У 2015 році туристичні оператори очікують на дворазовое падіння покупок українцями турів для організованого відпочинку за кордоном.
У 2015 році туристичні оператори очікують на дворазове падіння покупок українцями турів для організованого відпочинку за кордоном.
В очікуванні обвалу
Президент Асоціації лідерів турбізнесу України Олександр Новіковський прогнозує, що до 2015 р. реалізація турів знизиться не менш ніж на 25-30%, при цьому, допускаючи падіння й до 50-60%.
Приблизно такої ж думки дотримується і його колега - віце-президент з питань виїзного туризму АЛТУ, комерційний директор туроператора Tez Tour Ukraine Аркадій Маслов. Він прогнозує, за оптимістичним сценарієм, падіння на 30%, за песимістичним - на 50%. За його оцінками, до 2015 р. організований виїзний турпотік складе близько 1 млн осіб.
Приблизно такі ж очікування зменшення продажів називають й інші учасники турринку.
Прогнозуючи настільки серйозне скорочення попиту, туроператори пішли на істотне скорочення чартерних авіарейсів на курорти. Так, в цьому літньому сезоні кількість чартерів, приміром, до Туреччини і Греції зменшена на 50%, Єгипет - на 70%, говорить комерційний директор туроператора "Наталі Турс Україна" Іванна Чучман.
Ціни вгору
Основна причина відмови від відпочинку закордоном - різке подорожчання турів у гривні. Оскільки вартість закордонного відпочинку прив'язана, як правило, до долара США або євро, українцям, чия валюта подешевшала за рік більш ніж у два рази, в цьому році доведеться платити за тури істотно більше, ніж у минулому.
За словами опитаних туроператорів, у валюті ціни на тури не зазнали істотних змін або навіть трохи подешевшали. "Завдяки лояльності партнерів, зокрема частим пропозиціям від авіакомпаній щодо спеціальних тарифів на перельоти, загальна вартість туристичних пакетів знизилася на 5-7%", - сказала гендиректор туроператора IdrisKa tour Олена Суботіна.
Не змінюючи звички
Традиційно більшу частину, близько 70%, турів українці купують для відпочинку в літній період - з початку квітня до кінця жовтня.
"У цьому літньому сезоні, як завжди, в основному будуть популярні курорти, до яких українці звикли - Туреччина, Болгарія, Іспанія, Греція", - говорить Іванна Чучман. При цьому, наші співвітчизники віддадуть перевагу відпочинку в діапазоні від бюджетного до середньоцінового, вважає Чучман.
Попит на відпочинок в Єгипті та ОАЕ в літньому сезоні невеликий - через занадто спекотну погоду в цих країнах у літній період.
Другий Крим
Туреччина вже кілька років займає беззастережне перше місце в якості іноземного курорту для українців. У минулому році цю країну відвідали, за даними Державної прикордонної служби, близько 450 тис. українців.
Володимир Царук прогнозує, що в цьому році турпотік скоротиться приблизно на 100 тис. осіб.
Щоб не тратити ще бульшу кількість українських туристів, Туреччина в цьому році трохи знизить для них ціни. "Щоб залучити туристів ця країна за рахунок зменшення вартості проживання знизить ціни на 10-15%", - говорить Олександр Новиковський. Крім цього, Туреччина має намір спонсорувати туроператорам частину витрат на авіаперельоти туристів.
"Таким чином, якщо в сезоні 2014 р. середня ціна туру на двох у готель вище середнього рівня становила 1500-1800 дол., то в цьому році такий же тур можна буде придбати за 1300-1450 дол.", - продовжує Іванна Чучман.
На другому місці за турпотоком в минулому році опинився Єгипет, який прийняв 400 тис. відпочиваючих з України. Швидше за все, на подібне зниження піде і Єгипет.
Далека Європа
Найбільше від падіння попиту українців на закордонний відпочинок постраждають масові європейські напрямки. Аркадій Маслов прогнозує зниження потоку в Іспанію, Грецію, Хорватію та інші країни до 70%. Він пов'язує це з тим, що європейські готельєри і туркомпанії "не сильно тримаються" за туриста з України.
Крім того, додатковим негативним чинником стало ускладнення в цьому році процедури отримання шенгенської візи.
По-перше, раніше туристу достатньо було здати пакет необхідних документів в турагентство, а воно вже самостійно займалося отриманням віз. Тепер туристам доведеться самим відвідувати консульства і візові центри, оскільки для отримання візи необхідно буде самостійно здати відбитки пальців.
По-друге, в цьому році українцям стало складніше зібрати якісний пакет документів для отримання візи. Одними з головних документів у цьому пакеті було підтвердження фінансової спроможності, наприклад, довідка з роботи про високу офіційну зарплату або депозити в банках. Після стрімкої девальвації гривні не всі довідки про зарплату підпадають під необхідні критерії про доходи. Крім того, через банківську кризу у багатьох українців зависли депозити в банках або взагалі вони були втрачені.
Але ще не все втрачено. Фактор дорогого євро, порівняно з доларом США, поступово зводиться нанівець. Це може привернути додатковий інтерес до відпочинку в Європі.
Розрив у вартості долара і євро істотно скоротився до приблизно двох гривень, сказала Олена Суботіна. "А це означає, що раніше малодоступні українському туристові європейські курорти зараз по вартості практично зрівнялися з цінами на Туреччину і Єгипет. Це дозволить українцям розширити географію своїх подорожей і відправитися на відпочинок в Іспанію, Португалію, Італію, на Тенеріфе та інші популярні європейські курорти", - вважає вона.
Винятком із загальної негативної тенденції по єврозоні може стати Болгарія, яка либералізувала отримання віз в туристичний сезон. За даними Аркадія Маслова, Болгарія нещодавно скасувала отримання віз для українців на час туристичного сезону. Але поки що офіційна інформація про це не оприлюднена, зокрема, і на сайті туроператора Tez Tour Ukraine.
Останнім часом багато туроператорів почали займатися турами в Болгарії - від автобусних до лідерів ринку. Пояснюється це зростанням попиту на відносно дешевий відпочинок у цій країні. У минулому році Болгарію відвідало близько 50 тис. українців. У високий сезон, в середині літа, тур в Болгарію на двох на літаку буде коштувати приблизно 900-1000 євро зі сніданками, сказала Іванна Чучман, уточнюючи, що тур на автобусі обійдеться приблизно на 40% дешевше.
Поточний літній сезон стане для операторів ринку виїзного туризму одним з найбільш негативних з точки зору туристичного потоку. Разом з тим, тенденція, яка триває вже другий рік, щодо скорочення числа замовлених чартерів, дозволить туроператорам, швидше за все, уникнути гучних банкрутств, оскільки не треба буде перевозити туристів за "гарячими" турами.
Але вже восени новий виток конкуренції може посилитися. Гендиректор туроператора "Наталі турс України" Олексій Корнєєв повідомив, що його компанія розглядає можливість виходу восени поточного року на ринок Єгипту. "Наталі турс Україна" залишався останнім великим туроператором, який не продавав тури до Туреччини та Єгипту - найбільш масові країни для туризму українців.