогу з українською владою». Прекрасний привід для конструктивного діалогу.

Наступним моментом (і схоже далеко не останнім) стала заява директора Секретаріату ЕС щодо того, що Україна не зверталася за допомогою по вирішенню питання щодо будівництва «Південного потоку». Він заявив, що «тут відіграють вирішальну роль правила Третього енергетичного пакета ЄС. Якщо «Південний потік» буде дотримуватися принципів Третього пакету, то це, без сумніву, буде проект, який буде вітатися», - упевнений Копач. У цьому зв'язку він відзначив, що даний Пакет також спрямований на захист національних інтересів країн-учасниць ЕС.

Читайте також: Україна і ЄС підписали меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС

Так, до речі, щодо реверсу теж повна невизначеність. Принаймні, ЕС не в курсі, як будуть розвиватися події. «Що стосується імпорту газу до України через Словаччину, то Секретаріат спільно з Комісією у жовтні 2012 р. організував технічну нараду з операторами передавальних систем з обох країн, переслідуючи мету спростити реверсний потік по трубах, що з'єднує Словаччину та Україну. На сьогоднішній день Секретаріат не поінформований про якісь результати цієї зустрічі», - сказав Копач.

Які думки приходять в зв'язку з усім вищесказаним? По-перше, всі спірні питання раніше вирішувалися на рівні Секретаріат ЕС - профільне міністерство України. Жодна зі сторін не вдавалася до публічної «прочуханки» партнера.

ЕС явно змінило тональність, яка дуже, за своєю суттю, та один в один нагадує позицію Кремля: як тільки Україна намагається переглянути політичний вектор руху - починаються економічні санкції. Причому, відбувається це в кращих традиціях середньовічних єзуїтів, як, наприклад, у випадку з компанією Рината Ахметова, коли претензії висуваються до національного регулятора, а не до самої компанії. І Європа тут немовби ні при чому, а у конкурента явно можуть виникнути проблеми з постачаннями електроенергії в ЄС.

Читайте також: ЄС готовий дослідити разом з Україною її невикористаний потенціл у сфері зберігання газу, - єврокомісар

Не менш цікавий аспект з вмістом сірки в нафтопродуктах. По-суті, заява підштовхує Україну до збереження імпортозалежності в сфері нафтопродуктів. Природно, що ЄС дуже влаштовує існуюча ситуація, коли Україна є суто споживацьким ринком, внаслідок чого вся додана вартість іде в бюджети інших країн, в т.ч. - Європи.

А в разі відновлення власної переробки, природньо, буде відновлено і постачання нафти з РФ на українські НПЗ, що це зараз, приміром, відбувається на Одеському НПЗ. А там, де присутні економічні зв'язки, політичні цілком можуть бути природним продовженням.

Ну і з «Південним потоком» - просто нонсенс. Два листи було надіслано в минулому році Міненерго на адресу Секретаріату ЕС, де прямо вказувалося на необхідність проведення екстрених консультацій по «Південному потоку» для вирішення дискусійної ситуації. Тепер же з'ясовується, що ніхто ніяких листів не отримував. Більш того, ЕС підтримує розвиток даного проекту, як однієї і складових енергобезпеки Євросоюзу.

Читайте також: Газовий ендшпіль 2013

Як правильно відзначили в Міненерго України, якщо існує українська газотранспортна система, то навіщо будувати газопроводи в обхід України? Та ще й через країни, які не є, на відміну від України, членами ЕС?

Загалом, ситуація точнісінько по Антону Павловичу. «Приїжджай, милий дідусь, - продовжував Ванька, - Христом богом тебе молю, візьми мене звідсіля. Пожалій ти мене сироту нещасну, а то мене всі б'ють і їсти пристрасть хочеться, а нудьга така, що й сказати не можна, все плачу. А нещодавно господар колодкою по голові вдарив, так що впав і насилу прочумався. Пропаще моє життя, гірше собаки всякої...».

Валентин Землянський, незалежний експерт з енергетичних питань, спеціально для РБК-Україна