ua en ru

Експерти: Виконання річного плану "Газпрому" з експорту газу під питанням

Автор: RBC.UA
Перший квартал, що зазвичай характеризується високими обсягами експорту, в цьому році, схоже, стане для "Газпрому" провальним. Якщо в січні-лютому поставки монополії впали тільки в напрямку країн СНД, то в березні майже на чверть просів експорт і до Європи. Це поставить під питання виконання річного плану "Газпрому" з експорту, вважають експерти.

Перший квартал, що зазвичай характеризується високими обсягами експорту, в цьому році, схоже, стане для "Газпрому" провальним. Якщо в січні-лютому поставки монополії впали тільки в напрямку країн СНД, то в березні майже на чверть просів експорт і до Європи. Це поставить під питання виконання річного плану "Газпрому" з експорту, вважають експерти.

З початку року експорт російського газу в країни Європи впав на 9,7%, до 38 млрд куб. м, виходить з даних ЦДУ ПЕК на 27 березня. Таким чином, за попередніми підрахунками, у першому кварталі експорт "Газпрому" в європейському напрямку може скласти 39,2 млрд куб. м - це на 12% нижче, ніж за цей же період 2011 р. (тоді "Газпром" експортував 44,4 млрд куб. м).

При цьому в березні експорт монополії в далеке зарубіжжя знизився в порівнянні з минулим роком майже на чверть, до 11,3 млрд куб. м. З них через Україну був транспортований рекордно низький обсяг газу - 3,6 млрд куб. м (-47% з початку місяця). У той же час в січні-лютому саме експорт до Європи частково компенсував різке падіння поставок до країн СНД, які за два місяці знизилися на 36%, до 11,6 млрд куб. м, в основному через зниження експорту газу в Україну.

"Нинішнє падіння експорту може бути обумовлено тим, що в очікуванні зниження цін "Газпрому" у другому кварталі європейські споживачі вважають за краще відбирати газ з ПСГ, заповненість яких зараз перевищує середні значення", - вважає аналітик ІФД "КапиталЪ" Віталій Крюков. З іншого боку, зниження експорту монополії в першому кварталі може бути викликане і нарощуванням поставок газу з Лівії, більшу частину яких в минулому році замістив "Газпром" (до кризи Лівія постачала до Італії близько 9 млрд куб. м газу). Крім того, підтримку "Газпрому" в минулому році надала продаж значної частини газу RosUkrEnergo відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу, писала раніше РБК daily.

Враховуючи, що найбільше зростання експорту "Газпрому" традиційно припадає саме на перший квартал (в минулому році поставки до Європи в перші три місяці забезпечили майже 30% річного експорту), стає ясно, що в поточному році монополії навряд чи варто розраховувати на зростання зарубіжних поставок. Раніше "Газпром" уже переглянув прогноз з експорту в Європу на 2012 р. у бік пониження - з 164 млрд до 154 млрд куб. м. Однак і цей обсяг навряд чи буде досягнутий. "При найбільш оптимістичному сценарії експорт "Газпрому" до Європи залишиться на рівні минулого року - 150 млрд куб. м", - вважає Крюков. Але в другому кварталі запускається СПГ-завод в Анголі, так що показники швидше за все будуть гіршими, підсумував експерт.

Варто також відзначити, що під час аномального похолодання в Європі в лютому с. м. "Газпром" не зміг забезпечити європейських споживачів достатньою кількістю "блакитного палива". Москва звинуватила Київ у несанкціонованому відборі російського газу, призначеного для європейських споживачів.

У 2011 р. Україна транспортувала до Європи 101 млрд куб. м газу. За 12 міс. 2010 р. обсяг транзиту природного газу по території України склав 149 млрд 961,05 млн куб. м, що на 6,25% більше, ніж за аналогічний період 2009 р. Транзит природного газу через територію України в 2010 р. збільшився на 2,9% в порівнянні з 2009 р., до 98 млрд 602, 49 млн куб. м, з них до країн Західної Європи - 95 млрд 426,27 млн куб. м, в країни СНД - 3 млрд 176,22 млн куб. м (більше на 6,61%).

НАК "Нафтогаз України" в березні імпортував 1,9 млрд кубометрів природного газу. Таким чином, у порівнянні з лютневим імпортом на рівні 3,1 млрд куб. м, постачання в березні знизилися на 38%. Ціна газу в I кварталі 2012 р. становить 416 дол. за 1 тис. куб. м, отже, "Нафтогаз" повинен до 7 квітня перерахувати "Газпрому" близько 790 млн дол.

Додамо, що ціна російського природного газу в першому кварталі 2011 р. зросла до 264 дол. за 1 тис. куб. м порівняно з 252 дол. за 1 тис. куб. м в четвертому кварталі 2010 р. У другому кварталі 2011 р. ціна становила близько 297 дол. за 1 тис. куб. м, у третьому - близько 355 дол. за 1 тис. куб. м, у четвертому - близько 400 дол. за 1 тис. куб. м. В цілому в 2011 р. було імпортовано газу на суму 11,785 млрд дол.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров раніше повідомляв, що Україна до 2011 р. сплатила близько 70 млрд грн за газ.

На початку вересня 2011 р. газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу у зв'язку з черговим зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м до 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.