В Україні криза найбільш відчулась в промислових містах. Одним з таких міст стало Запоріжжя. В інтерв`ю РБК-Україна мер Запоріжжя Євген Карташов розповів, яким саме він бачить виход з кризи, про туристичні перспективи всього регіону, а також про необхідність делегування на місця максимальних повноважень, в тому числі - фінансового характеру
РБК-Україна: Ваше відношення до повернення мажоритарної системи, щонайменше - на місцевому рівні, добре відомо. Якими саме методами ви збираєтеся боротися за неї? Чи готові Ви перешкоджати якоюсь мірою проведенню місцевих виборів за партійними списками?
Є.К.: Моя позиція однозначна: місцеві вибори потрібно проводити за мажоритарною системою. Більш того, провідні політики країни - Тимошенко, Ющенко, Янукович, лідери їх парламентських фракцій на всіх публічних виступах заявляють: ми обома руками «за»! Потрібно прибрати партійний вплив на депутатів місцевих рад! Але все залишається без змін, ніхто не голосує за зміни до закону «Про вибори». Політика подвійних стандартів веде до того, що нам знову доведеться голосувати за партійними списками, які повністю зняли персональну відповідальність депутатів перед виборцями. Сьогодні мери вимагають провести парламентські слухання по поверненню мажоритарної системи. Суспільні слухання ми проведемо і у нас, в Запоріжжі.
РБК-Україна: Ви є заступником голови Асоціації міст України. Наскільки це об'єднання довело свою ефективність? Чи бачите Ви перспективи для його розвитку у разі посилення авторитарних тенденцій в українській владі?
Є.К.: Ефективність Асоціації міст України полягає в тому, що на сьогоднішній день прийнято відповідний закон і ми можемо виходити з проектами законодавчих актів. Чи є в Асоціації партійний вплив? Звичайно, є!
Перший показник - сплата членських внесків. Одні платять, інші тихо саботують в очікуванні зміни уряди. Що стосується посилення авторитарних тенденцій, то вони завжди були в тому або іншому ступені.
РБК-Україна: Зараз вже можна прослідкувати інформаційну кампанію, направлену певними політичними силами проти Вас як мера. Чи оцінюєте Ви це як якийсь початок підготовки до виборів міського голови і чи збираєтеся проводити у відповідь дії?
Є.К.: Це однозначно, можете ні крапельки не сумніватися. Події розвиваються по законах жанру: важ негатив приписують місцевій владі, а весь позитив - собі. Наші доморощені політики не знають інших методів боротьби. Намагаючись запудрити людям мізки, місцеві бізнесмени купують газети, передачі, але все це ми вже проходили.
РБК-Україна: Останнім часом депутати міськради від Партії регіонів активно виступають проти отримання Запоріжжям кредиту на розвиток концерну «Міські теплові мережі». Наскільки обгрунтовані їх побоювання за фінансове благополуччя міста?
Є.К.: Це унікальний кредит у розмірі 12 млн євро плюс грант ще на 3 млн з віддачею через чотири роки. Погашення процентних ставок бере на себе МінЖКГ. Як можна заперечувати проти такого кредиту? Є певний ризик, який полягає в курсовій різниці. Але яка б вона не була, через три-чотири роки світові ціни на енергоносії неминуче поповзуть вгору. Якщо ми цього не зробимо, то через п'ять років платитимемо в два рази більше. Депутати від Партії регіонів теж розуміють: кредит - справа вигідна. Але тут же заявляють: «Голосувати будемо після місцевих виборів».
РБК-Україна: Колись Ви говорили, що залишитеся мером до тих пір, доки не будуть побудовані мости через Дніпро. Чи збираєтеся Ви знаходити кошти для продовження будівництва в інших джерелах, окрім бюджету? Чи готові ви брати кредити у світових або місцевих фінансових структур?
Є.К.: Мені вдалося почати будівництво нових мостів і щороку це приносить все нові і нові складнощі. Наше головне досягнення в тому, що ми змогли сформувати думку у вищого керівництва країни, і вже ніхто не сумнівається: мости в Запоріжжі потрібно будувати. Президент сказав, що не підпише бюджет-2010, поки в нім не буде виділено 1,4 млрд грн на мости. Народні депутати проголосували за 500 млн грн, але поки це віртуальні гроші, записані на папері. Реально починаємо освоювати 30 млн грн, які мостовиків отримали від Кабміну. Ще 20 млн грн, обіцяні прем'єром, прийдуть в грудні.
Крім того, у нас є ухвала уряду, що дозволяє вести переговори з інвесторами, які погодяться на наших умовах включитися в роботу. Кабмін бере на себе погашення відсотків за цим кредитом - це другий успіх, якого ми досягли на сьогодні. Йде переговорний процес з трьома крупними компаніями по виділенню кредитів на будівництво моста - якщо наступного року будуть складнощі з держбюджетом.
РБК-Україна: Ви, як мер великого міста, наскільки відчуваєте постійну присутність кризи в міському житті? Які негативні наслідки кризи ви бачите і що позитивного знаходите в нім?
Є.К.: Позитивні сторони в тому, що криза примушує згрупуватися, уважніше розглядати розподіл засобів, і, стискується до межі, контролювати витрату кожної копійки.
Друге - я ще на початку року виступав і говорив, що криза хворобливіше за всіх ударить по таких містах, як Запоріжжя. Це і трапилося - падіння виробництва на 36-39% позначилося на формуванні нашого бюджету, фондах зарплати, виконанні соціальних програм.
Але ми бачимо, як можна вийти з даного положення. Треба переорієнтовувати формування бюджету, починаючи з місцевої системи управління. Ми добилися цього і я дуже радий, що в бюджетному кодексі забираються вилучення з нашого бюджету - це більше 100 млн грн. Плата за землю і штрафні санкції із заводів, які формують екологічний фонд, повністю залишаються у нас, а також - 10% від прибутку підприємств.
Я б дуже хотів, щоб наступного тижня парламент приступив до розгляду бюджету. Якщо вони це не зроблять, то поставлять нас в дуже складне положення. І яка партія б сьогодні не виступала, я повинен поставити їм питання: «Чому ви не обговорюєте ухвалення бюджету?». Можна робити все, що завгодно, але блокувати трибуну, щоб перешкоджати ухваленню бюджету - я цього не розумію. Всі партії отримують «мінус» тільки за те, що вони відмовляються обговорювати ухвалення бюджету наступного року.
РБК-Україна: Чи є у вас претензії не тільки до депутатів або членів уряду, але і до своїх городян, мером яких ви є? Недавно ваш заступник Олег Дорофєєв, що займається комунальним сектором, нарікав на те, що в місті, де 80% квартир в будинках приватизовано, люди не здатні організувати ОСМД або звичайний домовик комітет.
Є.К.: Єдиний, кому ми можемо пред'явити претензії, - парламент. Ми повинні провести реформування житлкомгоспу, але ніколи не зробимо цього, якщо не приймемо новий Житловий кодекс і 15 провідних законів, які чітко визначать відносини між владою і мешканцями. Я заявив, що якщо в найближчий місяць на розгляд парламенту не буде винесений даний пакет законопроектів, то ми, мери, повинні приїхати до парламенту і заблокувати його трибуну.
РБК-Україна: За минулою недавно інформацією, одне з ключових підприємств міста - комбінат «Запоріжсталь» - в зв'язку як з кризою, так і з реконструкцією устаткування зазнає певні фінансові труднощі. Як Ви оцінюєте його перспективи? Чи відіб'ється це на тих районах, які отримують гарячу воду завдяки надмірному теплу «ЗС»?
Є.К.: Ми переживаємо не тільки за ситуацію на «Запоріжсталі», але за всі підприємства, які сьогодні скидають свої виробничі потужності, - адже більшість продукції, що випускається ними, йдуть на зовнішній ринок. Але я знаю, що завод не раз потрапляв в складні ситуації, особливо коли розпався СРСР. На «Запоріжсталі» достатньо грамотний керівний склад, починаючи з Віталія Сацького, і закінчуючи його провідними інженерами і начальниками цехів. Погано те, що сьогодні припинена могутня модернізація, хоч вони і зробили дуже великі кроки для переходу з мартенівського способу виробництва на киснево-конвертерний. Повністю побудований кисневий цех, залишилося побудувати конвертерне виробництво. Думаю, що вони з честю вийдуть з цього положення.
А чи відіб'ється це на отриманні тепла - до останнього часу не відбилося.
РБК-Україна: Недавно депутати міськради збільшили свої фонди за рахунок грошей, призначених для оплати бюджетними структурами теплоносіїв. Чи спричинить це за собою борги бюджетників або буде вишукано альтернативні варіанти? Наскільки вірогідне відключення бюджетних структур від тепла заради депутатських фондів?
Є.К.: Я знаю, навіщо депутатам це треба. До них звертаються по допомогу багато людей, і коли ти виймаєш з кишені бюджетні, вони ж - депутатські, гроші і даєш їх, це підвищує твій авторитет перед виборцем. Але потрібно думати не тільки про це, а і про те, що потрібно сконцентрувати в одному місці депутатські гроші, щоб організувати цілий ряд проектів. Півтора мільйони, які виділяються депутатам цього року, могли б допомогти нашим лікувальним установам в перекритті дахів.
РБК-Україна: Ряд запорізьких бізнесменів жаліються на те, що в центрі міста практично не залишилося землі на продаж. Вони також передбачають, що у зв'язку з цим можливі посягання на вже продані, але простоюючі ділянки, а так само на об'єкти, що належать не найвпливовішим в місті структурам. Наскільки вірогідна в Запоріжжі хвиля земельного рейдерства? Чи може міська влада зробити кроки для її попередження?
Є.К.: З приводу того, що не залишилося землі на продаж - так, і я не вважаю це недоліком міста. Це перевага міста. Коли береться земля, за неї ж платять податки. Криза перешкодила дуже багатьом бізнесменам - не тільки у нас, але і по всій планеті практично припинено будівництво. Сьогодні у мене були гості з Москви, і вони говорять, що там йде тільки добудова - нового будівництва не починають.
Я приїжджав в Гонгконг двічі, з інтервалом в три роки. У них була побудована п'ять років тому хороший готель «Хілтон». Приїжджаю, дивлюся - готель висаджують. Місце настільки цінне, що людина купує цей готель, висаджує його і будує великий корпус однієї з компаній. Так і у нас - будуємо гіпермаркети, а потім приходить інший бізнесмен і говорить, що він готовий купити все, купує, зносить, і будує те, що йому потрібне. Це нормальний процес і треба йти по цьому шляху.
Відносно рейдерства. Ситуації із землею на Хортиці, по пивзаводу, по окремих гаражах, те, що відбувається на 12-му причалі - це все елементи рейдерства. Ці займаються правоохоронні органи, прокуратура і суди.
РБК-Україна: Раніше Ви виступали активним прихильником перепрофілювання Запоріжжя не в промисловий, а в туристичний центр. На даний момент спостерігається пожвавлення туристичного бізнесу в рамках маршрутів по Україні. Чи готове Запоріжжя скористатися цим шансом, які заходи для цього приймаються?
Є.К.: Ми закладаємо дану концепцію у всіх інформаційних зарубіжних кампаніях, підтримуємо наші молоді, що розвиваються, туристичні центри, плануємо будівництво готелів, торгових і розважальних центрів уподовж Набережній. І обмін туристами у нас збільшується рік від року. Я вірю, що пройде декілька років, і будівельний бум в Запоріжжі продовжиться.
РБК-Україна: Запоріжжя набуває в Україні популярності постійними зіткненнями націоналістів і комуністів. Останнім часом до цього процесу приєдналася і Партія регіонів. Наскільки обгрунтованими Ви вважаєте ці конфлікти або ж це суто політичний піар?
Є.К.: Ви правильно відмітили, провокації ради піару стають нормою життя. Я скажу так: у нас місто інтернаціональне. Коли створювався ДніпроГЕС, зі всього Радянського Союзу сюди з'їхалися люди, щоб брати участь в будівництві дамби і заводів. Запоріжжя ніколи не стане центром зіткнень, як національних, так і вкрай лівих інтересів з вкрай правими.
Спілкувався Сергій Сидоров