Едуард Гурвіц: Мер повинен виражати інтереси одеситів незалежно від їхніх політичних уподобань
Міський голова Одеси з 1994 по 1998 рік і з 5 квітня 2005 року по 6 листопада 2010 року Едуард Гурвіц знову вирішив балотуватися на посаду одеського міського голови. При цьому, за його словами, це рішення він прийняв ще в 2010 році.
В інтерв'ю РБК-Україна кандидат розповів про хід передвиборчої гонки в Одесі, яка вже ознаменувала себе численними "брудними" рекламними технологіями.
За словами Едуарда Гурвіца, Одеса останнім часом втратила контроль над цілим рядом найважливіших об'єктів комунальної власності, без найменшої компенсації з боку їхніх нових приватних власників, а громадськість не має ніякого впливу на процес управління містом.
"У цей вкрай складний період для Одеси я не можу залишитися осторонь... Справа не в амбіціях, а в тому, що ні злодії, ні дилетанти з цим завданням не впораються", - заявив Гурвіц, коментуючи своє висунення на посаду мера Одеси.
РБК-Україна: Чому ви вирішили балотуватися на посаду мера Одеси?
Едуард Гурвіц: Знову брати участь у виборах мера я вирішив ще в 2010 році. Саме в цьому році, з допомогою численних фальсифікацій і змови з Януковичем, злочинному клану вдалося поставити на місце мера свою маріонетку Костусєва, чим забезпечити собі повний контроль над Одесою. Вони намагалися заволодіти містом ще з середини 90-х років, але я був більмом на оці.
Основа їхнього "бізнесу" - тіньова торгівля нафтопродуктами, зброєю та наркотиками. З часом їхній бізнес - пріоритети дещо змінилися, але суть залишилася колишньою. Це люди, що орієнтовані на збагачення будь-якою ціною, а розвиток Одеси, інтереси одеситів для них - порожній звук. Щоб переконатися в цьому, досить згадати, що втратило місто за роки "мерства" Костусєва і Труханова. На совісті цього угруповання тотальна корупція не тільки в органах місцевого самоврядування, але і в одеській міліції і прокуратурі, в одеських виборчих комісіях всіх рівнів. Так вони боролися за владу раніше, так вони борються за неї і сьогодні.
В цей вкрай складний період для Одеси я не можу залишитися осторонь. Війна, економічна криза, помилки уряду і крадіжки місцевої влади... В авральному режимі потрібно знову вистоювати системну роботу по підготовці до зими і наданню допомоги населенню, значна частина якого опиниться в скрутному становищі. Справа не в амбіціях, а в тому, що ні злодії, ні дилетанти з цим завданням не впораються.
РБК-Україна: В експертному середовищі є впевненість в тому, що на виборах в Одесі будуть використовуватися "найбрудніші" методи передвиборної боротьби. Як ви могли б вже сьогодні охарактеризувати кампанію в Одесі і в Україні в цілому?
Едуард Гурвіц: Це дійсно так. Виборчий бєспрєдєл у Чернігові став еталоном для місцевих виборів в країні, боюся, що в Одесі буде ще гірше. Влада зробила мало для того, щоб народ залишався її союзником. Причина гранично проста - вона займалася бізнесом, прикриваючись війною. А коли попереду постала загроза поразки, влада обрала найпростіший шлях. Провладна партія укомплектувала себе згори донизу старими, перевіреними в брудних справах кадрами.
Навіщо нам їх мати у ворогах? Нехай працюють з нами і за нас, адже якщо ти займаєшся бізнесом, то тобі не тільки не до реформ. Тобі ніколи і боротися з криміналом, але можна укласти пакт про ненапад. Розділити сфери впливу, частки в прибутках, кадрові квоти. Не домовимося з криміналом ми, домовляться наші конкуренти. Згідно з цією логікою влада діє в Одесі.
При Януковичі місцевою офіційною партією криміналу була "Родіна" Ігоря Маркова, тепер - "Довіряй Справам" Труханова. Якими правдами і якою ціною (або за якою ціною) її не зняли з реєстрації - знає тільки Адміністрація Президента, Міністерство юстиції та ЦВК.
РБК-Україна: Особисто ви вже стикалися з порушеннями з боку конкурентів в ході кампанії?
Едуард Гурвіц: Їх було стільки, що говорити про якісь окремі порушення було б просто смішно. Як веде себе кримінал, я вже розповів. Тепер подивимося, як поводиться влада.
З виборами мера спохватилися в останній момент. Ми тут Одесу локомотивом українських реформ оголосили, а мером може стати член міжнародного злочинного угруповання з трьома паспортами і з досьє в Інтерполі. Недобре. Навіть не по суті, виглядає недобре.
Америка і Європа грошей не дадуть, поставлять у кут, а тут ще, як на зло, єдиний конкурент криміналу - Гурвіц. Норовистий екс-мер, який з будь-якої вертикалі завжди вивалювався. І ось вся енергія влади направляється в Одесі на рішення найважливішого і найшляхетнішого завдання - знайти заміну Гурвіцу. Знайшли. Того, що не пройшов спецперевірку і був вигнаний з Міністерства економіки Боровика. Популярність - нуль, необхідний досвід роботи - нуль, знань про Одесу - нуль.
Весь адмінресурс кинули на агітацію, але кандидат в мери не може навіть правильно відповісти на питання, скільки жителів проживає в Одесі (помилився всього відсотків на 50), а Академію холоду називає Академією імені Холоду. Такому розгулу адмінресурсу можуть позаздрити Янукович, Лукашенко і Путін разом узяті. А інакше за місяць з повного нуля мера не виліпиш. Так - теж неможливо, але влада вирішила спробувати.
Наведу ще один приклад. За 4 дні до виборів на одному з центральних сайтів з'являється інтерв'ю лідера парламентської фракції БПП Кононенко, де він заявляє про те, що я знявся з виборів. Підлість неймовірна. Я зателефонував йому. Він був безмежно здивований, засмучений, приніс вибачення і сказав, що про це його інформував місцевий штаб партії і що він обов'язково з цим розбереться. А що розбиратися, якщо цим штабом керують колишні затяті регіонали, перефарбовані злодюжки і пустодзвони?
РБК-Україна: Згідно з інформацією Центральної виборчої комісії, зараз ви не є членом якої-небудь партії. Чому ви вирішили балотуватися як самовисуванець?
Едуард Гурвіц: Міський голова повинен бути виразником інтересів всіх одеситів, незалежно від їх політичних уподобань. Партійний мер завжди на перше місце ставити інтереси партії і фінансує цю партію олігарха. У нинішніх умовах це неминуче і мало залежить від особистих якостей самого кандидата. Тому для мене альтернативи самовисування не було.
Я дійсно безпартійний, але не тільки зараз, а й учора і рік тому, і п'ять років тому - також. Я входив до складу парламентської фракції партії "УДАР", як безпартійний.
РБК-Україна: Що сьогодні змінилося в Одесі, у порівнянні з тим періодом, коли ви були мером? Які сьогодні в місті головні проблеми?
Едуард Гурвіц: Майже за всіма найважливішими позиціями місто відкинуте до провальних показників 2005 року. Довіра інвесторів втрачена, кредитний рейтинг - сміттєвий, обсяги соціальної допомоги населенню скоротилися в рази, капітальний ремонт найважливіших об'єктів інфраструктури, пам'яток архітектури та об'єктів історичної забудови не вівся.
В той же час з'явилися десятки незаконних будівництв, закрито цілий ряд поліклінік та інших об'єктів соціальної сфери, по-варварськи знищена значна частина фонду зелених насаджень. Корупція і чиновницьке свавілля процвітають у сфері пасажирських перевезень, реклами і дрібнороздрібної торгівлі. З подачі міської влади виникла нова генерація "недоторканних" бізнесменів, чиї інтереси ставляться вище законів та інтересів одеситів. Господарям і бізнес-партнерам чинної міської влади дозволено все.
Місто втратило контроль над цілим рядом найважливіших об'єктів комунальної власності, без найменшої компенсації з боку їх нових приватних власників. Громадськість не має ніякого впливу на процес управління містом. Міська рада остаточно перетворилась в безголосий, непотрібний і аморально слухняний додаток до влаштованого в мерії олігархату.
Місцевий кримінальний політичний проект - кишенькова партія "Довіряй Справам" претендує на домінування в майбутньому складі ради та консервацію ситуації, що склалася на довгі роки. Стагнація перейшла в регрес комунального господарства і всіх сфер міського життя. Все це загрожує колосальною бідою вже цієї зими.
РБК-Україна: Ви вже неодноразово говорили про важливість боротьби за права одеського місцевого самоврядування. Зараз цей процес триває?
Едуард Гурвіц: Сьогодні ця боротьба актуальна як, мабуть, ніколи раніше. З одного боку Труханов відчайдушно шукає компроміс між інтересами його зарубіжних господарів і інтересами київських корумпованих чиновників. Ця брудна метушня вже дорого обійшлася Одесі.
Очевидно, що якщо так піде і далі, то розплачуватися за злочинний компроміс влади з криміналом Одеса буде, в прямому сенсі, своїм майбутнім і своїм добробутом. Інша, не менш небезпечна, тенденція виявилася з боку іншого крила центральної влади. Місту знову намагаються нав'язати як мера абсолютно некомпетентного виконавця. Того, хто дозволить управляти собою та Одесою в ручному режимі. Ми це вже проходили. І одесити точно знають, що немає нікого більш черствого і байдужого до проблем людей, ніж подібні маріонетки губернаторів, олігархів, або навіть президентів. Вони будуть відпрацьовувати своє просування в мерське крісло виконуючи будь-яку примху господаря, без огляду на наслідки. Немає нічого більш шкідливого і протиприродного, ніж найманець в якості глави місцевого самоврядування.
РБК-Україна: Кого ви вважаєте своїм головним конкурентом в передвиборній гонці?
Едуард Гурвіц: Не можу змиритися з цим, але єдиним антагоністом на цих виборах я вважаю Труханова. Він абсолютно свідомо голосував за "диктаторські закони", фінансував "тітушок", виправдовував анексію Криму, братався з сепаратистами на Куликовому полі. Але йому не вперше міняти личину. Колись зі звичайного охоронця бандитів він перетворився в, як йому здавалося, респектабельного бізнесмена.
Сьогодні він аналогічним чином намагається перевтілитися в патріота України. Весь цей ганебний маскарад має тільки одну мету - залишитися в кріслі мера і продовжувати обслуговувати інтереси своїх господарів. Продавати їм за безцінь міську власність, виділяти ділянки під незаконну забудову, забезпечувати потрібний результат на тендерах і конкурсах.
РБК-Україна: Як ви оцінюєте діяльність Михайла Саакашвілі на посаді голови Одеської обласної державної адміністрації та його команди?
Едуард Гурвіц: Я думаю, що час підбивати якісь підсумки, нехай навіть і проміжні, ще не настав, хоча воно вже й не за горами. Тут важливо проявляти максимальне терпіння і стриманість хоча б тому, що на успіх Михайла Саакашвілі сподівається дуже багато людей. Заявлені ним цілі - дуже важливі і глобальні. Мені залишається лише висловити жаль і розчарування фактом досі досить мирного співіснування криміналу і реформаторів одеської міської та обласної влади.
РБК-Україна: Ви підписали так званий "Договір про відповідальність мера". Що передбачає цей документ?
Едуард Гурвіц: Я підписав два різних договори, що стосуються моєї персональної відповідальності після обрання мером Одеси.
Один, з власної ініціативи, з виборцями. Він передбачає мою добровільну відставку в разі невиконання моєї вини, будь-якого з пунктів моєї передвиборчої програми. Всього їх вісім, і всі вони носять дуже конкретний характер.
Другий я підписав договір з представниками обласного відділення КВУ та інших громадських організацій вже з їхньої ініціативи. Він пов'язаний лише з однією, але дуже болючою проблемою - корупцією. У відповідності з цим договором, я точно так само добровільно подаю у відставку протягом 20-ти днів після вступу в законну силу судового вироку щодо будь-якого, викритого в корупційних діях чиновника, призначеного мною, або за моїм поданням. Цей договір поширюється на всіх моїх заступників, керівників управлінь і департаментів, секретаря міської ради, а також тих членів виконкому, які будуть обрані за моїм поданням.
Незважаючи на умовно юридичний характер цих документів, вони породжують зобов'язання, ігнорувати які ні один обраний керівник, або навіть просто публічна людина не зможе ні за яких обставин. Я вітаю будь-які кроки, спрямовані на підвищення відповідальності влади. Перший з названих мною договорів, до речі, підписали вже кілька десятків тисяч одеситів.
РБК-Україна: Які ставите перед собою завдання в разі обрання на посаду мера Одеси?
Едуард Гурвіц: Таких завдань сотні, але якщо їх звести до одного спільного, то це - перейти від регресу Одеси до її розвитку. Для цього необхідно забезпечити городянам нормальні умови життя майбутньою зимою, поступово приводити в порядок напівзруйновані комунальні господарства, повернути довіру до місцевої влади і населення, і інвесторів і вже в наступному році приступити до реалізації масштабних інфраструктурних проектів.
У питаннях реформ та розвитку міста або країни, стану утримання якихось уявних рубежів просто не існує. Ти або рухаєшся вперед, або котишся назад.
Розмовляла Христина Смачило