ua en ru

Енергосистема України: що відбувається і що слід зробити

Енергосистема України: що відбувається і що слід зробити
Автор: RBC.UA
Станом на 9 грудня дефіцит потужностей в енергосистемі України оцінювався в 3119 МВт. НЕК "Укренерго", щоб збалансувати навантаження і не допустити розвалу всієї енергосистеми, застосовує графіки аварійних відключень. При цьому, маршрути постачання вугілля через воєнну ситуацію в зоні АТО, обмежені. Що робити, щоб виправити ситуацію, намагалися розібратися кореспонденти РБК-Україна.

Станом на 9 грудня дефіцит потужностей в енергосистемі України оцінювався в 3119 МВт. НЕК "Укренерго", щоб збалансувати навантаження і не допустити розвалу всієї енергосистеми, застосовує графіки аварійних відключень. При цьому, маршрути постачання вугілля через воєнну ситуацію в зоні АТО, обмежені. Що робити, щоб виправити ситуацію, намагалися розібратися кореспонденти РБК-Україна.

Сьогодні доступна потужність і навантаження Об'єднаних енергосистем України (ОЕСУ), згідно з прогнозом "Укренерго", становить 27,4 ГВт, середній рівень на 2014 р. - 29,1 ГВт, а доступна потужність станом на 8 грудня - 25,8 ГВт. Опитані експерти схиляються до думки, що прогноз можливого дефіциту електроенергії досягає 25% - 5000 МВт.

При цьому АЕС і ГЕС завантажені по максимуму. Відключення третього енергоблоку Запорізької АЕС посилило навантаження на ці складові енергогенерації. При цьому ТЕЦ працюють з урахуванням знижених лімітів газу.

Позавчора, 8 грудня, в аварійних ремонтах на максимум електроспоживання перебували 26 енергоблоків сумарною потужністю 6157 МВт, в тому числі, через дефіцит вугілля перебували 18 одиниць обладнання потужністю 4244 МВт.

В умовах дефіциту газу (відбір імпортного газу Україна почала вчора, 9 грудня) триває відбір газу з ПСГ. Ситуація критично ускладнюється браком вугілля, хоча цей вид палива, нехай і з перебоями, ввозиться з Росії.

Нагадаємо, основний обсяг антрацитів (марки А/Т) видобувається на Донбасі. На вугіллі марки А/Т працюють 50% українських електростанцій - 7 з 14. При цьому, антрацитові електростанції забезпечують потужність близько 9 ГВт, що становить 50 % споживання е/е промисловістю.

Через дії збройних формувань і зруйновану залізничну інфраструктуру вугілля заблоковане на Донбасі і не може бути поставлене на українські ТЕС. Наприклад, на "Ровенькиантрацит" і "Свердловантрацит" застрягли більше 2 млн тонн вугілля. Губернатор Луганської області Геннадій Москаль повідомляв, що на державних шахтах Луганської області знаходяться 122 тис. тонн вугілля, але "Укрзалізниця" не докладає зусиль для їх вивезення.

Тому через відсутність палива або через ремонтів зараз в Україні не працюють 44 з 86 вугільних енергоблоків. А запас вугілля марки А/Т на ТЕС становить від 3 до 15 діб - в залежності від графіка спалювання.

Так, на складах чотирьох ТЕС запасів антрациту залишилося менш ніж на три доби: на Луганській, Криворізькій та Вуглегірській ТЕС. На Придніпровській, Трипільській та Зміївській ТЕС запасів вистачить на 10 діб.

Дуже складна ситуація з забезпеченням вугіллям Луганської ТЕС, де вугілля вистачить на пару днів. Згідно з повідомленнями ДТЕК, компанія опрацьовує всі можливості і варіанти доставки вугілля, в тому числі - поставки з ростовських шахт. Зокрема, за 9 днів грудня на ТЕС було відвантажено 30,4 тис. тонн, в тому числі - 20,8 тис. тонн вугілля з шахт ДТЕК. Але ризики зупинки станції це поки не знімає, цього обсягу вистачить лише на тиждень роботи ТЕС.

Також ДТЕК спільно з "Укзалізницею" продовжує працювати над відновленням залізничного мосту через річку Тепла, підірваного в серпні, за якою вугілля доставлявся з ДТЕК "Ровенькиантрацит" і ДТЕК "Свердловантрацит".

Експерти стверджують, що для компенсації зниження потужності антрацитових станцій, теплові електростанції ДТЕК, що працюють на вугіллі марки Г, несуть навантаження в 1,5 рази вище звичайного. У листопаді станції ДТЕК виробляли 73% електроенергії всіх ТЕС України (в сегменті теплової генерації, крім ДТЕК, працюють ще дві компанії - приватна "Донбасенерго" і державна "Центренерго"). ДТЕК також нарощує видобуток вугілля марки Г на територіях, не охоплених військовими діями. За 11 місяців ДТЕК здобув 34,5 млн т вугілля.

Згідно з оперативними статистичними даними, ДТЕК забезпечує 75% видобутку енергетичного вугілля в країні.

Імпорт вугілля

Через скандал навколо вугілля з ПАР, до ТЕС дійде тільки перша партія імпортного палива: 50 тис. тонн до Зміївської ТЕС і 34,2 тис. тонн - до Трипільської ТЕС. Питання подальшого імпорту вугілля з ПАР, по суті, заблоковане. Також тривають суперечки навколо імпорту австралійського вугілля.

Поки лідером з імпорту палива залишається ДТЕК - з серпня по листопад компанія імпортувала для теплової генерації країни більше 1,4 млн тонн вугілля (64% всього імпорту вугілля за зазначений період) на суму 1,5 млрд грн. Більша частина цього вугілля має російське походження - воно завезене з Кузбасу. Також компанія завезла з Австралії 90 тис. тонн вугілля і очікує поставки в грудні ц. р. і січні 2015 року.

Таким чином, реальних постачальників імпортного вугілля сьогодні три - ПАР, Австралія (морським шляхом) і Росія (залізницею). Але пропускна здатність українських портів - 420 тис. тонн вугілля на місяць, що становить 33% від загальної місячної потреби. Решту 800 тис. тонн палива, так чи інакше, доведеться або купувати у невизнаних ДНР і ЛНР, або брати у Росії. Губернатор Донецької області Олександр Кіхтенко вже запевнив, що без вугілля, що видобувається на Донбасі і знаходиться під контролем бойовиків, Слов'янська ТЕС приречена на зупинку.

Власний видобуток вугілля

Лідером з видобутку вугілля в країні залишається ДТЕК. Компанія за 11 місяців здобула 34,5 млн тонн, що на 8% менше, ніж за аналогічний період 2013 року. Загальне падіння видобутку вугілля за підсумками року в Україні очікується на рівні 18%.

Незважаючи на падіння видобутку, ДТЕК забезпечує до 75% видобутку енергетичного вугілля в країні за підсумками листопада - понад 64% усього видобутку, 76% - видобутку вугілля марки Г, 75% - енергетичного вугілля).

ДТЕК "Павлоградвугілля" здобув 17,2 млн т і наростив видобуток за 11 місяців на 4,4% (за підсумками 2013 р. "ДТЕК Павлоградвугілля" здобув 18,2 млн т. Його частка у забезпеченні ТЕС на вугіллі марки М становила 66%). У 2014 році при видобутку "ДТЕК Павлоградвугілля" 18,9 млн т на тлі дефіциту антрацитового вугілля, а також скорочення роботи окремих підприємств його частка у забезпеченні ТЕС складе 75,7%.

"ДТЕК Добропіллявугілля" здобув понад 3 млн т. На ростовських шахтах ДТЕК видобуто майже 2 млн т вугілля (+60%).
З урахуванням видобутку держшахтами Львівсько-Волинського вугільного басейну можна сказати, що ТЕС України забезпечені вугіллям марки Р.

Що необхідно зробити для виходу з кризи

Після консолідації думок фахівців, набір антикризових дій виглядає наступним чином.

1. Створити антикризовий енергетичний штаб у складі Міненерговугілля, НКРЭКУ, "Укренерго", "Укрінтеренерго", виробників електричної енергії з усіма необхідними повноваженнями. Завдання штабу - комплексний аналіз ситуації та оперативне вироблення системних рішень щодо поставок енергоресурсів, балансу виробництва електроенергії, запасу потужностей і споживання. Штаб повинен працювати 24 години на добу і мати прямий контакт з першими особами держави.

2. Розблокувати постачання вугілля з РФ і вивезення видобутого українського вугілля із зони АТО, включаючи відновлення залізничного сполучення, у першу чергу, залізничного вузла у м. Дебальцеве.

3. Терміново створити нормативно-правове поле для імпорту електроенергії, організації імпорту вугілля і пошуку шляхів фінансування закупівлі. Для отримання ресурсу на закупівлю електроенергії та вугілля, ДП "Енергоринок" має погасити заборгованість за куповану електроенергію перед ГК ТЕС у розмірі 3,3 млрд грн і забезпечити 100% рівень оплати до кінця 2014 р.