Європейська комісія констатує погіршення ситуації з дотриманням прав і свобод, а також демократичних стандартів в Україні. Про це заявив голова представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.
Європейська комісія констатує погіршення ситуації з дотриманням прав і свобод, а також демократичних стандартів в Україні. Про це заявив голова представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра під час прес-конференції, присвяченій публікації щорічного звіту щодо України в рамках Європейської політики сусідства, передає кореспондент РБК-Україна.
"Ситуація з правами людини, дотриманням демократичних свобод і верховенством права погіршилася за останній рік. ЄС, Організація з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) та Рада Європи вже висловлювали своє занепокоєння щодо цих процесів", - заявив Ж.Тейшейра.
Він також додав, що суттєво погіршилася ситуація з дотриманням прав і свобод журналістів і свободою слова, навіть не зважаючи на прийняття закону про доступ до публічної інформації: "Прийняття цього закону нами було сприйнято позитивно, але ми очікуємо на відповідні кроки з боку української влади".
Він зазначив, що у звіті Європейської комісії щодо ситуації в Україні підкреслюється, що "після президентських виборів, які відбувалися за демократичними стандартами відбулися місцеві вибори, які не відповідали їм, що жорстко критикувалося міжнародними спостерігачами". Також Ж.Тейшейра зазначив, що Європейська комісія занепокоєна характером проведення конституційної та судової реформи.
Нагадаємо, 13 травня ц.р. Amnesty International (AI) у своїй щорічній доповіді відзначила, що в Україні після приходу до влади Президента Віктора Януковича в лютому 2010 р. ситуація в сфері прав людини погіршилася. «Правозахисники в Україні піддаються нападам і жорстокому поводженню з боку правоохоронних органів», - говорилося в документі.
Раніше, в кінці квітня ц.р. міжнародна неурядова організація Freedom House у своєму звіті "Захист демократії в Україні" повідомила про порушення демократичних прав і свобод в Україні за останній рік і не виключила можливості встановлення авторитаризму в країні. "За один рік президентства Віктора Януковича Україна пережила тривожне зниження демократичної практики та прав людини, і якщо ці тенденції не зупинити, вона може повернутися до авторитаризму, як у період до помаранчевої революції", - йдеться у звіті Freedom House.
Організація зробила такі висновки, беручи до уваги зростаючий тиск на ЗМІ, переслідування представників опозиції, втручання Служби безпеки України в політичне життя, нездатність Верховної Ради притягти до відповідальності органи виконавчої влади, а також критикує процедуру проведення місцевих виборів у жовтні 2010 р., яка, на думку авторів доповіді, не відповідала демократичним стандартам.
"Україна рухається в неправильному напрямку при нинішньому уряді, коли мова йде про демократію і права людини. Сучасні тенденції в Україні приведуть до посилення авторитаризму, і це буде величезним кроком назад для України, а також крахом надій на реформи в Євразії в цілому", - заявив Девід Крамер, виконавчий директор Freedom House.
Нагадаємо, на початку року Freedom House понизила в рейтингу демократичних свобод Україну з категорії "вільних" країн до "частково вільних".
10 січня ц.р. комісар Європейського Союзу (ЄС) з розширення Штефан Фюле заявив, що стурбований негативними тенденціями, які свідчать про певне згортання демократії в Україні.
25 листопада 2010 р. Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо ситуації в Україні. У резолюції, зокрема, Європейський парламент наголосив на своїй стурбованості дедалі більшим числом свідчень та вірогідних повідомлень про те, що демократичні права та свободи, такі як свобода зібрань, свобода вираження та свобода засобів масової інформації, протягом останніх місяців перебувають під тиском. В документі також звучав заклик до влади вжити всіх необхідних заходів, щоб захистити основоположні ознаки демократичного суспільства та утриматися від будь-яких спроб контролювати, прямо чи опосередковано, зміст повідомлень національних ЗМІ.
Раніше, 5 жовтня 2010 р. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію, в якій висловила стурбованість утисками основних демократичних свобод в Україні, на які останнім часом скаржаться політичні сили, неурядові організації і представники українських ЗМІ.