Джаліль: Основою законодавства в Лівії стануть закони шаріату
Несподіваний сюрприз приготував голова Перехідної національної ради (ПНР) Лівії Мустафа Джаліль. За його словами, тепер основою законодавства в країні стануть закони шаріату. Таким чином, в Лівії, яка останні 40 років фактично була світською державою, знову дозволять багатоженство. Саме цей приклад Джаліль навів як приклад нового порядку. "Закон про розлучення суперечить нормам ісламу, а тому має бути скасований", - заявив він.
Зміни торкнуться і банківської сфери. За законами шаріату гроші не можуть бути предметом відстроченої угоди. Таким чином, там фактично заборонено відсотки за позиками.
Додатково в Лівії заборонять стріляти в повітря. Замість цього громадянам країни пропонується частіше хвалити Аллаха.
Зазначимо, що протягом декількох місяців прихильники Каддафі застерігали, що перемога ПНР буде означати успіх радикальних ісламістів. Цікаво, що "Аль-Кайеда", яка підтримала лівійську опозицію, раніше також пропонувала створити в Лівії ісламську державу.
На думку ряду ЗМІ, заяви Джаліля стали сюрпризом для країн Заходу, які розраховували, що після повалення Каддафі в Лівії буде побудовано демократичне суспільство.
Нагадаємо, масові акції протесту в Лівії почалися 15 лютого 2011 р. на хвилі Панарабської революції. Влада країни спробувала силою придушити виступи опозиції, кинувши на розгін протестуючих спецпідрозділи. Буквально за кілька днів хвилювання переросли в повстання, на бік опозиції перейшли загони армії і поліції, ряд високопоставлених чиновників. Захід різко засудив застосування силами Каддафі авіації і артилерії проти опозиції.
Протиборство сторін вилилося в громадянську війну. Після того як повстанцям вдалося взяти під свій контроль кілька великих міст, 26 лютого в Бенгазі було оголошено про створення тимчасового лівійського уряду. Натхненні своїми успіхами сили опозиції почали похід на Тріполі, у свою чергу сили Каддафі перейшли в контрнаступ і повернули під свій контроль ряд великих міст.
17 березня Рада безпеки ООН прийняла резолюцію №1973, що вводить заборону на польоти над Лівією і відкриває можливості для іноземного військового втручання. 19 почалася військова операція коаліційних сил, в якій брали участь США, Франція, Великобританія, Іспанія, Італія, Катар. Союзні війська наносили ракетні і авіаудари по території Лівії, військах Каддафі і його бункерах у Тріполі. Ряд західних країн вже визнали законною владою Лівії тимчасовий уряд і перемістили свої посольства в Бенгазі.
Півроку війська Каддафі тримали оборону. Незважаючи на сильну підтримку Заходу, здавалося, повстанці не в змозі перемогти. Але ситуацію змінив несподівано успішний штурм Тріполі, зроблений повстанцями в ніч на 22 серпня. Після цього повстанці, які отримали міжнародне визнання, захопили місто за містом, кілька разів намагалися взяти штурмом рідне місто Каддафі Сирт, де він намагався ховатися. 20 жовтня 2011 р. в ході чергової операції полковник був убитий. Загибель Каддафі ознаменувала кінець диктаторською Джамахірії. Лідери США і країн ЄС схвалили "звільнення" Лівії від режиму Каддафі.
Каддафі правив Лівією 42 роки. За цей час політик зміг об'єднати різні племена, що живуть в пустельній частині країни, і міське населення в одну державу, а також на час послабити традиційний для країни конфлікт між західною і східною частинами. Крім того, Каддафі зміг за рахунок доходів від продажу нафти забезпечити досить високий рівень життя місцевого населення.