Глава Люстраційного комітету Єгор Соболєв в інтерв'ю РБК-Україна розповів, на що його відомство може впливати і чому воно так обмежене у повноваженнях, про його пріоритети, а також про те, що конкурси при призначенні на посаду кращі за "волюнтаристські призначення".
РБК-Україна: Які важелі ви маєте, щоб впливати на нинішню владу? Чи не вважаєте Ви, що нардепи "підіграють" "Донецькій народній республіці"?
Єгор Соболєв: Це величезна трагедія. Майдан переміг, але міліція, суди, прокуратура, спецслужба, генштаб і парламент залишилися з тієї системи, яку він переміг. Тому ми не можемо рухатися вперед, і тому ми так беззахисні.
Ми можемо діяти тільки публічним тиском, тільки допомогою в організації правильних процедур звільнень і підбору людей.
Справа в тому, що ще місяць тому керівництво МВС віддячувало мені за кадрові конкурси. І говорило: "Вау! Та ми навіть не думали, що так можна робити". Також ми допомогли організувати кадрові конкурси з відбору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів від Мін'юсту від уповноваженого з прав людини. Тобто ми можемо включатися в роботу, коли влада готова до люстрації, або тиснути на неї публічно. А повноважень написати "вас люстрорвано" або "ви повинні провести кадровий конкурс" у нас, на жаль, немає. І уряд, і парламент не зацікавлені в тому, щоб комусь такі повноваження надати.
РБК-Україна: Які у вас пріоритети? В першу чергу добитися змін у МВС, потім...
Єгор Соболєв: Насправді нашим першим пріоритетом були і залишаються суди. Ми вже майже усунули людей Януковича від управління судовою системою. Залишилися Вищий адміністративний суд та Конституційний Суд - насправді два найбільш важливих суду для роботи країни.
Міліція була другим пріоритетом. Наступні - прокуратура і спецслужби.
РБК-Україна: А нардепи?
Єгор Соболєв: Мене юристи, які у нас в якості волонтерів розробляють закони, переконують, що все-таки виборні посади не повинні підпадати під люстрацію. Люстрацію там повинні проводити швидше виборці. Якщо виборці обирають депутатів-зрадників, то це їх відповідальність, і вони потім будуть сповна відчувати результати, як їх зараз відчувають жителі Слов'янська. Там, у Слов'янську, якщо не помиляюся, депутатом до парламенту був обраний Азаров-молодший.
РБК-Україна: Повернемося до кадрових конкурсів в МВС. Наскільки зараз взагалі можливо їх проводити на сході? І, можливо, в такій ситуації, призначати людей на посади було б швидше, ніж вибирати. Адже в нинішній ситуації швидкість значить дуже багато, хіба ні?
Єгор Соболєв: Якщо б у міліції були люди, яких можна було б взяти і призначити, це потрібно було б робити волюнтаристськи і швидко. Але біда в тому, що їх ще потрібно знайти. І відкритий конкурс - це єдина можливість це зробити. Всі інші призначення показують, що вони нічого не змінюють на краще, а іноді і погіршують ситуацію.
До речі, з приводу нового керівника одеської міліції, якого у спішному порядку призначили туди після того, що сталося 2 травня, замість попереднього керівника. І того, і іншого на попередніх місцях роботи характеризують як хабарників. Нинішній глава одеської міліції генерал Іван Катеринчук, за чернігівським спогадами, завжди вів спосіб життя, який відверто не відповідав його доходам: їздив на дуже дорогій машині, мав величезну квартиру двоповерхову тощо.
Тому відкриті конкурси - це єдиний спосіб знайти нормальних міліціонерів і найбільш швидкий, як виявилося.
Бесіду вів Артем Ковалевський