Міністерство оборони РФ мало б надсилати листа щодо питання погашення боргів компанії «Єдині енергетичні системи України» не уряду України, а безпосередньо ЄЕСУ, оскільки це була приватна компанія. Про це заявив правознавець-міжнародник, колишній представник України у Гаазькому суді Володимир Василенко.
Міністерство оборони РФ мало б надсилати листа щодо питання погашення боргів компанії «Єдині енергетичні системи України» не уряду України, а безпосередньо ЄЕСУ, оскільки це була приватна компанія. Про це в ефірі радіо «Свобода» заявив правознавець-міжнародник, колишній представник України у Гаазькому суді Володимир Василенко.
Василенко нагадав, що коли слухалася справа Юлії Тимошенко щодо газових контрактів, 10 червня 2011 р. міністр оборони Російської Федерації Анатолій Сердюков надіслав лист Миколі Азарову, в якому він просив «розглянути питання про погашення існуючої заборгованості ЄЕСУ на суму 405,5 млн дол.».
«З точки зору права, дикий лист. Якщо заборгувала ЄЕСУ, то до чого тут Прем'єр-міністр України. Позов треба було подавати до ЄЕСУ, тобто звертатися до цієї компанії, хоч вона і збанкрутувала і її більше не існує. До держави претензій не можна було подавати», - наголосив він.
Також, на думку Василенка, «дивним є факт, що цей лист використали, щоб порушити кримінальну справу проти Тимошенко». «В СБУ сказали так, що спочатку вони порушили справу за фактом, наведеним у цьому листі, а потім справу персоніфікували», - сказав правознавець-міжнародник.
«Якщо є докази того, що намагалися цю суму покрити за рахунок державного бюджету України, це вже інша справа. Але знов-таки, тоді Тимошенко керувала ЄЕСУ, а Лазаренко був віце-прем'єром, а потім прем'єром. Тим не менше, окрему справу порушили саме проти Тимошенко», - додав Володимир Василенко.
Відзначимо, як передат радіо "Ехо Москви" із посиланням на російські ЗМІ, Президент РФ Дмитро Медведєв і Президент України Віктор Янукович на завтрашній зустрічі в Донецьку не обговорюватимуть справу экс-прем'єра України Юлії Тимошенко. "Це не значиться на порядку денному", - заявив сьогодні помічник Президента Росії Сергій Приходько. За його словами, президенти продовжать дискусію з енергетики.
Раніше сьогодні глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що друга справа Юлії Тимошенко пов'язана не з міждержавними відносинами, а з боргами приватної компанії. При цьому першу справу колишнього прем'єра в Москві вважають таким, що заполітизовується.
Нагадаємо, 13 жовтня ц.р. начальник Головного слідчого управління СБУ Іван Дерев'янко повідомив про порушення кримінальної справи проти екс-прем'єр-міністрів Юлії Тимошенко і Павла Лазаренка. За його словами, справу було порушено за ч. 2 ст. 15 Кримінального кодексу ("замах на злочин") і ч. 5 ст. 191 КК ("привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах або організованою групою"; карається позбавленням волі на строк від 7 до 12 років).
За словами Дерев'янко, Тимошенко звинувачується в тому, що будучи президентом і фактичним власником корпорації ЄЕСУ за попередньою змовою з колишнім прем'єр-міністром України Лазаренком, здійснила замах на розтрату коштів державного бюджету України в особливо великих розмірах, шляхом покладання на Кабінет міністрів України зобов'язань приватної корпорації ЄЕСУ перед Міністерством оборони РФ на суму 405 млн 500 тис. дол..
Відзначимо, нову кримінальну справу проти Тимошенко було порушено на тлі різкої критики української влади світовим співтовариством, що побачило політичне підгрунтя у вироку екс-прем'єру у справі про перевищення повноважень при укладенні газових контрактів з Росією в 2009 р.
11 жовтня Печерський райсуд Києва засудив Юлію Тимошенко до 7 років ув'язнення із забороною займати певні державні посади протягом ще 3 років. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу Україна" 1,516 млрд грн.