ua en ru

Епідеміолог Ірина Колеснікова: Далеко не всі випадки кору в Україні реєструються

Епідеміолог Ірина Колеснікова: Далеко не всі випадки кору в Україні реєструються Ірина Колеснікова підкреслила, що кір - це небезпечне захворювання (фото Віталій Носач, РБК-Україна)

В Україні можна говорити про епідемію кору, вважає голова Національного комітету з верифікації елімінації кору та краснухи Ірина Колеснікова. Докладніше - в інтерв'ю РБК-Україна.

За січень-листопад минулого року в Україні, за даними Центру громадського здоров'я, зареєстровано 3382 випадки захворювання на кір. Це 43,3 рази більше, ніж за аналогічний період 2016 року (78 випадків). При цьому на 29 грудня 2017 року 102 спалахи кору відмічені у 16 регіонах України. В основному, зростання захворюваності на кір відбувається за рахунок дітей. Їх частка в загальному числі пацієнтів в 2017 році склала 75,6%.

У минулому році в Україні зареєстровано п'ять летальних випадків від кору. Всі в Одеській області - двоє дітей і троє дорослих.

В Україні діє Національний комітет по верифікації елімінації кору та краснухи. Цей орган, що функціонує на громадських засадах, перевіряє як Україна бореться з кором та краснухою, щоб повністю знищити їх поширення в країні. Для цього комітет, до складу якого входять незалежні експерти, отримує від МОЗ статистичні дані про ситуацію із захворюваністю на кір в Україні, оцінює їх, аналізує, у разі необхідності готує рекомендації МОЗ. Після цього комітет надає щорічний звіт Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) про те, як Україна бореться з кором та краснухою. На підставі цих звітів ВООЗ приймає рішення про те, чи вдалося країні перемогти захворювання.

В інтерв'ю РБК-Україна голова Національного комітету з верифікації елімінації кору та краснухи, завідуюча кафедри епідеміології НМУ ім. Богомольця, професор Ірина Колеснікова розповіла про те, чи є в Україні епідемія кору, чи всі випадки цього захворювання реєструються, чи достатньо необхідної вакцини в Україні і чи варто повторно вакцинуватися дорослим.

- Чи можна вже зараз констатувати епідемію кору в Україні?

- Офіційно ми говоримо про те, що це - спалах. Але насправді, це сукупність спалахів в різних областях. Тому, з епідеміологічної точки зору, можна говорити про епідемію. Епідемія - це різке перевищення середнього рівня захворюваності тим чи іншим недугою. Якщо у 2016 році в Україні було 102 випадки кору, то в 2017 році їх було зафіксовано більше трьох тисяч. При таких показниках можна говорити про епідемічне поширення.

Тим більше, що у мене є дані з регіонів про те, що далеко не всі випадки кору реєструються. Приміром, у деяких регіонах лабораторні центри Моз не приймають повідомлення про кору від лікарів приватної практики. Таким лікарям кажуть, щоб вони направляли пацієнтів в державні інфекційні лікарні. Але не всі випадки кору потребують госпіталізації, тому часто батьки не їдуть зі своїми хворими дітьми через все місто у такі лікарні. Це недоцільно, оскільки може призвести до ще більшого поширення кору, коли дитина проїде з однієї клініки в іншу в громадському транспорті.

- За вашою оцінкою, скільки випадків кору залишаються поза рамками офіційної статистики?

- Я вважаю, що стільки ж (три тисячі випадків, - ред.), якщо не більше.

- В яких регіонах ситуація із захворюваністю на кір найскладніша?

- Вже спалахи кору реєструються повсюдно. Але кількість хворих дітей і дорослих різне. При цьому - проблема з належним контролем рівня захворюваності. Є випадки, коли сімейних вогнищ кір переноситься в організовані колективи, тобто, в дитсадки і школи. Це призводить до того, що число хворих відразу зростає з однієї-двох осіб до п'ятнадцяти і більше. Фактично, при заносі кору в групу дитсадка або клас в школі все не щеплені діти відразу хворіють. Ризик заразитися кором непривитому людині від хворої з цим захворюванням складає 97-98%.

- чи Вірно, що поширення кору в Україні почалося з Одеси, де кількість хворих максимально високе?

- Ні. Спалах були вже в 2016 році в Івано-Франківській області, а потім уже в Одеській.

- Скільки людей в Україні померли від кору в останні роки?

- У ЗМІ я зустрічала інформацію про те, що в минулому році в Україні від кору померло п'ятеро людей. Але, згідно з офіційною статистикою, яку ми отримали від Моз для передачі у Всесвітню організацію охорони здоров'я, таких випадків в 2017 році було лише два. Чому так відбувається? Я не думаю, що хто-то це приховує. Швидше за все, це похибки при статистичному обліку. Наприклад, у звітності вказали, що чоловік помер від пневмонії, але насправді, пневмонія була ускладненням кору.

- чи Можна говорити, що нинішня епідемія кору є циклічною, тобто не залежною від низького рівня вакцинації людей? Адже такі масові випадки захворювання були вже в 2006 і 2012 роках.

- Циклічність для кору властива. Але вона притаманна для товариств, де не вакцинуються від кору. У країнах з високим рівнем охоплення вакцинацією не існує не те що циклічності або сезонності, там взагалі немає випадків захворювання на кір. 32 країни Європи і всі 35 країн американського континенту - і Південна і Північна Америка - вільні від кору. У цих країнах кір элиминирована. Цей науковий термін означає, що в цих країнах кір знищена, і що протягом трьох і більше років там не фіксуються випадки кору. При цьому у разі завезення кору з інших країн рівень вакцинації в цих країнах не дозволяє їй розголошувати, оскільки у населення високий рівень імунітету до цього захворювання.

Епідеміолог Ірина Колеснікова: Далеко не всі випадки кору в Україні реєструютьсяІрина Колеснікова: "Вже спалахи кору реєструються повсюдно" (фото Віталій Носач, РБК-Україна)

- В такому разі, чим зумовлені різкі спалахи захворюваності картаю в Україні в 2006, 2012 роках і зараз?

- На це впливають два фактори. По-перше, під час епідемій частина населення, яке хворіють на кір, отримує імунітет. По-друге, ще частина населення, піддавшись паніці, починає різко вакцинуватися. В результаті, кір на кілька років практично зникає. Але якщо б Україна весь час підтримувала високий рівень вакцинації від кору, то таких спалахів не було б.

- За вашим прогнозом, наскільки серйозною буде нинішній спалах кору? Скільки людина захворіє в Україні?

- Об'єктивних показників ми не побачимо, оскільки не всі випадки, як я вже сказала, реєструються. Кожен день я отримую через соціальні мережі особисті повідомлення від лікарів про те, що керівництво не дозволяє їм офіційно ставити діагноз кір, тому що з такими випадками необхідно виконати багато роботи, наприклад, треба точно прописати анамнез, виявити ланцюжок зараження. А якщо пацієнт був в іншій області, то необхідно передати інформацію про випадок захворювання і в той регіон, а також виявити ланцюжок захворювання і там.

- Який зараз рівень охоплення вакцинацією від кору населення?

- З-за паніки зараз батьки активніше стали вакцинувати дітей. У результаті В деяких регіонах рівень охоплення досяг необхідних 95%.

- чи Є зараз вакцина від кору в необхідній кількості в медустановах?

- Для вакцинації від кору використовується трикомпонентна бельгійська вакцина Priorix. Ми її використовуємо в країні з 2000 року. Це хороша вакцина з мінімумом протипоказань. Зараз ця вакцина є в наявності достатній кількості в медустановах України. Всі діти в Україні можуть нею вакцинуватися в державних і комунальних медустановах. Дорослі можуть вакцинуватися платно в приватних клініках.

- чи Можна заразитися на кір після вакцинації?

- Якщо вакцина правильно зберігалася і була правильно введена пацієнту, то людина більше не захворіє на кір. Якби щеплення від кору не захищали від цієї недуги, то ВІЗ не ставила б завдання до 2020 року ліквідувати кір в п'яти регіонах світу. В Європі використовують ту ж вакцину, що і у нас, і там щеплені не хворіють, а у нас чомусь хворіють?

Перехворіли на кір у дитинстві можуть нею повторно заразитися в дорослому віці? Віруси можуть мутувати за роки, відомі випадки, коли на вітряну віспу хворіють кілька разів.

- Повторні випадки кору у раніше перехворіли, звичайно ж описані в медичній літературі. Але буває це казуистически рідко.

- А чи правильно зберігається вакцина від кору в українських медичних установах?

- В наших медзакладах майже ніде не використовуються спеціальні холодильники. Як правило, для зберігання вакцин використовують побутові холодильники. Вакцина від кору дуже чуйно реагує на зміну температури. При перевищенні температури зберігання не вище 8 градусів за Цельсієм вона втрачає свої властивості. У 2013 році я брала участь в оціночної місії ВООЗ, яка вивчала, як в Україні налагоджено логістика вакцин і дотримання температурних режимів їх зберігання. Ця поїздка привела мене в зневіру.

- чи Варто зараз, під час спалаху кору, дорослим, які не знають, коли їх востаннє вакцинували, зробити це щеплення повторно?

- Це дуже неоднозначне питання. Багато українців, не заморочуючись, йдуть і роблять повторно щеплення. В принципі, це правильно рішення для тих, хто не пам'ятає точну дату своєї вакцинації або не знайшли свою прививочную документацію. Але навіть якщо і знайшли, то вакцинацію краще зробити повторно, оскільки в ті часи - в 70-80-их роках - було багато помилок в техніці введення вакцин, дотримання температурного режиму перевезення та зберігання вакцин. Ще один вихід - зробити в лабораторії аналіз, чи є у людини імунітет до кору. Але таке дослідження дорожче, ніж зробити щеплення. І потім, ми вже говорили, що зараз використовується трикомпонентна вакцина проти кору, епідемічного паротиту та краснухи. Вакцинація проти епідемічного паротиту у нас в країні почала проводитися з 1982 року, а проти краснухи – тільки з 2000 року, так що щепитися дорослим цією вакциною буде доцільно навіть з точки зору набуття імунітету до цим, також небезпечним інфекціям.

Епідеміолог Ірина Колеснікова: Далеко не всі випадки кору в Україні реєструються

Ірина Колеснікова: "Інтервал між вакцинацією повинен складати, як мінімум, місяць" (фото Віталій Носач, РБК-Україна)

- чи Можливі якісь негативні наслідки для дорослої людини від вакцинації, якщо її провести повторно?

- Ні. Єдине виключення - інтервал між вакцинацією повинен складати, як мінімум, місяць. За епідеміологічними показаннями, місцеві органи влади можуть за власний рахунок закупити вакцини від кору і вакцинувати ними доросле населення з груп ризику до 30 років, наприклад, лікарів або студентів.

- Після 30 років не можна вакцинуватися від кору?

- Можна і потрібно вакцинуватися від кору. Але законодавчо у нас прописано, що місцеві органи влади можуть закупити вакцини тільки для населення до 30 років. Цю норму ввели в 2005 році. Але її тоді ввели, тому що припускали, що в майбутньому у нас все населення старше 30 років буде вакциновано і просто не виникне необхідності для них закуповувати вакцини.

- Як зрозуміти, що чоловік захворів на кір? Які первинні симптоми захворювання?

- Перші симптоми схожі з ГРВІ - висока температура, кашель, нежить, кон'юнктивіт, висипання з'являється пізніше, зазвичай йде зверху вниз по тілу людини. Спочатку дуже складно запідозрити, що людина захворіла на кір. В цьому небезпека цього захворювання - пацієнт може не надати особливого значення симптомам, прийнявши їх за легку застуду, і піти кудись в організовані колективи, або наприклад, до кінотеатру, і таким чином заразити інших людей. При цьому інфікований пацієнт небезпечний для неболевших людей вже за три дні до появи висипки, тобто, в продромальному (час між інкубаційним періодом і хворобою, - ред.) періоді.

В Україні щеплення від кору почали робити в 1968 році. Тоді були щеплені всі діти до 11 років. До 1972 року провели масову вакцинацію. Після цього почали проводити планову вакцинацію. А з 1986 року в Україні дітей стали прищеплювати двічі, що закріпити ефект від першої вакцинації. Тому людям, яким у 1986 році було сім і більше років, а вони не отримали другу дозу вакцини, слід повторно зробити щеплення від кору.

- Чим лікується кір? Чи достатньо у лікарнях та аптеках необхідних ліків?

- Специфічного лікування кору немає. Не тільки в Україні, але в усьому світі. Вона лікується тільки симптоматично, тобто приймаються препарати, які знімають симптоми. Наприклад, при дуже високій температурі необхідно прийняти жарознижуючі ліки.

- Дорослі важче переносять кір, ніж діти?

- Звичайно, дорослі гірше переносять дитячі інфекції, в тому числі кір. Але це не означає, що дитину можна залишити не щепленим і чекати, що він може перехворіти на кір в легкій формі, і тоді у нього буде імунітет. Не варто відноситься до кору як до банальної дитячої інфекції, це небезпечне захворювання.

- В Україні досить поширена практика купівлі батьками довідок у лікарів про те, що вакциновані діти. Наскільки це серйозна проблема?

- Це не просто серйозна, але навіть загрозлива проблема. Підрахувати, скільки куплених довідок, неможливо. Але тут, до речі, виникає ще одна проблема. Це ж не просто покупка довідки. При купівлі довідки лікар вносить дані про вакцинації у всі форми медичної документації, в тому числі вноситься запис у журнал обліку профілактичних щеплень, і в мапу профілактичних щеплень, і в історію розвитку дитини, яку часто називають амбулаторною карткою. Так от у випадку, якщо батьки таких дітей захочуть зробити своїм дітям справжню щеплення, а не на папері, то у них будуть з цим складнощі. Лікар не має права зробити повторну вакцинацію такій дитині, адже у всіх медичних документах у нього вже є відповідні записи. В результаті, батьки можуть зробити таке щеплення тільки нелегально. Щоб не допустити такої ситуації, лікарі можуть піти на те, щоб зробити запис у картці, що попередня запис про вакцинацію було зроблено помилково. По суті, це єдиний спосіб легально зробити вакцинацію дітям, батьки яких раніше купили відповідну довідку.

- чи Необхідно в країні ввести якісь заходи, які б стимулювали батьків своєчасно вакцинувати дітей?

- У двох законах України записано, що в країні є обов'язкові щеплення, з їх переліку, у тому числі від кору. Крім того, у законодавстві прописано, що нещеплених дітей не повинні допускати в організовані колективи. Що ще можна придумати? Мін'юст у свій час дав роз'яснення, що таке обмеження не суперечить Конституції, де зазначено право на освіту. Адже таким дітям можна організувати дистанційне навчання або навчання на дому. Тому недопуск нещеплених дітей в дитсадок чи школу не суперечить Конституції.

- чи Достатньо в країні ліжок в інфекційних відділеннях лікарень на випадок подальшого активного поширення кору?

- Ні, тому що це інфекція дуже легко передається від однієї людини іншій - повітряно-крапельним шляхом. Таких хворих можна госпіталізувати тільки в бокси, а боксів в інфекційних лікарнях і відділеннях обмежена кількість. Технічно неможливо перопрофилировать звичайні палати під бокси. При цьому розмістити пацієнтів з кором в палатах інших відділень лікарні не можна, оскільки там загальна система вентилювання. Вірус кору дуже леткий - він може за системою вентилювання потрапити в інші відділеннях і на інші поверхи і там заразити пацієнтів.

Зараз ми не знайдемо рішення проблеми з браком місць для пацієнтів з кором в лікарнях. Вирішити її ми можемо строкової вакцинацією всіх, хто не був щеплений. Це стосується в тому числі і жителів населених пунктів, де вже реєструються спалахи кору.

- На вашу думку, чи варто вводити в регіонах зі спалахами кору карантин?

- Ні. Карантин щодо кору - це повна дурість, тому що після його введення нічого не зміниться. Ну, і ми це вже обговорювали, - карантин згідно з нашим законодавством може бути введений лише рішенням уряду. В даному випадку правомернее говорити про обмежувальні заходи. Так ось що зміниться після запровадження таких заходів? У нещеплених дітей, які будуть просто сидіти вдома, не з'являться адже антитіла до вірусу кору. Вони з'являться тільки у разі вакцинації або захворювання. Якщо хтось сподівається, що можна ввести карантин, наприклад, на три тижні, і за цей час зробити щеплення всім, то тоді можна вводити карантин. Але ми ж розуміємо, що ніхто не буде ходити по квартирах і вмовляти батьків відвести своїх дітей на вакцинацію.