Європейська комісія вважає, що пропозиція щодо об'єднання російської компанії "Газпром" і української "Нафтогаз України " є "внутрішньою справою" урядів Росії і України, повідомляє ВВС.
Європейська комісія вважає, що пропозиція щодо об'єднання російської компанії "Газпром" і української "Нафтогаз України " є "внутрішньою справою" урядів Росії і України, повідомляє ВВС.
Для ЄС важливо, щоб Україна "продовжила реформу з модернізації внутрішнього ринку газу з тим, щоб зробити його прозорішим", - заявила представник Єврокомісії Марлін Холцнер.
На думку колишнього прес-секретаря НАК "Нафтогаз України", експерта в енергетичній сфері Валентина Землянського, при об'єднанні "Нафтогазу України" і "Газпрому" необхідно дотримуватися принципу паритетності. "З економічної точки зору інтеграція може бути вигідна обом сторонам, але вона повинна відбуватися за принципом паритетності", - сказав він.
За словами експерта, у разі злиття компаній "Газпром" частково бере на себе ризики неплатежів українських споживачів, але знижує вірогідність проблем з транзитом газу через Україну. "Нафтогаз України" знижує витрати на закачування газу для забезпечення транзиту до осінньо-зимового періоду, дістає доступ до родовищ Сибіру, нижчі ціни на газ усередині країни, гарантовані об'єми транзиту.
В той же час лідер об'єднаної демократичної опозиції Юлія Тимошенко вважає заяву прем'єр-міністра Російській Федерації Володимира Путіна щодо об'єднання ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» масштабним планом ліквідації Української держави. «Пропозиція об'єднати «Газпром» і «Нафтогаз», яка прозвучала на зустрічі прем'єр-міністрів України і Росії, можна було б розглядати як жарт, якби на наших очах щодня не здійснювався масштабний план ліквідації незалежної держави Україна», - сказала Ю.Тимошенко.
Відзначимо, в ході переговорів під час шостого засідання комітету з питань економічного співробітництва міждержавної українсько-російської комісії ідея об'єднання НАК "Нафтогаз України" і російського "Газпрому" не обговорювалася. Такий коментар прем'єр-міністра України Миколи Азарова повідомив його прес-секретар Віталій Лук'яненко. "Цю ідею Володимир Володимирович висловив експромтом. Що ж, ми експромти розглядатимемо і вивчатимемо конкретні пропозиції", - процитував прес-секретар слова М.Азарова.
Нагадаємо, 30 квітня ц.р. В.Путін запропонував об'єднати ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України". Таку заяву він зробив перед журналістами за підсумками російсько-українських переговорів в Сочі. "Ми зробили пропозицію щодо інтеграції в атомній сфері. Те ж саме можна зробити і в газовій. Пропоную об'єднати "Газпром" і НАК "Нафтогаз України", - сказав В.Путін. Глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що об'єднання ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" буде побудоване на основі обміну активами "по всьому газовому ланцюжку" від геологорозвідки до розподілу кінцевим споживачам. Також О.Міллер повідомив, що міністр енергетики РФ Сергій Шматко і його український колега Юрій Бойко зустрінуться після 9 травня в Москві для обговорення подробиць об'єднання ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України". За його словами, в зустрічі візьмуть участь і представники обох компаній.
ВАТ "Газпром" - газотранспортна і газовидобувна монополія РФ. Статутний капітал ВАТ "Газпром" складає 118 млрд 367 млн 564,5 тис. руб. Він розділяється на 23 млрд 673 млн 512,9 тис. звичайних акцій номіналом 5 руб. Більше 50% акцій "Газпрому" належить державі. Видобуток газу ВАТ "Газпром" в 2009 р., за оперативними даними Міненерго РФ, відносно 2008 р. знизився на 16,1% - до 462,2 млрд куб. м.
НАК "Нафтогаз України" є провідним підприємством паливно-енергетичного комплексу, однією з найбільших компаній України. Чистий прибуток НАК "Нафтогаз України" в 2009 р. скоротився відносно 2008 р. на 79,5% - до 287,5 млн дол.