Рішення про повернення "Нафтогазом України" 11 млрд куб. м газу RosUkrEnergo повинен підтвердити Верховний суд України. Таку думку висловив експерт газового ринку, колишній прес-секретар "Нафтогаза України" Валентин Землянський.
Рішення про повернення "Нафтогазом України" 11 млрд куб. м газу RosUkrEnergo повинен підтвердити Верховний суд України. Таку думку висловив експерт газового ринку, колишній прес-секретар "Нафтогаза України" Валентин Землянський, повідомляє РБК.
Він додав, що аргументів і доказів, зібраних "Нафтогазом України", цілком достатньо для оскарження рішення у вищій судовій інстанції Швеції.
В.Землянський не виключає, що рішення Стокгольмського арбітражу може бути використане "Газпромом" для тиску на українську сторону при переговорах зі створення СП і подальшому поглинанню "Нафтогаза України".
"Підтвердженням цьому є могутня інформаційна кампанія про безальтернативність варіанту повернення газу, пасивна позиція "Газпрому" в арбітражному процесі, який виступив продавцем спірних обсягів газу "Нафтогазу", і наміри російського монополіста вийти зі складу акціонерів RosUkrEnergo", - аргументував експерт свою точку зору.
На його думку, наступним кроком можуть стати претензії представників RosUkrEnergo щодо доступу на внутрішній ринок України і наданню можливості реекспорту частини відсуженого газу. "Або ж запропонують українській компанії викупити вказані обсяги, що на сьогоднішній день є нездійсненним", - зазначив В.Землянський.
"Оскільки задоволення таких претензій RosUkrEnergo суперечитиме контрактам між "Нафтогазом" і "Газпромом" з постачання газу в Україну і забороні на реекспорт Україною газу, це може спровокувати черговий конфлікт між "Нaфтогазом" і "Газпромом". Українська сторона опиниться "між двох вогнів" і, найімовірніше, буде вимушена звернутися до "Газпрому" для вирішення ситуації", - продовжив фахівець.
Нагадаємо, вчора міністр палива та енергетики України Юрій Бойко заявив, що віддати 12,1 млрд куб. м газу RosUkrEnergo неможливо.
У свою чергу віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко, коментуючи рішення Стокгольмського арбітражного суду, заявив, що в бюджеті України на 2010 р. не передбачено компенсування збитків компанії RosUkrEnergo.
Нагадаємо, 8 червня прес-служба «Нафтогазу» повідомила, що НАК «Нафтогаз України» не отримала рішення Стокгольмського арбітражного трибуналу.
Раніше прес-служба Centragas повідомила, що Стокгольмський арбітражний трибунал виніс рішення під час суперечки між RosUkrEnergo і «Нафтогазом». Суд зобов'язав "Нафтогаз" повернути RosUkrEnergo 12,1 млрд куб. м газу, а також відшкодувати близько 200 млн дол. за різні порушення умов контрактів із постачання, транзиту і зберігання газу.
Відзначимо, дочірня структура компанії Дмитра Фірташа Group DF, Centragas Holding AG, є власником 50% частки в RosUkrEnergo, співвласником якої також є "Газпром".
Нагадаємо, під час арбітражних судових розглядів у Стокгольмському арбітражному трибуналі між «Нафтогазом» і RosUkrEnergo розглядалися вимоги, які належать до платежів, що підлягають до оплати, і штрафів відповідно до контрактів із постачання газу; платежів, що підлягають до оплати, і штрафів відповідно до контрактів із транзиту і зберігання газу; вимог про повернення вкраденого обсягу газу в розмірі 11 млрд куб. м газу з підземних сховищ України.
Остаточне рішення, відповідно до перших двох пунктів, було прийнято Стокгольмським арбітражним трибуналом від 30 березня 2010 р.
Відповідно до цього рішення, обидві сторони - RosUkrEnergo і «Нафтогаз» повинні були провести один одному певні платежі на підставі різних позовних вимог і зустрічних вимог, які були предметом розгляду в Стокгольмському трибуналі. Як результат, у підсумку «Нафтогаз» зобов'язаний відшкодувати RosUkrEnergo суму, близько 200 млн дол. Дане рішення тепер набуло чинності і тому зазначена сума підлягає відшкодуванню RosUkrEnergo як частина нового рішення, зазначають у Centragas.
Остаточне слухання щодо третього вищезгаданого пункту (а саме, вилучення 11 млрд куб. м газу, що належить RosUkrEnergo) відбулося 19 травня 2010 р.
Нагадаємо, 18 травня ц.р. співвласник RosUkrEnergo Дмитро Фірташ заявив, що RUE не зацікавлене в пропозиції "Нафтогазу" про повернення 11 млрд куб. м газу у товарному вираженні. Крім того, він повідомив, що "Газпрому", який є акціонером RosUkrEnergo, невигідно, щоб "Нафтогаз" повернув газ.
Раніше, 17 травня ц.р. відбулося чергове засідання Арбітражного інституту при Торговельній палаті Стокгольма у справі "Нафтогаз" - RosUkrEnergo. У ЗМІ з'явилася інформація про те, що "Нафтогаз" запропонував RUE підписати мирову угоду і готовий повернути компанії 11 млрд куб. м газу. У той же час, позовні вимоги RUE оцінені в 8,3 млрд дол.
Нагадаємо також, що цей обсяг газу був вилучений НАК у RUE в 2009 р. в якості компенсації після того, як у результаті підписання прямого контракту між НАК і «Газпромом» у січні 2009 р. RosUkrEnergo було виключено зі схеми постачань газу в Україну та за її межі. Це було зроблено за погодженням із «Газпромом», який володіє 50% RUE.
Як повідомлялося раніше в ЗМІ, формально, до 19 січня 2009 р., зазначені обсяги газу значилися за RUE і знаходилися в підземних газових сховищах України, тобто реально контролювалися "Нафтогазом". RosUkrEnergo придбала ці обсяги у групи "Газпром" за контрактами, укладеними в 2004-2007 рр. За придбаний газ RUE не поспішала розраховуватися з "Газпромом", і накопичена заборгованість становила 1,7 млрд дол.
Згідно з контрактом, "Газпром" поступився "Нафтогазу" боргом RUE на суму 1,7 млрд дол., а "Нафтогаз" за це заплатив "Газпрому" 1,7 млрд дол. живими грошима (тобто фактично повернув борг замість RosUkrEnergo). Відповідно, в рахунок боргу RosUkrEnergo "Нафтогаз" вилучив 11 млрд куб. м газу, що значаться за RUE в українських підземних сховищах (первісна вартість яких і складала 1,7 млрд дол., тобто середня ціна була 156 дол. за 1000 куб. м. RUE розраховувала через суд отримати 5,4 млрд дол., тобто по 490 дол. за 1000 куб. м).