Європейський банк реконструкції і розвитку ухвалив рішення взяти участь у реалізації комплексної програми підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС, що знаходяться в експлуатації, шляхом надання кредиту на суму 300 млн євро.
Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) ухвалив рішення взяти участь у реалізації комплексної програми підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС, що знаходяться в експлуатації, шляхом надання кредиту на суму 300 млн євро, повідомляє прес-служба банку.
Даний проект, який на сьогоднішній день є для ЄБРР найбільшим кредитним проектом у сфері ядерної безпеки, передбачає, залежно від типу реактора, до 87 заходів щодо підвищення проектних рівнів безпеки, включаючи заміну устаткування систем, важливих для безпеки, модернізацію систем управління і контролю для систем, важливих для безпеки, а також організаційні заходи щодо поліпшення управління аваріями.
Європейське співтовариство з атомної енергії (Євратом) надасть 300 млн євро із загальної вартості програми, яка оцінюється в 1,4 млрд євро. Модернізація має бути виконана до кінця 2017 р.
Читайте також: Greenpeace закликає ЄБРР припинити фінансування проектів ядерної енергетики в Україні
"Роблячи внесок в реалізацію цієї життєво важливої програми, ЄБРР не тільки грає важливу роль в здійсненні заходів щодо підвищення безпеки, але і проявляє відповідальність як надійного довгострокового партнера України. Наша участь в даному проекті відповідає політиці банку в енергетичній сфері, яка припускає інвестиції на підтримку безпеки експлуатованих атомних енергоблоків", - відзначив управляючий директор ЄБРР у сфері енергетики і природних ресурсів Ріккардо Пуліті.
Українська державна компанія "Енергоатом" в даний час експлуатує 15 ядерних енергоблоків на чотирьох майданчиках по всій країні, два з яких - 2-й енергоблок Хмельницької АЕС і 4-й енергоблок Рівненської АЕС - вже модернізовані за підтримки ЄБРР і Євратому. Загальною метою даного проекту, який розроблявся з урахуванням успішної реалізації проекту ХАЕС-2/РАЕС-4, є підвищення безпеки виробництва ядерної енергії, на яку припадає половина всієї вироблюваної в країні електроенергії.
Читайте також: ЄБРР може припинити фінансувати Україну, якщо не буде подолана корупція
Окрім заходів, спрямованих на підвищення безпеки, даний проект припускає підтримку реформ в атомній енергетиці України, посилення незалежності і поліпшення фінансування органу ядерного регулювання, а також вдосконалення українських програм зняття з експлуатації і управління відходами.
Всі контракти за даним проектом, що фінансуються ЄБРР та "Євратомом", укладатимуться за наслідками відкритих торгів відповідно до принципів і правил закупівель ЄБРР.
Нагадаємо, зстаном на 1 січня 2013 р. ЄБРР узяв на себе зобов'язання щодо надання більше 8,2 млрд євро (10,7 млрд дол.) в рамках 318 проектів в Україні.
Читайте також: В Україні значно погіршав бізнес-клімат через діяльність податкової, митної і судової систем, - ЄБРР
Комплексна програма підвищення безпеки енергоблоків АЕС України розроблена "Енергоатомом" з урахуванням рекомендацій спільного проекту Єврокомісії, МАГАТЕ і України. Раніше повідомлялося, що в посилення безпеки на своїх атомних станціях "Енергоатом" вкладе до 2017 р. близько 1,45 млрд євро.
Зазначимо також, арку нового безпечного конфайнменту над четвертим енергоблоком (проект "Укриття") ЧАЕС почали будувати в квітні 2012 року. Захисна споруда складатиметься з комплексу технологічного устаткування для витягання із зруйнованого четвертого енергоблоку ЧАЕС матеріалів, що містять ядерне паливо, їх кондиціонування з подальшим безпечним зберіганням.
Читайте також: ЄБРР розгляне можливість виділення Україні 300 млн євро на підвищення безпеки АЕС
Очікується, що установка саркофагу завершиться в кінці 2015 року. Як багатофункціональний об'єкт конфайнмент матиме термін служби 100 років.
Уточнена вартість робіт на об'єкті "Укриття" на ЧАЕС складає 1,54 млрд євро.