Експортні квоти на зернові можуть бути введені протягом 10 днів. Про це після засідання уряду заявив віце-прем'єр-міністр з питань АПК Віктор Слаута, передає кореспондент РБК-Україна.
Експортні квоти на зернові можуть бути введені протягом 10 днів. Про це після засідання уряду заявив віце-прем'єр-міністр з питань АПК Віктор Слаута, передає кореспондент РБК-Україна.
«Квоти прийняті самі по собі. Залишається тільки питання їх адміністрування. Це має найближчим часом врегулювати Міністерство економіки», - сказав В.Слаута. Він також висловив думку про те, що квоти на кукурудзу не потрібні.
В.Слаута також заявив, що виступає проти продажу квот на аукціонах.
Крім того, міністр агрополітики Микола Присяжнюк повідомив, що квоти на сьогоднішньому засіданні уряду не розглядалися.
Нагадаємо, що на вчорашній нараді у прем'єр-міністра Миколи Азарова було ухвалено рішення відмовитися від продажу квот на експорт зернових на аукціонах.
Віце-прем'єр Борис Колесніков пропонував аукціони в якості відкритої форми розподілу квот. Тоді він зазначив, що перший аукціон відбудеться в кінці жовтня.
Проти продажу квот на аукціонах виступали віце-прем'єр з питань аграрної політики Віктор Слаута і саме міністерство. Як зазначив тоді В.Слаута, якщо б ініціатива була схвалена, зернотрейдери переклали б витрати на купівлю квот на сільгоспвиробників, а це призвело б до зниження закупівельних цін і недоотримання прибутку аграріями.
Відзначимо, на сайті Мінекономіки вчора був опублікований проект постанови "Про затвердження обсягів квот на окремі види сільськогосподарської продукції, експорт якої підлягає ліцензуванню до 31 грудня".
Згідно з проектом, квоти на експорт пшениці і суміші пшениці і жита (меслин) встановлюються у розмірі 500 тис. т, кукурудзи - 2 млн т, ячменю - 200 тис. т, жита і гречки - по 1 тис. т. Квоти повинна розподіляти комісія при Мінекономіки "пропорційно обсягам про наявність в експортера зерна, підтвердженим Мінагрополітики", йдеться в документі. При цьому принцип, яким міністерство буде керуватися, в документі не уточнюється.
Як повідомлялося, 7 жовтня ц.р. Кабінет міністрів України ввів квоти на експорт зерна попередньо до кінця року. Перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв повідомив тоді, що по суті квоти були введені 4 жовтня ц.р. За його словами, квоти складуть 2 млн т на кукурудзу, 500 тис. т на продовольче зерно і 500 тис. т на ячмінь. Перший віце-прем'єр додав також, що ці квоти будуть діяти попередні до кінця року і якщо найближчим часом закінчиться закупівля зернових у Держрезерв і Аграрний фонд, то уряд може зняти їх.
Нагадаємо, 3 жовтня М.Азаров повідомляв, що в Україні можливе квотування експорту зерна після перевірки його запасів. Він також повідомляв, що Агрофонд купує зерно по 1650 грн/т.
На думку фахівців інвестиційної компанії Phoenix Capital, яке вони висловлювали у вересні ц.р., якщо Кабмін України введе квоти на експорт зерна, світові ціни на пшеницю підвищаться з поточного рівня в 5,9 дол за бушель. Внутрішні українські ціни на зерно в цьому випадку будуть нижче 126,6 дол за т, що вище рівня 2009 р. -102,7 дол за т.
У свою чергу аналітики інвестиційної групи "Сократ" вважають, що Україна може експортувати 13-14 млн т зерна в поточному маркетинговому році (липень 2010 р. - червень 2011 р.), що буде на 32-37% менше минулого сезону.