Волкер ще раз чітко сказав, що ситуація на Донбасі - це агресія Російської Федерації, а територія окупована Росією, однак альтернативи "мінському процесу" немає.
У п'ятницю, 26 січня, відбулася чергова зустріч спецпредставника США з питань України Курта Волкера і помічника президента Росії Владислава Суркова. На цей раз в Об'єднаних Арабських Еміратах, в Дубаї. Про наявність якихось чітких домовленостей говорити поки рано, хоча російська сторона повідомила, що її позиції і позиції США з гуманітарних питань окупованого Донбасу збігаються. Варта уваги заява Суркова про пропозиції Штатів щодо введення миротворців на окупований Донбас. "Дубайський пакет" пропозицій про введення миротворчого контингенту в Росії вже названий таким, що може бути цілком реалізованим. Хоча, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков вранці 26 січня стверджував, що від чергової зустрічі Волкера і Суркова не слід очікувати якихось результатів, і вона є не більш ніж "звіркою годинників". Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.
Зустріч Волкера і Суркова в Дубаї стала четвертою. До цього аналогічні зустрічі відбулися 21 серпня в Мінську, 7 жовтня та 13 листопада у Белграді. Особливих проривів у вирішенні російсько-українського конфлікту за їхніми підсумками не сталося. Однак варто зазначити, що останні заяви Волкера щодо ситуації в Україні були досить різноплановими. Він говорив і про те, що миру на Донбасі можна досягти за рік. І визнавав, що санкції проти Росії не спрацювали, проте вірить в силу їхнього впливу, якщо цей економічний тиск з боку ЄС і США буде продовжуватися. І навіть допускав, що Путін може змінити політику щодо України.
До відбуття в Дубай Волкер провів кілька днів в Україні. Він зустрівся з президентом Петром Порошенком, секретарем РНБО Олександром Турчиновим, керівником Генерального штабу Збройних Сил Віктором Муженком, представниками всіх парламентських фракцій, причому з лідерами "Опозиційного блоку" Юрієм Бойком і Сергієм Льовочкіним у Волкера була навіть окрема зустріч.
РБК-Україна вдалося частково реконструювати розмову Курта Волкера з народними депутатами. Так, за день до зустрічі з Сурковим спецпредставник США зібрав у резиденції посла США Марі Йованович представників фракцій і груп на розмову. Йованович також була присутня на зустрічі. Запросили, зокрема, голову парламентського комітету у закордонних справах Ганну Гопко (позафракційна), представника БПП Дмитра Лубінця, "Батьківщини" Григорія Немирю, "Самопомочі" Тараса Пастуха, "Народного фронту" Андрія Тетерука, Радикальної партії Валерію Заружко, "Опозиційного блоку" Юлію Льовочкіну, групи "Відродження" Валерія Писаренка та "Волі народу" Сергія Шахова. Це вже друга зустріч представників українського парламенту з Волкером. Перша пройшла три місяці тому - 28 жовтня минулого року.
На цей раз депутатам надсилали персональні запрошення і запрошували тих, хто брав безпосередню участь у конфлікті на Донбасі з української сторони або є представником цього регіону або займається цими питаннями на міжнародному рівні. Минулого разу запрошували фракції, які самі вирішували, хто буде їх представляти.
Зустріч проходила у форматі "питання-відповідь". Депутати задавали питання, а Волкер відповідав. У парламентарів, з якими виданню вдалося поспілкуватися, склалося враження, що зібрали їх, щоб Волкер розібрався в ситуації перед зустріччю з Сурковим.
Як розповіли нардепи, чогось кардинально нового в посилах американської сторони вони не почули. Обговорювалися теми, які постійно на слуху: мінський процес, миротворча місія ООН, вибори на Донбасі, звільнення заручників, виплата пенсій і відновлення мобільного зв'язку на окупованій території.
За словами співрозмовників, найбільше запитань у депутатів було щодо перспектив "мінську". Однак Волкер ще раз чітко сказав, що ситуація на Донбасі - це агресія Російської Федерації, а територія окупована Росією, однак альтернативи "мінському процесу" немає. "Ви повинні розуміти, що зараз цей формат лежить в основі домовленостей, тому хочете чи не хочете, але ви повинні ними користуватися", - переповів виданню слова спецпредставника США нардеп Дмитро Лубінець.
Підтвердили факт акцентування американською стороною на безальтернативності "мінську" й інші співрозмовники, присутні на зустрічі. "Переговори в "мінському форматі" краще, ніж відсутність будь-яких переговорів. За відсутності альтернативи, треба хоча б таким чином намагатися врегулювати конфлікт", - говорив депутатам Волкер, переказує не під запис ще один співрозмовник РБК-Україна. Звучали від американців і слова, що інших форматів, на які погодилася б Росія, немає, тому потрібно дотримуватися "мінського формату". Однак, за словами співрозмовників, скептичний настрій з приводу виконання всіх пунктів "мінську" спостерігався з обох сторін.
Піднімали парламентарі і питання розширення "мінського формату", проте не учасниками з інших країн, а шляхом включення в ці переговори представника Донбасу з української сторони, наприклад, депутата-мажоритарника з Донбасу, який би розумів проблематику питання. "Мова йде про те, що на сьогоднішній день представники в тристоронній контактній групі - Геращенко або Кучма – не є представниками саме цих регіонів", - каже депутат від "Самопомочі" Тарас Пастух. Однак американці запевнили, що це питання України, так як Штати не є учасниками тристоронньої контактної групи.
Радилися депутати і яким шляхом слід звільняти території - військовим або політико-дипломатичним, на що прямої відповіді не отримали. Але американці сказали, що це знову ж таки справа України, зазначивши, що вони допомагають вирішити російсько-український конфлікт не військовим шляхом. Хоча нагадаємо, що напередодні нового року Білий дім нарешті погодив оборонну підтримку українського уряду, зокрема, шляхом постачання протитанкових ракетних комплексів "Джавелін".
Щодо часових рамок завершення військового конфлікту в США, за словами депутатів, вважають, що питання може бути вирішено як за кілька місяців, так і через кілька років.
Співрозмовники РБК-Україна говорять, що і українська, і американська сторони в даний момент не очікують жодних просувань, поки в Росії не пройдуть президентські вибори. Вони заплановані на 18 березня цього року. "Пану Волкеру здається, що навряд чи якісь глобальні зміни будуть відбуватися до виборів президента РФ, але вони з великою ймовірністю можуть відбутися після", - передає слова американської сторони депутат Валерія Заружко. У той же час американські партнери запевнили, що роблять все, щоб після цих виборів питання України зрушилось з місця.
Важливим посилом американців слід вважати нагадування про те, що вибори на окупованих територіях колись повинні бути проведені, а люди, які воюють там з українською стороною, амністовані. "Вибори ви повинні проводити, закон про звільнення від кримінальної відповідальності в якомусь вигляді ви повинні приймати - просто для людей, які там залишилися... Це вже нюанси, які ви будете узгоджувати, але амністію ви також повинні будете голосувати", - розповідає позицію американської сторони Дмитро Лубінець. Причому, коли потрібно Україні проводити ці вибори, на зустрічі не обговорювалось. Співрозмовники видання пояснюють, що американці розуміють, що без виведення російських військ вибори проводити нелогічно. Тому поки Україна не зможе контролювати ці території, і не буде нормалізована ситуація з безпеки, ніяких виборів не буде. Адже в іншому випадку не можна буде говорити про демократичне волевиявлення жителів поки окупованого Донбасу.
Представники США в черговий раз відзначили, що вони проти введення миротворчої місії тільки на лінію розмежування, як того вимагає Росія. Адже це, на їхню думку, призведе до замороження конфлікту. Тому вони намагаються, щоб миротворці змогли контролювати кордон між Росією та Україною. Миротворці повинні зайняти державний кордон, припинити трафік зброї, а потім вже можна говорити про вибори на окупованому Донбасі, пояснювали депутатам американські партнери.
Причому поступово, після нормалізації ситуації, миротворці повинні бути замінені українськими прикордонниками, переказує думку представників США депутат від РПЛ Валерія Заружко. Також представники Штатів запевнили, що готові говорити з країнами-членами ООН щодо формату миротворчої місії, але усвідомлюють, що без узгодження Росії ніякого консенсусу не буде, пояснює Тарас Пастух від "Самопомочі".
Американці в черговий раз підкреслили, що Україна повинна показати, що вона не кидає своїх громадян на окупованому Донбасі. "Щодо виплат пенсій у США досить жорстка позиція. Вони вважають, що пенсію Україна повинна виплачувати. Пропонують розглянути варіант співпраці з Червоним Хрестом з цього питання і якимись гуманітарними організаціями", - розповідає Валерія Заружко. Нагадаємо, в інтерв'ю РБК-Україна посол США Марі Йованович вже відзначала важливість здійснення соцвиплат на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
Говорили і про звільнення заручників. Тут американці запевнили, що продовжать свою підтримку в цьому питанні. Запитували депутати, і як американська сторона оцінює проект про реінтеграцію Донбасу, ухвалений парламентом в середині січня, але американські партнери зазначили, що це справа України.
Депутати також рекомендували, щоб при розмові з Сурковим Волкер підняв тему відновлення мобільного зв'язку на окупованому Донбасі. Нагадаємо, 12 січня в ОРДЛО був пошкоджений кабель оператора Vodafone Україна - єдиної української компанії, що надає послуги зв'язку на окупованій території. У Луганській області вдалося відновити зв'язок, але абоненти в Донецьку та області як і раніше не можуть здійснювати дзвінки та проводити фінансові операції в Інтернеті.
Незважаючи на те, що депутати особливих надій на зустріч Волкера з Сурковим не покладали, вони просили, щоб той пролобіював перед російською стороною відкриття ще двох контрольних пунктів пропуску.
В цілому у депутатів склалося враження, що Волкер хотів зрозуміти ситуацію в парламенті перед зустріччю з Сурковим - з'ясувати, чи готові депутати йти на поступки і легалізувати мінські домовленості. Однак у лоб такі ідеї не озвучував. Але запевнив, що переговори з російською стороною будуть проводитися тільки в інтересах України, і за спиною України, без її відома, її доля не буде вирішуватися. "Я не скажу, що він від нас щось вимагав. Не було жодних примусів, що ви повинні голосувати за перше, друге, третє", - говорить Дмитро Лубинець.
Сам Волкер говорив, що не очікує якихось конкретних домовленостей від зустрічі з Сурковим, однак збирався донести до російської сторони бачення США щодо прискорення завершення конфлікту. А це бачення вимагало від Росії рішення про відвід своїх сил і необхідності розформувати підконтрольні Росії на окупованому Донбасі сили. Також він збирався говорити про звільнення заручників.
Очевидно, що якогось прориву за результатами переговорів у Дубаї не сталося. Як і відзначав прес-секретар президента РФ, це була "звірка годинників". З коментарів, зокрема, російської сторони поки відомо, що говорили, як мінімум, про кілька речей - миротворців, обмін заручниками, нещодавно прийнятий українським парламентом законопроект про реінтеграцію Донбасу, відновлення мобільного зв'язку, відкриття додаткових контрольно-пропускних пунктів на лінії розмежування. І саме в гуманітарних питаннях, за заявами російської сторони, знайшлося взаєморозуміння і можна говорити про співпадіння позицій або навіть повну згоду. Мова йде про обмін заручниками, відновлення зв'язку та відкриття КПВВ.
Цікавою була реакція Суркова з приводу пропозиції Штатів щодо розміщення миротворців. Російський представник зазначив, що "Дубайський пакет" американських напрацювань у цьому питанні виглядає таким, який може бути реалізований. Залишилося тільки зрозуміти, що американці запропонували Росії, враховуючи той факт, що всі попередні пропозиції Штатів щодо розміщення миротворців на російсько-українському кордоні відкидалися Росією.
"Основною темою переговорів знову стало обговорення російської ініціативи щодо розгортання на південному сході України місії ООН. Американці на цей раз привезли набагато більш конструктивні пропозиції. "Дубайський пакет" американських напрацювань, на відміну від "бєлградського", в цілому виглядає таким, щодо може бути цілком реалізованим. Принаймні, на перший погляд", - заявив Сурков і пояснив, що пакет пропозицій містить детальний план поетапного розгортання місії з прив'язкою до реалізації політичних пунктів "мінських угод". "Це збалансований підхід, якого ми увесь час вимагаємо. Ми його уважно вивчимо і своєчасно відповімо. Після чого запросимо Курта і його колег на нову зустріч", - додав він.