Про те, які новації в роботу спецпідрозділів по боротьбі з організованою злочинністю внесли останні зміни антикорупційного законодавства, про нові тенденції у боротьбі з оргзлочинністю та міжнародне співробітництво спецпідрозділів в інтерв'ю РБК-Україна розповів керівник Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю (ГУБОЗ) МВС України, генерал-майор міліції Едуард Федосов.
РБК-Україна: Едуард Вікторович, які зміни вніс в роботу підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю новий пакет антикорупційних законів?
Едуард Федосов: Прийняте законодавство допомогло нам активізувати роботу в цьому напрямку. Перш за все, закон більш чітко виписав багато позицій, які випадали з правового поля і за якими у правоохоронців і судів виникали питання в силу розпливчатості законодавчих актів. Тепер за корупційні дії можуть бути притягнуті до відповідальності нотаріуси, арбітражні керуючі, аудитори, оцінювачі, експерти. До того ж закон сприяє більш ефективному виконанню Програми економічних реформ на 2010-2014 рр.
В останні місяці в структурі ГУБОЗ відбулися певні зміни - ми скоротили штатну чисельність управлінь практично на третину. Але, враховуючи важливість та актуальність даного напрямку роботи, були створені відділи боротьби з корупцією в центральних органах влади, у судовій та пенітенціарної системах. Наше завдання, і це неодноразово підкреслювали Президент Віктор Янукович і міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов, більш ефективно використовувати свій потенціал, в тому числі - спираючись на нове законодавство. Сьогодні потрібно керуватися відомою приказкою суворовської: «Не числом, а вмінням».
За два місяці дії антикорупційного законодавства працівниками органів внутрішніх справ складено та направлено до суду 123 протоколи про корупційні правопорушення, з яких майже сотня підготовлена підрозділами БОЗ. До адмінвідповідальності за порушення обмежень при використанні службового становища і отримання за це неправомірної вигоди, пропозиції неправомірної вигоди, порушення обмежень при сумісництві, отримання подарунків і т.д. залучаються працівники контролюючих і правоохоронних органів, виконавчої влади, інші чиновники. На даний час судами розглянуто 38 таких протоколів та 32 корупціонера покарано штрафами в розмірі від 850 до 3200 грн.
Також порушено справи за новим стаття Кримінального кодексу: ст. 364-2 «Зловживання повноваженнями посадовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми», ст.368-4 «Підкуп особи, яка надає публічні послуги».
Перший досвід застосування нових законодавчих норм дав змогу визначити коло проблемних питань, які виникли при їх застосуванні. Але ці проблеми зараз вирішуються, юристами розробляються чіткі і однозначно тлумачиться методичні рекомендації. Відповідні пропозиції нами внесені в проект Державної програми щодо запобігання та протидії корупції на 2011-2015 рр., який підготовлений Мін'юстом.
У свою чергу, ми аналізуємо судові рішення, розробляємо типову форму протоколу, перелік документів, необхідних для доведення фактів різних видів корупційних правопорушень.
РБК-Україна: До яких ще правопорушень «тяжіють» чиновники?
Едуард Федосов: Всього у сфері службової діяльності нами зафіксовано понад 900 злочинів. Серед них більше 300 випадків хабарництва, 243 факту зловживання службовим становищем, 45 фактів перевищення повноважень. До відповідальності залучаються представники органів влади та управління, контролюючих органів, податківці, митники, судді.
Найбільш пильну увагу приділяється правопорушенням у бюджетній сфері. У результаті, виявлено понад 600 злочинів цієї категорії.
РБК-Україна: Ви працюєте в підрозділах БОЗ майже два десятки років. Коли було важче - 20 років тому чи зараз?
Едуард Федосов: Я б не став саме так ставити питання. Справа в тому, що легко не було ніколи.
На початку 90-х були свої труднощі. Тоді суспільство просто захльостував вал злочинності. Це здирництво, які називали модним словом рекет, замовні вбивства, викрадення людей і т.д. Сьогоднішні літератори і журналісти навіть штамп такий придумали: «лихі дев'яності». Але все це кримінальне беззаконня українська міліція все ж погасила. Причому, багато в чому завдяки створенню підрозділів по боротьбі з оргзлочинністю.
Що стосується дня сьогоднішнього, можу сказати, що хоча нинішня криміногенна обстановка непорівнянна з тодішньою, роботи у нас досить багато.
Сучасна оргзлочинність стала більш витонченою, самі зловмисники більш грамотними та освіченими. За ці роки змінилися їхні інтереси. Якщо раніше організоване злочинне угруповання (ОЗУ) викрадала заможню людину, щоб вимагати викуп, то нинішні злочинці йдуть по шляху створення кримінальних схем в економіці, що обіцяє незрівнянно більший прибуток. Вони прекрасно розуміють, що регулярний і стабільний дохід дають не банальні вимагання та розбої. Більше половини злочинів, які ми розкриваємо, відбуваються в економічній сфері. Це і створення конвертаційних центрів, і відмивання грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, і абсолютно нові, раніше не практикувалися схеми. Наприклад, у Донецькій області було викрито злочинну групу, учасники якої, використовуючи своє ноу-хау, викрали в операторів мобільного зв'язку понад 4 млн грн.
Якщо говорити про т.зв. класичні ОЗУ, які займаються розбоями, угонами автотранспорту, шахрайствами, то і тут також можна спостерігати певну трансформацію. За останні роки члени таких злочинних формувань підвищують злочинну «кваліфікацію». Вони користуються новітніми технічними новинками, дотримуються конспірації, часто знайомі з методами оперативної роботи.
Так, у Запоріжжі припинено діяльність такої бригади з шести осіб, на рахунку яких розбійні напади та викрадення. Злочинці були озброєні і діяли на території двох областей. На сьогоднішній день доведено вчинення ними 14 злочинів. В Одеській області до суду направлено кримінальну справу стосовно групи з 17 осіб, які протягом шести років практикували шахрайську схему відбирання квартир у громадян. До складу угруповання входив адвокат.
Щоб викривати такі групи ми повинні бути на голову вище наших «опонентів», мати солідну інформаційну систему і сучасне технічне оснащення, а також вести серйозну аналітичну роботу.
Якщо звернутися до цифр, то в нинішньому році зусиллями співробітників підрозділів БОЗ в суди направлено більше 250 кримінальних справ щодо членів різних ОЗУ, що набагато більше в порівнянні з таким же періодом минулого року. До кримінальної відповідальності притягуються близько тисячі членів різних угруповань, якими вчинено понад півтори тисячі злочинів!
Найчастіше ОЗУ мали не тільки розгалужену мережу всередині країни, але і міжнародні зв'язки.
РБК-Україна: Злочинці в основному не звертають уваги на кордони. Але правоохоронцям складніше - ви повинні долати масу формальностей.
Едуард Федосов: Це природно. Адже злочинці закони порушують, а ми дотримуємося всіх правових процедур. В останні роки міжнародне співробітництво між нами і зарубіжними правоохоронцями виходить на новий якісний рівень.
У ГУБОЗу встановлені тісні ділові контакти з колегами з Росії, Грузії, Білорусі, Польщі, Чехії, США, Ізраїлю, Великобританії, Туреччини.
Тільки за останній час при взаємодії з правоохоронцями Ізраїлю встановлено місцезнаходження особливо небезпечного зловмисника, розкрито злочинну групу з громадян України, яка, використовуючи міжнародні платіжні системи, викрадала гроші у громадян Ізраїлю. Спільна операція з поліцією Туреччини завершилася ліквідацією потужного міжнародного каналу постачання наркотиків та контрабандних ювелірних виробів у нашу країну. Обмін інформацією з іспанськими колегами допоміг припинити діяльність угруповання, яке займалося викраденням престижних автомобілів у країнах Європи з подальшою їх легалізацією на території України. Таких автомобілів нами встановлено більше десятка.
Спільні заходи з чеською поліцією допомогли виявити ОЗУ з наших співвітчизників, які вчиняли злочини, в тому числі вбивства на замовлення, на території декількох країн.
Міжнародна і транснаціональна злочинність вимагає від нас адекватної реакції. А це означає, що ми і надалі будемо об'єднувати наші зусилля у боротьбі з міжнародним криміналом.
Спілкувався Дмитро Любченко
Матеріал підготовлений за сприяння прес-служби ГУБОЗ МВС Україні